niż

niż

Hergen niesie do Polski silny wiatr. Powieje do 100 km/h

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.

Huraganowy wiatr w Niemczech i Norwegii

Wichury, które w czwartek przeszły nad Wyspami Brytyjskimi, dotarły nad Norwegię i Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów prędkość wiatru dochodziła do 166 km/h.

Podmuch złamał wiatrak na Wybrzeżu

Europa północna i centralna znalazły się pod wpływem głębokiego niżu, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Front o nazwie Yoda przynosi do Polski bardzo silny wiatr. Podczas nocnej wichury uszkodzony został wiatrak w miejscowości Kobylnica - co udokumentował @grex w Kontakcie 24.

Przestało padać - Włosi mogli pochować ofiary

Niż Rolf krąży nad Morzem Śródziemnym przynosząc silne opady deszczu i burze. Dla mieszkańców Francji oraz północnych i zachodnich Włoch oznacza to kolejne godziny strachu o własne życie i dobytek. W środę w Genui pochowano ofiar burz, które przeszły w ubiegły weekend nad Włochami. W sumie jest ich 20.

Front atmosferyczny przechodzi nad Polską

Europę północną i centralną obejmuje potężny niż z centrum nad północną Norwegią. Polska jest pod wpływem tego niżu, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju.

Niż o rozmiarach huraganu. "To front okluzji"

Z kosmosu wygląda jak cyklon wielkości huraganu. Sfotografowane zjawisko pogodowe rozciąga się od środkowo-zachodnich po wschodnie Stany Zjednoczone. - Chmury widoczne na zdjęciu to front okluzji - wyjaśnia Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Burze na pożegnanie sezonu

Znad zachodniego Bałtyku nadciągnęła nad Polskę zatoka niżowa. Tam, gdzie zetknęła się z ustępującym wyżem znad Ukrainy, powstał front atmosferyczny. I uaktywnił się we wtorek po południu.

Napływa niż znad Skandynawii

W ciągu najbliższej doby znajdziemy się pod wpływem głębokiego niżu znad Skandynawii, w silnym, zachodnim strumieniu powietrza polarno-morskiego (PPm) napływającego znad Atlantyku.

Przez Polskę przetacza się niż

Rosję, Ukrainę, Bałkany i Półwysep Apeniński obejmują wyże. Nad pozostałą częścią Europy zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

"Otto" ciągnie nad morze

Polska pod wpływem niżu "Otto". Jego centrum znajduje się obecnie na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza. Będzie powoli, stopniowo przemieszczać się na północ, nad Bałtyk.

Jesień latem nadeszła znad Białorusi

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii i Rosji obejmują wyże. Prawie cała Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Białorusią, tylko w województwach zachodnich nieco lepsza pogodę kształtuje słaby klin wyżowy.

Polska w uścisku między niżem a wyżem

Nad Wyspami Brytyjskimi, Skandynawią i Rosją zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Azorami i Bałkanami.