Najnowsze

Najnowsze

Pomnik smoleński słabo oświetlony? Wojewoda kontra miasto

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera chciałby, żeby prezydent Warszawy pomogła przy oświetleniu pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Ratusz odpowiada, że półtora miesiąca temu przekazał dokumenty dotyczące placu do Ministerstwa Infrastruktury.

Tylko jedna firma chce budować metro na Bródno

Metro Warszawskie otworzyło oferty w przetargu na budowę kolejnych stacji na Targówku. Chętny był tylko jeden - konsorcjum, które budowało centralny odcinek II linii podziemnej kolejki.Obecnie trwa budowa metra na Pradze Północ, ale w planach są kolejne stacje: C19 Zacisze (przy skrzyżowaniu Figara i Rolanda), C20 Kondratowicza (Kondratowicza przy Urzędzie Dzielnicy Targówek), C21 Bródno (Kondratowicza przy Rembielińskiej), a także tory odstawcze i oczywiście łączące je tunele.Metro Warszawskie poinformowało właśnie, że chętny jest tylko jeden. To konsorcjum Gülermak z Astaldi (odpowiadało za centralny odcinek II linii metra, a obecnie firmy - osobno - przedłużają ją po obu stronach Wisły).Konsorcjum zaproponowało, że prace zrealizuje za 1 397 895 000 złotych. Ratusz planowął na na ten cel 1 464 228 900 zł brutto. Teraz komisja przetargowa sprawdzi, czy oferta spełnia wymogi formalne."Rozbudowa o kolejne trzy stacje była możliwa, dzięki przeprowadzonemu w 2015 roku konkursowi na wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej drugiego etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra w Warszawie. Główną nagrodę w konkursie dla tego odcinka otrzymała pracownia ILF Consulting Engineers Polska, która zaprojektowała między innymi rastrowe ściany zatorowe i wykonane z betonu, częściowo przeszklone wejścia na stacje – przypomina Anna Bartoń, rzecznik MW.Zmiany w projekcieW trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej Metro Warszawskie wprowadziło do projektu, by ułatwić pasażerom korzystanie z metra i innych środków komunikacji publicznej.Jak czytamy w komunikacie, stacja przy Rembielińskiej została przesunięta około 30 metrów na zachód, a wyjścia z niej będą prowadziły na przystanki tramwajowe. Z kolei stacja "Kondratowicza" została przesunięta na wschód o około 60 metrów. Ma to pozwolić na stworzenie jednego z wyjść prowadzącego na narożnik ulic Kondratowicza i św. Wincentego.Ratusz zapowiada też, że Tramwaje Warszawskie przedłużą tunel wyjściowy, tak aby można było wyjść z metra na przystanki tramwajowe planowanej linii na Zieloną Białołękę.Zobacz jak wyglądają stacje, perony i tunele na budowie II linii metra na Pradze Północ i Targówku:

Bohater Powstania Warszawskiego, żołnierz Kedywu AK nie żyje

Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, nie żyje - poinformował jego przyjaciel Emil Marat. Podczas okupacji niemieckiej "Stach" brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Straż miejska inwestuje w blokady

Straż miejska coraz chętniej sięga po blokady w walce z nielegalnym parkowaniem. W ciągu jednego miesiąca zostały użyte więcej razy niż w całym 2017 roku. Urządzeń do blokowania kół zaczyna brakować, dlatego strażnicy zdecydowali się na zakupy.

Kobiety otoczone przez policjantów. "Ja jestem oparty o kolegę"

Podczas ostatniej rocznicy katastrofy smoleńskiej doszło do incydentu z udziałem czterech kobiet z białymi różami i policjantów. Funkcjonariusze otoczyli członkinie Obywateli RP i nie chcieli przepuścić na plac Piłsudskiego. Panie zarzucają policji, że były przetrzymywane.

Drift na środku skrzyżowania. "Niebezpieczny i amatorski"

Skrzyżowanie dwóch największych ulic w miejscowości, a na nim driftujący kierowca forda. Wzbija tumany kurzu i nie baczy na inne samochody. Gdy pasażer auta zauważa nagrywającego sytuację mężczyznę, wesoło do niego macha. Nagranie otrzymaliśmy od Reportera 24.

Wkopali kamień pod kamień. Budują nietypowy pawilon

W październiku ma być gotowy nietypowy, przypominający głaz, pawilon edukacyjny nad Wisłą. We wtorek pod inwestycję wkopano kamień węgielny. - Wkopujemy kamień pod kamień, to dość nietypowa sytuacja - stwierdził wiceprezydent Michał Olszewski.

Jan Śpiewak: jestem zdecydowany, by startować w wyborach

- Trzeba połączyć siły progresywne w mieście i iść do przodu - mówi Jan Śpiewak w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej". Deklaruje, że jest zdecydowany, by kandydować w wyborach na prezydenta Warszawy i mówi o wielkiej koalicji, jaką chciałby tworzyć między innymi z Partią Razem, Zielonymi i innymi ruchami miejskimi.

Ułatwiają życie niepełnosprawnym. Wielu myli ich przeznaczenie

Prowadnice dla walizek, linia wyznaczająca kierunki ruchu na chodniku, granica miejsc postojowych dla samochodów - w taki sposób niektórzy postrzegają przeznaczenie podłużnych szarych płyt z rowkami położonych wzdłuż chodników. Zarząd Dróg Miejskich postanowił wyjaśnić do czego faktycznie służą pasy prowadzące, profilowane krawężniki czy płyty z wypustkami.

Plan dla Żoliborza. Deweloperzy zapowiadają walkę o odszkodowania

Pozytywną i jednogłośną opinię w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla Żoliborza Południowego wydała miejska komisja ładu przestrzennego. Mieszkańcy się cieszą, bo ta decyzja przybliża ich do zachowania ostatnich terenów zielonych. Deweloperzy zaś zapowiadają wnioski o milionowe odszkodowania, gdyż na własnych terenach nie będą mogli budować bloków.

Marek M.: kupowanie roszczeń jest jak gra w totolotka, kupuje się los

Komisja Patryka Jakiego badała zwrot kamienicy przy Dahlbergha 5 na Woli. Część budynku odzyskał znany z handlu roszczeniami Marek M., który przyszedł na posiedzenie. "Ze względów zdrowotnych" nie był na sali podczas przesłuchania świadków, ale sam złożył na koniec zeznania. Przesłuchiwani byli też lokatorzy nieruchomości i urzędnicy ratusza.