Najnowsze

Najnowsze

Te budynki mają być chronione. Długa lista Krasuckiego

Już niebawem gminna ewidencja zabytków może się powiększyć o ponad pół setki obiektów. – To przełomowy moment w pracach nad nową listą – nie ukrywa Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Problem dzikiej reprywatyzacji wciąż nierozwiązany. Co z ustawą?

- Reprywatyzacja to problem, który trzeba rozwiązać raz a dobrze. Warszawa powinna zająć się skupowaniem roszczeń. To by pozwoliło oszczędzić pieniądze przeznaczane na wypłaty odszkodowań i zapobiegło wielu ludzkim tragediom – mówi poseł i były burmistrz warszawskiej Pragi Północ Paweł Lisiecki, którego pytamy o prace nad ustawą reprywatyzacyjną.

Jest szansa na wznowienie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej?

Pięć lat po makabrycznej śmierci Jolanty Brzeskiej, której spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim, w sprawie wciąż więcej jest znaków zapytania, niż faktów. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wyjaśnienie tajemniczej tragedii. Czy jest szansa na wznowienie śledztwa, które umorzono w 2013 roku? – Nic od tamtej pory się nie zmieniło. Nie ma nowych dowodów – odpowiada rzecznik prokuratury.

"Reprywatyzacja zabija". Uczcili pamięć Jolanty Brzeskiej

Kilkadziesiąt osób spotkało się na pikiecie przed Prokuraturą Generalną. Zebrani uczcili piątą rocznicę niewyjaśnionej śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Wcześniej, przed domem, w którym przez 60 lat mieszkała Brzeska, zapalano znicze i złożono kwiaty.

Kajetan P. chciał zabić jeszcze raz. Próbował też gryźć policjantów

Podczas składania zeznań w prokuraturze, podejrzany o brutalne zamordowanie nauczycielki włoskiego Kajetan P. miał zdradzić, że planował zabójstwo jeszcze jednej osoby. Z kolei policja ujawniła, że na pokładzie samolotu, który przetransportował go do Polski, doszło do incydentu. P. na razie nie zgodził się na przeprowadzenie wizji lokalnej w mieszkaniu na Woli, gdzie miało dojść do zabójstwa.

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kombatanci, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji samorządowych oraz warszawiacy wzięli udział we wtorkowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Wcześniej w katedrze polowej odbyła się msza święta. Następnie uczestnicy spotkali się pod Muzeum Wojska Polskiego, skąd przeszli na plac Piłsudskiego.

5. rocznica niewyjaśnionej śmierci Jolanty Brzeskiej

We wtorek mija pięć lat od śmierci Jolanty Brzeskiej. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów organizuje pikietę przed budynkiem Prokuratury Generalnej, by oddać hołd swojej koleżance i przypomnieć, że sprawa jej morderstwa wciąż pozostaje niewyjaśniona.

Sobieskiego: uderzył w barierki i dachował

Kierowca skody uderzył w barierki oddzielające jezdnię i dachował na ulicy Sobieskiego. Jak informowała policja, nic nikomu się nie stało. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Obchody i utrudnienia

We wtorek odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warszawiacy oddadzą hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W niektórych miejscach mogą się pojawić utrudnienia.

Śmiertelne potrącenie na "siódemce"

Na drodze krajowej nr 7, za Dziekanowem Leśnym samochód śmiertelnie potrącił rowerzystę. Trasa w stronę Warszawy przez kilka godzin była zablokowana. Z utrudnieniami musieli liczyć się też kierowcy jadący w stronę Gdańska.

Właściciel Emilii: wpis do rejestru oznacza sprawę w sądzie

Właściciel Emilii nie pozastawia wątpliwości w sprawie planów wpisania pawilonu do rejestru zabytków. - Jeśli tak się stanie, będziemy zmuszeni iść do sądu, co może się wiązać z wypłatą wysokiego odszkodowania – ostrzega Griffin Real Estate.

Śpiewak nie musi przepraszać za mapę reprywatyzacji

Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto jest Nasze, nie musi przepraszać biznesmena Macieja Marcinkowskiego ani płacić 10 tysięcy złotych na cele charytatywne. – Sąd uznał, że występowałem w interesie publicznym – powiedział Śpiewak. Biznesmen rozważa złożenie skargi kasacyjnej.

Nagły zwrot w sprawie Emilii. Budynek jednak zabytkiem?

Barbara Jezierska postanowiła z hukiem rozpocząć urzędowanie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dzień po tym, jak stołeczny konserwator wystąpił z inicjatywą przeniesienia zagrożonego rozbiórką pawilonu Emilii, wszczęła procedurą wpisania go do rejestru zabytków. To całkowicie pokrzyżowałoby plany spółki Griffin - dewelopera, który chce w tym miejscu budować wieżowiec.

Chcą przenieść Emilię przed PKiN

Zastępca stołecznego konserwatora zabytków ma pomysł na uratowanie pawilonu Emilia, w miejscu którego ma stanąć wieżowiec. Zaproponował przeniesienie szklanego, modernistycznego budynku przed Pałac Kultury i Nauki.

Przyspieszony start Veturilo

Można już korzystać z rowerów miejskich Veturilo. "Ponieważ system jest już gotowy, zdecydowaliśmy o jego uruchomieniu już dziś, 29 lutego" - poinformował ZDM.