Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Komunikacja

Trzecia linia metra: trzy oferty w przetargu na prace przedprojektowe

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metraTwitter/@trzaskowski_
wideo 2/4
Twitter/@trzaskowski_Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metra

Trzy firmy stanęły do przetargu na wykonanie prac poprzedzających projektowanie i budowę trzeciej linii metra na Pradze. Wszystkie oferty mieszczą się w wyznaczonym przez miasto budżecie. Wykonawca będzie miał za zadanie określić wpływ inwestycji na miejską infrastrukturę i środowisko oraz przygotować projekt koncepcyjny nowego odcinka podziemnej kolejki.

W połowie marca prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił rozpoczęcie pierwszego etapu prac nad trzecią linią metra. Radni zgodzili się przesunąć na ten cel 41 milionów złotych, dlatego możliwe było ogłoszenie przetargu na prace przedprojektowe prawie ośmiu kilometrów nowej linii: sześć nowych stacji na Kamionku, Grochowie i Gocławiu, stacji techniczno-postojowej Kozia Górka oraz całej infrastruktury towarzyszącej. Prace przedprojektowe polegają na przygotowaniu dokumentacji, która pozwoli w przyszłości na ogłoszenie przetargu na budowę trzeciej linii metra w formule "projektuj i buduj".

W poniedziałek urzędnicy otworzyli oferty przetargowe. Jak podał stołeczny ratusz, oferty złożyły trzy firmy: ILF Consulting Engineers Polska (oferta na kwotę ponad 19,2 milionów złotych), Egis Poland, który prace wycenił na prawie 28 milionów złotych oraz konsorcjum w składzie Biuro Projektów "Metroprojekt" (lider) i Ośrodek Certyfikacji Transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej (za około 23 mln zł).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zadania dla przyszłego wykonawcy

Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. To ponad 33 mln zł. Teraz urzędnicy ocenią przesłane zgłoszenia według następujących kryteriów: cena (60 procent) oraz dodatkowe doświadczenie - koordynator, projektant w specjalności architektonicznej, projektant w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, projektant w specjalności inżynieryjnej kolejowej, geolog (każde po 7 procent) oraz wykonanie uproszczonego projektu koncepcyjnego (5 procent).

Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 18 miesięcy na wykonanie kompletu prac. Jak wyjaśnił ratusz, chodzi o sporządzenie projektu koncepcyjnego – raportu wstępnego, ustalenia stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą, oceny stanu budynków w strefach wpływu budowy obiektów metra, analizy wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających, dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej oraz programu funkcjonalno-użytkowego wraz ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych oraz projektu koncepcyjnego - raportu końcowego.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Przebieg trzeciej linii metra

Częścią przyszłej trzeciej linii ma być funkcjonująca już od kilku lat stacja Stadion Narodowy. Od niej w kierunku wschodnim metro pojedzie na stację Dworzec Wschodni, by dalej odbić na południe w stronę stacji: Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Początkowo nowy odcinek połączy Pragę Południe z centrum stolicy, a później docelowo – także z Ochotą i Mokotowem. Pierwszy etap ma zakończyć się w 2028 roku.

"Przebieg trzeciej linii metra został wyznaczony nową trasą na podstawie analiz niezależnych ekspertów (konsorcjum firm Egis Rail – europejskiej firmy zajmującej się projektowaniem infrastruktury szynowej oraz polskiej firmy TransEko), a także na podstawie wniosków płynących z prac nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy - kluczowego dokumentu, który przesądza o zagospodarowaniu przestrzennym miasta, o jego dalszym rozwoju" – wyjaśniał wcześniej ratusz.

Nie wszyscy są jednak przekonani co do słuszności tej inwestycji. Przebieg przyszłej trzeciej linii metra krytykują między innymi aktywiści. Ich zdaniem jest "forsowany na siłę", a szybszą podróż z Pragi Południe do centrum może zapewnić tramwaj.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock