Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętej Rodziny w Warszawie każdego roku przekazuje zbadany pokarm tysiącom chorym i niedojrzałym noworodkom. Przez dziesięć lat wydał 47 tysięcy butelek. Jego funkcjonowanie byłoby niemożliwe bez kobiet, które zdecydowały się być dawczyniami mleka.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że Regionalny Bank Mleka Kobiecego to niezwykłe miejsce, które od 10 lat działa na terenie miejskiego szpitala przy ulicy Madalińskiego. - To największa tego rodzaju placówka w Polsce, jedyna na Mazowszu i jedna z 16 w całym kraju. Bardzo się cieszę, że Warszawa wspiera takie inicjatywy i wspomaga leczenie oraz karmienie najbardziej potrzebujących maluszków - powiedział Trzaskowski, cytowany w komunikacie ratusza.
10 lat i cztery tysiące litrów mleka
W styczniu 2015 roku w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny zostało utworzone, na wzór stacji krwiodawstwa, profesjonalne laboratorium gromadzące pokarm od honorowych dawczyń. Z tego miejsca już od 10 lat kobiece mleko przekazywane jest podmiotom leczniczym, do których trafiają najbardziej potrzebujące chore i niedojrzałe noworodki.
- Regionalny Bank Mleka Kobiecego na stałe współpracuje z 14 placówkami medycznymi. Wśród nich są m.in. miejskie szpitale – jak sam Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Szpital Bielański, Centrum Medyczne 'Żelazna' czy Warszawski Szpital Południowy. Dzięki temu pokarm trafia do najbardziej potrzebujących i najmniejszych noworodków – wyjaśniła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.
Przez 10 lat Bank Mleka nawiązał współpracę z 250 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego. Jak wskazał ratusz, placówka, która mieści się w szpitalu przy ulicy Madalińskiego, przyjęła i przebadała w tym czasie ponad cztery tysiące litrów mleka kobiecego od dawczyń i wydała łącznie niemal 47 tysięcy butelek mleka.
Jak zostać dawczynią mleka?
"Dawczynie, które decydują się na oddawanie mleka do Banku Mleka Kobiecego, podejmują trud żmudnego odciągania pokarmu dla potrzebujących wcześniaków. Kobiety każdego dnia zbierają pokarm w sterylne butelki" - wyjaśnił urząd miasta.
Mleko, odpowiednio zabezpieczone, w stanie zamrożonym, transportowane jest od dawczyń do Banku Mleka. Na miejscu pokarm jest pasteryzowany i badany jest jego skład. Podzielony na porcje, trafia na szpitalne oddziały neonatologiczne do najbardziej potrzebujących wcześniaków.
Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, po pozytywnym przejściu przez wstępny wywiad i po badaniach. Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów z kofeiną, przyjmować niektórych leków, czy zażywać narkotyków. Kobiety z ostrymi lub przewlekłymi chorobami nie mogą zostać dawczyniami.
"To bezcenny lek"
Jak podkreślają eksperci, mleko kobiece pochodzące z Banku Mleka jest pierwszą, najlepszą alternatywą po mleku własnej matki, do karmienia i leczenia noworodków przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt chorych. Jest łatwo przyswajalnym pożywieniem o wysokiej jakości pod względem ilości i jakości składników odżywczych oraz regulacyjnych, zapewnia właściwą florę bakteryjną. Jego właściwości zmniejszają częstotliwość chorób o najcięższym przebiegu, m.in. w przypadku martwiczego zapalenia jelit czy sepsy. Mleko kobiece stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania.
- Mleko kobiece z Regionalnego Banku Mleka to bezcenny lek dla najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków. Zarówno WHO, jak i liczne towarzystwa naukowe rekomendują stosowanie mleka kobiecego z banku mleka w sytuacji, kiedy z różnych względów wcześniaki i noworodki ciężko chore nie mogą otrzymać mleka biologicznej matki – podkreślił, cytowany przez ratusz dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący oddziałem Neonatologii, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny oraz Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii. - W środowisku neonatologów, po tych 10 latach, nie wyobrażamy sobie nowoczesnego leczenia naszych pacjentów bez leku jakim jest mleko kobiece – dodał dr Pawlus.
Szesnaście Banków Mleka
Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Misją Fundacji jest zapewnienie potrzebującym dzieciom bezpiecznego dostępu do mleka ludzkiego od Honorowych Dawczyń poprzez Banki Mleka Kobiecego.
Wyposażenie Regionalnego Banku Mleka Kobiecego przy ulicy Madalińskiego sfinansowane zostało ze środków Warszawy oraz Ministerstwa Zdrowia. "Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny stał się wzorcową placówką dla powstających Banków Mleka na terenie Polski oraz w regionie Europy Wschodniej" - podkreśla ratusz.
W Polsce działa 16 placówek banków mleka pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
Autorka/Autor: mg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa