W Hiroszimie otwarto wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada o losach stolicy Polski pod okupacją niemiecką i w czasie Powstania Warszawskiego, a także o powojennej odbudowie. Ekspozycję można oglądać w budynku, który przetrwał wybuch bomby atomowej.
- Muzeum Powstania Warszawskiego dba o to, aby historia Powstania była opowiadana na całym świecie. 15 listopada w miejscu niezwykle symbolicznym, mieście, które uległo zagładzie, w Hiroszimie, otwieramy wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów". Opowiadamy o zagładzie Warszawy i pokazujemy ją jako miasto, które zapłaciło najwyższą cenę za swoje pragnienie wolności, zostało całkowicie zburzone przez Niemców, a jednocześnie pokazujemy jej odbudowę - powiedział historyk, wicedyrektor MPW, dr Paweł Ukielski.
Powstańcza opaska, dokumenty, zdjęcia, kennkarta "Bora"
Dostępna od 16 listopada ekspozycja składa się z 70 paneli wystawowych i kiosków multimedialnych. Ukazuje los Warszawy, miasta dotkniętego okrucieństwem nazistowskiej machiny zagłady. Rozpoczyna się od ukazania Warszawy przedwojennej, rozkwitającego miasta z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Kolejne części wystawy pokazują Warszawę okupowaną: politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror uliczny oraz życie mieszkańców w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Zaprezentowano ją jako stolicę Polskiego Państwa Podziemnego, pokazano jego struktury, a także administrację, media, edukację, "Żegotę", wojsko oraz akcje prowadzone przez Armię Krajową.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. powstańcza opaska, skrzynka na listy Poczty Polowej, kennkarta komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" oraz dokumenty i zdjęcia z lat 1939-45.
Wystawie towarzyszy przegląd filmów o tematyce powstańczej. Od 17 do 19 listopada na otwartych seansach zostaną pokazane trzy tytuły: "Kanał" (1957) w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Miasto 44" (2014) oraz "Powstanie Warszawskie"(2014), oba w reżyserii Jana Komasy. Ten drugi obraz powstał na podstawie powstańczych kronik filmowych z sierpnia i września 1944 roku.
- Zaprezentowany zostanie także film "Miasto ruin" (reż. Damian Nenow, 2010), ukazujący całkowicie zniszczone miasto. Wystawa pokaże też odradzającą się Warszawę, podnoszącą się z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa - dodał dr Ukielski.
Wystawa w budynku, który przetrwał wybuch bomby atomowej
- Ta opowieść zaczyna się od nowoczesnej Warszawy lat 30. XX wieku i kończy się w nowoczesnej Warszawie lat 20. następnego stulecia. Nasza wystawa zostanie zaprezentowana w dawnym budynku oddziału Banku Japonii. To jeden z nielicznych obiektów, które 6 sierpnia 1945 roku przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. Dla Japończyków to symboliczne miejsce, które będzie gościło naszą ekspozycję o Warszawie i warszawiakach, którzy podjęli nierówną walkę, przegrali ją, ale dziś odbudowana Warszawa jest symbolem miasta nieujarzmionego - zwrócił uwagę.
- Przekaz wystawy jest skierowany do zagranicznego odbiorcy. Jedno ze zdjęć symboli to wykonana 28 sierpnia 1944 roku przez Sylwestra Brauna "Krisa" fotografia, która przedstawia uderzenie niemieckiego pocisku w najnowocześniejszy wieżowiec ówczesnej Warszawy, siedzibę Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential - zaznaczył Ukielski.
Wystawa "Warszawa. Feniks z popiołów" potrwa do 5 lutego 2024 roku. - Mamy nadzieję, że później będzie wystawiana również w innych miastach Japonii. Obecnie ustalamy szczegóły jej prezentacji w Osace - podsumował wicedyrektor muzeum.
Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Miasto Stołeczne Warszawa, IAM oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Instytut Polski w Tokio
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPW