Jesienią posadzili rośliny. Nie dotrwały do wiosny, bo zimą rozjeździły je auta... przyjeżdżających do lasu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kierowcy rozjeżdżają nasadzenia na Boernerowie

Jesienią, w ramach budżetu obywatelskiego, przy ulicy Westerplatte pojawiły się nasadzenia za 350 tysięcy złotych. Nie dotrwały do wiosny. Jak twierdzą mieszkańcy okolicy, rozjechali je kierowcy, którzy zignorowali tabliczki. Straż miejska rozkłada ręce, bo nie ma tam zakazu parkowania. Dzielnica stawiać go nie zamierza, bo to... utrudniłoby spacery po lesie.

To był jeden ze zwycięskich projektów na Bemowie. Wzdłuż Westerplatte posadzone zostały drzewa iglaste i liściaste, leszczyna, głóg czy dereń oraz runo leśne na przykład krzaki malin i jeżyn, wrzosy. Całość - według kosztorysu zawartego w budżecie - kosztowała 350 tysięcy złotych. Część roślin nie przetrwała nawet zimy, bo kierowcy parkowali przy lub wręcz na świeżo zasadzonych roślinach.

Zaangażowane w projekt stowarzyszenie Boernerowo pokazało zdjęcia z listopada, na których widać rząd aut ustawionych tuż przy malutkich krzakach. W ostatni weekend opublikowało kolejne, które ukazuje, że z roślin niewiele zostało. "To są nasze nasadzenia, a to są auta osób, które kochają las i spacery. Tak kochają spacery, że muszą rozjeżdżać autami nasadzenia" - napisało stowarzyszenie przy zdjęciach.

- Były informacje w tych miejscach, że są tam świeże nasadzenia, że prosimy, żeby tam nie parkować. Były też plakaty ze wskazaniem dogodnych miejsc do parkowania w bliskiej okolicy. Niestety, ktoś notorycznie te informacje usuwał. W efekcie spora część z tych nowych nasadzeń, za którą zapłacili przecież sami mieszkańcy poprzez budżet obywatelski, została zniszczona - mówi nam Tomasz Hencel ze stowarzyszenia Boernerowo. - Do lasu Bemowskiego w weekendy przyjeżdżają tłumy, dlatego szczególnie mocno trzeba o tę zieleń dbać. Naprawdę nie trzeba wjeżdżać do samego lasu, żeby zaparkować. Tym bardziej, że miejsca parkingowe są niedaleko od wejścia do lasu - zwrócił uwagę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nie ma znaków - nie ma problemu

Niestety, na newralgicznym odcinku nie ma znaków informujących o zakazie zatrzymywania się. Sprawa została zgłoszona na straż miejską, ale ta twierdzi, że w tej sytuacji niewiele może zrobić. - Nie ma znaków ani żadnego wygrodzenia, więc teoretycznie kierowcy mogą tam parkować. Sytuacja ma miejsce tylko w weekendy, kiedy dużo osób zjeżdża do lasu Bemowskiego. Problem dotyczy około 50-metrowego odcinka Westerplatte - mówił nam na początku tygodnia Jerzy Jabraszko z referatu prasowego stołecznej straży miejskiej.

Poinformował też, że straż miejska zwróciła się do bemowskiego urzędu o czasowe zabezpieczenie terenu poprzez łatwą do demontażu infrastrukturę, jak słupki, paliki czy taśmy. - Te nasadzenia tam ciągle są, ale bardzo głęboko, dwa metry od drogi, więc może ludzie traktują to jako miejsce, gdzie można parkować. One nie zostały rozjechane - przekonywał strażnik miejski.

Tak uważa również urząd dzielnicy. - Dzisiaj rano Wydział Inwestycji dla dzielnicy Bemowo odbył wizytację na ulicy Westerplatte, żeby sprawdzić jak wygląda ten teren. Po spotkaniu kontrolnym informuję, że nasadzenia roślinne zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego znajdują się poza pasem drogowym i nie są narażone na zniszczenie przez pojazdy parkujące na poboczu - stwierdziła w środę rzeczniczka bemowskiego urzędu Weronika Rosińska.

Dodała - powołując się na artykuł 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym - że "pobocze to część drogi przyległa do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt". - Tak więc kierowcy parkujący na wspomnianym poboczu Westerplatte nie naruszają prawa o ruchu drogowym, a wręcz (w tym przypadku) korzystają z zawartego w nim uprawnienia. Na tym fragmencie nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju - podkreśliła Rosińska.

Urząd: ograniczenie parkowania utrudni możliwość korzystania ze spacerów

Skoro jednak, w ramach budżetu obywatelskiego miasto zaakceptowało tam nasadzenia, to czemu po prostu nie ograniczyć parkowania? Zdaniem rzeczniczki, to niemożliwe, bo ograniczenie "utrudni możliwość korzystania ze spacerów po lesie Bemowskim, wszystkim tym, dla których pozostawienie pojazdów w odległych miejscach parkingowych stanowi problem". - Dotyczy to głównie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami - doprecyzowała rzeczniczka.

Zadeklarowała jednocześnie, że przekaże bemowskiemu zarządowi dzielnicy wszelkie uwagi dotyczące tego terenu "w celu dalszego procedowania i znalezienia możliwych rozwiązań".

Stowarzyszenie Boernerowo nie składa broni. Ma upatrzone miejsca, które powinny być przeznaczone na parkowanie dla odwiedzających las. Liczy, że w akcję włączą się radni i inni lokalni działacze, i wspólnymi siłami uda się przeforsować zmiany w urzędzie dzielnicy. - Dzielnica powinna to wesprzeć, będziemy rozmawiać, namawiać, żeby osiągnąć kompromis między mieszkańcami i odwiedzającymi - zapowiedział Tomasz Hencel.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Boernerowo

Pozostałe wiadomości

Dzisiaj tu stoicie ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem, celem naszego zwycięstwa - mówił podczas wiecu poparcia dla Ukrainy w Warszawie ambasador tego kraju w Polsce Wasyl Zwarycz. Po godzinie 18 manifestacja dotarła pod budynek Sejmu. Wszystko w związku z drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Manifestacja dotarła przed Sejm. "Ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem"

Manifestacja dotarła przed Sejm. "Ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Po prostu Warszawa" to moje hasło w tegorocznej kampanii - ogłosił w sobotę prezydent Warszawy, wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który będzie ubiegał się o reelekcję na stanowisku prezydenta stolicy. Podkreślił, że swój pomysł na miasto realizuje od ponad pięciu lat.

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulicy Bobrowieckiej z Beethovena zderzyły się w sobotę po południu dwa auta osobowe. Jedno z nich to luksusowe auto marki Mercedes Maybach. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało.

Luksusowy maybach rozbity na Mokotowie

Luksusowy maybach rozbity na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek pod Ciechanowem (Mazowieckie). Kierowca auta osobowego zderzył się czołowo z ciężarówką, po chwili tył wjechał mu inny samochód. W wypadku zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP

Po pościgu policjanci z Radomia zatrzymali dwóch mężczyzn w gminie Przytyk. Trzeciej osoby podróżującej toyotą udało się uciec, zatrzymano ją następnego dnia. Kierujący autem odpowie za niezatrzymanie się do kontroli i kierowanie pod wpływem alkoholu.

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga pod koniec lutego od nowa ruszy proces członków gangu, który miał podstępem przejmować mieszkania. Zdaniem prokuratury na koncie mają pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Śledczy podejrzewają, że podawali ofiarom skażony alkohol.

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Źródło:
PAP

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są prokuratorskie zarzuty po pościgu na Targówku. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza. Mężczyzna został aresztowany.

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który zaatakował personel w Szpitalu Wolskim. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie.

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy poinformowali o rozstrzygnięciu przetargu na projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra, od Stadionu Narodowego do stacji Gocław. Wybór był symboliczny, bo wpłynęła jedna oferta. Budowa linii M3 ma rozpocząć się w 2028 roku. Na 8-kilometrowej trasie znajdzie się sześć nowych stacji.

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z posesji w Wawrze strażnicy miejscy natknęli się na nielegalne złomowisko aut. Właściciel działki nie stosował się również do przepisów związanych z gospodarką odpadami. Został ukarany mandatami.

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP