USA

USA

Po ciepłej wiośnie i upalnym lecie Stany Zjednoczone czeka łagodna zima - prognozują synoptycy Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna (NOAA). Jeśli ten trend się utrzyma, rok 2012 może okazać się najcieplejszym w historii pomiarów.

Pogoda w amerykańskim stanie Kolorado dała powody do radości pasjonatom sportów zimowych. Dzięki solidnej warstwie śniegu, jaka spadła w Górach Skalistych, sezon narciarski rozpoczął popularny ośrodek Arapahoe Basin. Na inaugurację stawiły się tłumy stęsknionych za "białą jazdą".

Indianie już wkrótce będą mogli posiadać orle pióra, co do tej pory było zakazane w świetle prawa federalnego. Ministerstwo sprawiedliwości USA zamierza zezwolić członkom plemion indiańskich na swobodny dostęp do piór. Stanowią one jeden z podstawowych elementów sakralnych tradycji i obyczajów Indian.

Setki amerykańskich flag, brawa i łzy. Tak rozpoczęło się uroczyste i mające trwać dwa dni ostatnie pożegnanie Endeavoura, najmłodszego wahadłowca NASA. Maszyna po tym jak z wielką fetą przejedzie ulicami Los Angeles, spocznie w Kalifornijskim Centrum Nauki.

Niezwykle gorące i suche lato sprawiło, że Amerykanie zaczęli inaczej oceniać zjawiska pogodowe dookoła nich. Coraz więcej stwierdza, że globalne ocieplenie wpływa na pogodę w ich otoczeniu, i że ekstremalna aura z roku na rok coraz bardziej daje się we znaki.

To, na co my kręcimy nosem, Amerykanie witają z otwartymi ramionami. Mowa o aktywnym froncie atmosferycznym i podążającym za nim układem niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna przyniosła w ostatnim tygodniu opady deszczu, które pomogły w walce z suszą 50-lecia w USA.

To pogoda może zadecydować o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich w USA. Jak przekonuje politolog Michael Berkman, republikanie są bardziej odporni na kiepskie warunki atmosferyczne.

Burze z deszczem i śniegiem przeszły we wtorek wieczorem w rejonie Gór Skalistych w amerykańskim stanie Kolorado. Wyżej w górach pojawiła się warstwa śniegu.

Silny wiatr i ulewny deszcz przyniosła burza, która nawiedziła południowe wybrzeże Alaski. Opady bvły prawdziwie rekordowe. Doprowadziły do wezbrania rzek i wywołały powodzie na niektórych obszarach. Miejscami spadło nawet 200 l/mkw. deszczu, a prędkość wiatru przekraczała 140 km/h.

Ameryce przybył nowy ważny obywatel. To mała panda wielka, która urodziła się zaledwie trzy dni temu. Już jest gwiazdą mediów.

Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.

Straszliwy fetor czuli w poniedziałek mieszkańcy południa amerykańskiego stanu Kalifornia. Jak dotąd nie udało się ustalić, co było jego przyczyną, jednak podejrzenia kierują się w stronę Salton Sea - jeziora, w którym rokrocznie masowo zdychają ryby.

Radość w kalifornijskim zoo. Po pięciu tygodniach i trzech badaniach weterynaryjnych wreszcie udało się ustalić płeć małej pandy. Zwierzak urodził się nieco ponad miesiąc temu. Teraz trzeba mu jeszcze wybrać imię.

Wzrosło zagrożenie zakażenia śmiertelnie groźnym hantawirusem wykrytym w popularnym amerykańskim Parku Narodowym Yosemite w Górach Skalistych. Grupę ryzyka rozszerzono z 10 do 22 tys. osób. Wzrosła też liczba ofiar wirusa - potwierdzono trzeci przypadek śmierci spowodowanej wywołaną przez niego chorobą.

Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Stanowisko to jest niejawne. Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych czeka na decyzję trybunału o ograniczeniu dostępu do akt sprawy.

Pozostałości po huraganie Isaac, które przesuwają się w kierunku Nowego Jorku, zagrażają konwencji Demokratów. W jej trakcie w czwartek Barack Obama ma otrzymać nominację na kandydata partii w wyborach prezydenckich.

Amerykanie pytają: w jakim stanie jest Zatoka Meksykańska ponad dwa lata po tym, jak zalała ją plama ropy wielkości stanu Delaware? Opinie są różne. Rządowi specjaliści uważają, że ekosystem regeneruje się zaskakująco szybko, ekolodzy z Greenpeace twierdzą, że jest wręcz przeciwnie. Nie brakuje też badaczy, którzy są ostrożni w ocenianiu skutków katastrofy.