11 listopada w stolicy. Co warto wiedzieć

11 listopada w Warszawie
Rafał Trzaskowski o zabezpieczeniu marszu
Źródło: TVN24

Imprezy historyczne, sportowe, marsz, a co za tym idzie zakazy parkowania i objazdy. Co warto wiedzieć o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy.

Jak poruszać się po stolicy 11 listopada

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Od rana do wieczora na Krakowskim Przedmieściu trwać będzie Festiwal Niepodległa. Oficjalne uroczystości odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tysiące osób wezmą udział w 34. Biegu Niepodległości. Narodowcy przejdą w marszu z ronda Dmowskiego na Stadion Narodowy, a motocykliści przejadą z Wilanowa na plac Piłsudskiego.

Oznacza to zmiany w trasach komunikacji miejskiej. Jakie? Oto lista.

W tych miejscach znajdziesz kotylion, w tramwaju nakarmią słodkimi rogalami

106. rocznicę odzyskania niepodległości można rozpocząć je można symbolicznie - od przypięcia kotylionu.

Gdzie można je znaleźć?

Kotyliony na 11 listopada
Kotyliony na 11 listopada
Źródło: UM Warszawa

Później można wybrać się na przejażdżkę nietypowym składem. Na tory wyjedzie bowiem tramwaj promujący imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Przejażdżka zapowiada się słodko. W udekorowanych papierowymi rogalami wagonach można będzie skosztować tego słynnego słodkiego wypieku.

Jaką trasą pojedzie tramwaj? Tu znajdziesz szczegóły.

11 listopada z okazji Narodowego Święto Niepodległości uruchomiona zostanie również linia W. Zabytkowe tramwaje pojadą nową trasą - z Miasteczka Wilanów na Sielce. Najstarszy z pojazdów biorących udział w akcji ma 99 lat.

Sprawdź szczegóły.

Radosne świętowanie niepodległości

Tramwajem można dojechać na jedną z planowanych w stolicy imprez. Przykłady? Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Oto przegląd najważniejszych.

Sportowe świętowanie

Program imprez przewiduje też coś dla sportowców. O godz. 11.11 starter da sygnał do rozpoczęcia 34. Biegu Niepodległości. Na trasie w sercu Warszawy zobaczymy kilkanaście tysięcy ubranych na biało-czerwono zawodniczek i zawodników.

O szczegółach imprezy można przeczytać tutaj.

Marsz

W poniedziałek w godz. 14-20 ulicami stolicy przejdzie marsz. Rozpocznie się od zgromadzenia na rondzie Dmowskiego. Następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.

Tutaj znajdziesz szczegóły.

Marsz narodowców w centrum Warszawy
Marsz narodowców w centrum Warszawy
Źródło: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Bezpieczeństwo, zakazy

Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy zapewnił, że urzędnicy i policjanci będą zwracać szczególna uwagę na bezpieczeństwo. - Będziemy przyglądać się wszystkiemu, co się w Warszawie dzieje. Policja dba o bezpieczeństwo. My będziemy bardzo wyczuleni, aby ten dzień odbywał się w podniosłej, uroczystej atmosferze, żeby nikt nie naruszał porządku, nikt nie łamał polskiego prawa - mówił Trzaskowski.

Dodał, że wszystkie miejsca na trasie marszu są zabezpieczone.

O konferencji w tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Jak podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Robert Szumiata, policja będzie robić wszystko, żeby marsz przebiegł spokojnie, żeby osoby, które w nim uczestniczą, mogły czuć się bezpiecznie.

Szumiata zaznaczył, że sprawdzana jest trasa marszu pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa - chodzi o zabezpieczenie elementów z budowy, kostek brukowych czy płyt chodnikowych. - Będziemy je w miarę możliwości usuwać po to, by nie stały się narzędziem do popełnienia przestępstwa - dodał.

Ponadto wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych.

Ze szczegółami można się zapoznać w tym artykule.

Czytaj także: