Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdy
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdyPaweł Laskosz | Fakty po południu
wideo 2/3
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdyPaweł Laskosz | Fakty po południu

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Krakowskie Przedmieście

Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" ma w zamyśle organizatorów "łączyć wszystkich Polaków chcących w sposób twórczy, artystyczny i historyczny świętować 11 listopada". W dniu Narodowego Święta Niepodległości ulica zamieni się w festiwalową estradę. Przechodzić nią będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać rekonstruktorzy, grać muzycy. Na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego ustawione będą sceny.

Zacznie się w samo południe na placu Zamkowym, gdzie zespół Warszawianka, wraz z osobami zgromadzonymi zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.

Na odcinku między bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywać się będą parady. O 14.20 wyruszą sprzed kościoła wizytek zabytkowe samochody (potem co około godzinę kolejne przejazdy). Paradować będą także szczudlarze (trzy pokazy od 14.20 do 18.00 co około dwie godziny), a motywem przewodnim parady tanecznej będzie polonez (trzy razy, od 15.30 do 18.20). Zaplanowano także prezentacje mody retro i bicykli (co półtorej godziny od 14.50 do 17.20) oraz pochody muzyczne z orkiestrami (w godzinach 15.10 – 17.40). Finałowa parada wystartuje o 18.30.

W trzech lokalizacjach: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii) od 14 do 18 grać będą brass bandy: Aldęte Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band, Brass Federacja, Orkiestra Dęta Kurzętnik oraz Orkiestra Dęta Echo Gór.

Scena Muzyczna stanie natomiast na dziedzińcu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpią: Oskar Cyms (15.30), Natalia Przybysz (17), Paktofonika (18.45).

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściumat. organizatora

Po sąsiedzku na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych od 13 do 18 działać będzie Scena Dziecięca. "Zapraszamy dzieci i ich rodziców do kolorowego namiotu na dziedzińcu ASP, w którym znajdziecie bajeczną przestrzeń artystyczno-kulturalną stworzoną przez najciekawszych twórców dla dzieci. Chcemy przybliżyć polską kulturę w sposób dostępny dla percepcji młodego człowieka i pokazać, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Skupiamy się na dobrej literaturze, dawnej i nowszej, zaprezentujemy uznanych twórców teatralnych i muzycznych, zaproponujemy ciekawe warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy" - zachęcają organizatorzy.

Swoją strefę przygotował także Pałac Saski, który zorganizuje warsztaty - tematem przewodnim będą charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia pomniki. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną jako tło fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów, aby stworzyć przestrzeń do wędrówki w czasie. Warsztat dostępny będzie przez cały czas trwania imprezy.

Zaplanowano także spacery historyczne z przewodnikami. Bohaterami przechadzek będą marszałek Józef Piłsudski oraz Fryderyk Chopin. Szczegóły znajdują się tutaj>>>

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustawiona zostanie Scena Tańców Polskich. "Zaprezentujemy bogatą opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i przedstawimy budzące nieustanne zainteresowanie Polską Muzyką Tradycyjną. Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski" - zapowiadają organizatorzy.

Wystąpią: Kazimierz Marcinek - wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny; Anna Chuda - śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny; Kapela Adama Kaisera; Kapela Kazimierza Marcinka; Kapela Zastawnych; Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich.

Między Cytadelą Warszawską a Krakowskim Przedmieściem będzie kursował specjalny autobus.

Szczegółowy program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu>>>

Cytadela Warszawska

Muzeum Historii Polski zaprasza do swojej siedziby od 10 do 22. Dnia 11 listopada, otwarta zostanie wystawa "1025. Narodziny Królestwa", upamiętniającą rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. "Pokażemy bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, które niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny (m.in. romańska archiwolta z Gniezna i tzw. Codex Pretiosus)" - czytamy na stronie MHP.

Przygotowano także grę terenową "Zagubiony skarb" (11-16, park koło muzeum), teatr dla dzieci "Bohaterski Miś" (11, sala kinowo-teatralna) oraz twórcze warsztaty historyczne (11-17 w salach edukacyjnych). Z tarasy na dachu budynku będzie można podziwiać panoramę Warszawy i dziki brzeg Wisły.

W Muzeum Wojska Polskiego na odwiedzających czekać będzie ekspozycja sprzętu wojskowego. Zaprezentowane zostaną m.in. czołg Abrams M1A1, samochód pancerny Cougar 4x4 MRAP i czołg Leopard 2PL. W godzinach od 12 do 18 będzie można również odwiedzić stałą wystawę muzeum, a w pawilonie obejrzeć prezentację fotografii Bartka Janiczka "Poczet Odtwórców Polskich". Wystawa pokazuje dokonania polskich rekonstruktorów.

Swoich sił będzie można spróbować na wirtualnych strzelnicach. W kuchni polowej na wszystkich czekać będzie wojskowa grochówka.

Gwoździem programu będzie koncert "Wspólna Niepodległa", który rozpocznie się o godzinie 18. Na scenie wystąpi 16 artystów. Każdy będzie reprezentował województwo, z którego pochodzi, prezentując tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem i z Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie.

W koncercie wezmą udział: Sarsa (Pomorskie), Marika (Podlaskie), Grzegorz Hyży (Wielkopolskie), Igor Herbut (Dolnośląskie), Tatiana Okupnik (Łódzkie), Jarecki (Łódzkie), Kasia Moś (Śląskie), Skubas (Lubelskie), Filip Grodowski (Małopolskie), Michał Szpak (Podkarpackie), Natalia Nikiel (Warmińsko-Mazurskie), Sara James (Lubuskie), Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie), Reni Jusis (Zachodniopomorskie), Lanberry (Mazowieckie) i Józefina (Świętokrzyskie).

- Kilkunastu artystów przedstawi przyśpiewki i piosenki ludowe ze swoich regionów, będzie wiele nawiązań do tradycji. Zaprezentowane będą nie tylko aranżacje ludowe, ale również łączące muzykę współczesną aranżacje jazzowe czy funkowe. Spotkajmy się tutaj 11 listopada, aby razem świętować dzień niepodległości. To będzie kawałek polskiej historii, opowiedziany w sposób niebanalny i interesujący muzycznie - zaprasza wokalistka Reni Jusis.

Szczegółowy program wydarzeń w Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Między Cytadelą Warszawską a Krakowskim Przedmieściem będzie kursował specjalny autobus.

Trasa autobusu Wspólna Niepodległamat. organizatora

Muzeum Powstania Warszawskiego

W Sali pod Liberatorem o godzinie 20 odbędzie się XVI Koncert Niepodległości ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Inspiracją dla wydarzenia jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku. Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek "Wiejski" Górski.

W programie koncertu są współczesne kompozycje oraz aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych m.in.: utwory stworzone do wiersza Marii Konopnickiej "A jak poszedł król na wojnę" (1885), słów pieśni tradycyjnej "Na Kopańskim moście" (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich "Zdaj się Polaku w opiekę Maryi" (1768), a także kompozycje "Szaniec Czarnej Madonny" oraz "ŻYWIĄ Y BRONIĄ". Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce. Wstęp jest wolny, wejściówki do pobrania na stronie muzeum.

Natomiast w Sali Małego Powstańca odbędą się warsztaty edukacyjne "Kwiaty dla Polski" dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy wykonają obrazy w technice akwarelowej, a na koniec otrzymają nasiona i cebulki na własną łąkę (balkonową, osiedlową lub działkową). Godzinne warsztaty startują o 11, 13 i 15.

Ekspozycję stało Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada można oglądać w godzinach 10-20.

Łazienki Królewskie

W poniedziałek w ramach akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" można bezpłatnie zwiedzić Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię i wszystkie inne budynki w kompleksie Łazienek Królewskich. Ponadto w ogrodzie zaplanowano przemarsze kawalerii.

W okolicy Stajni Kubickiego o 10.30 i 12 odbędzie się spotkanie poświęcone złotym czasom polskiego jeździectwa. "Poznamy tradycje jeździeckie II Rzeczypospolitej oraz podstawowe zasady obowiązujące na zawodach w skokach przez przeszkody. Odwiedzimy ponadto miejsce w Łazienkach Królewskich, gdzie przed wojną były rozgrywane prestiżowe konkursy hipiczne, a także posłuchamy opowieści o najwybitniejszych polskich mistrzach jeździectwa" - zapowiadają organizatorzy.

Dokładny harmonogram przemarszów i innych wydarzeń w Łazienkach Królewskich>>>

Muzeum Niepodległości

11 listopada to także dobra okazja do zwiedzenia wystawy stałej Muzeum Niepodległości, które działa w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w alei Solidarności 62. "Przy okazji zwiedzania naszego muzeum, czeka na państwa upominek – kokarda w narodowych barwach" - zachęcają muzealnicy. Muzeum jest czynne od 10, bilet tego dnia kosztuje złotówkę.

Do hymnu!mat. organizatora

Autorka/Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: T.Tolloczko / IAM

Pozostałe wiadomości

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!