Kanada

Kanada

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. - Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent.

Przedświąteczna gorączka w Kanadzie trwa, mieszkańcy przygotowują oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje domów. Czasami ich starania mają zaskakujący finał. W mieście Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej pewna choinka wzbiła się w powietrze i odleciała w nieznane.

Wiatr, wiejący niekiedy z siłą huraganu, szalał w niedzielę nad kanadyjską prowincją Alberta. Powalił drzewa, uszkodził wiele budynków, pomógł rozprzestrzenić się co najmniej jednemu wielkiemu pożarowi, a także sprawił, że w powietrzu unosiło się szkło i gruz.

Duża różnica ciśnienia powietrza nad USA wywoła wichury wiejące od Teksasu do Kanady. W sobotę rano porywy wiatru z Południowej Dakoty do Nebraski i dalej na północy osiągały prędkość nawet 96 km/h.

Chmury wyglądające, jakby osuwały się z lądu, niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej. Takie przedziwne zjawisko atmosferyczne nad zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował spektoradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie NASA. Chmury ukształtowały się w postaci cienkich i długich rolek, leżących ścisło koło siebie. Co więcej, unoszą się równolegle do powierzchni ziemi. Meteorolodzy nazywają takie zjawisko "uliczką chmur" lub "grzędą chmur".

Dla Polaków słynne szklane domy z powieści Stefana Żeromskiego to literacki mit lepszej przyszłości, ale w Toronto wieżowce o szklanych ścianach to zapowiedź dużych kłopotów. Okazuje się, że w klimacie Kanady przegrywają ze staromodnymi drewniakami.

Meksyk i Kanada wyraziły zainteresowanie przyłączeniem się do nowej strefy wolnego handlu, obejmującej kraje graniczące z Oceanem Spokojnym. Wcześniej także Japonia zapowiedziała przystąpienie do Paktu Partnerstwa Transpacyficznego (TPP).

Opiekunowie chcą rozdzielić dwa afrykańskie pingwiny, aby zapewnić kontynuację ginącego gatunku. Chodzi o sławnych już na całym świecie Pedra i Buddego z zoo w Toronto, których połączyła homoseksualna miłość.

Zamówione w USA za dziewięć miliardów dolarów kanadyjskich myśliwce wielozadaniowe F-35 dla sił powietrznych nie są wyposażone w sprzęt umożliwiający łączność nad obszarami arktycznymi - alarmują kanadyjskie media. Podkreślają przy tym fiasko planów rządzących konserwatystów, którzy uczynili z obecności w Arktyce i obrony tych terytoriów jeden z podstawowych celów swojej polityki.

Kanadyjczyk Jean Beliveau 11 lat temu wyruszył w pieszą podróż dookoła świata. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Gdy wychodził z domu miał 45 lat. Dziś 56-letniego aktywistę witała w Montrealu rodzina i przyjaciele.

Deszcz i porywisty wiatr rozszalały się w poniedziałek i we wtorek na zachodnim wybrzeżu Kanady, powodując m.in. przerwy w dostawie prądu. Za ich nadciągnięcie odpowiada słabnący były tajfun Roke. Ten sam, który w ubiegłym tygodniu spustoszył Japonię.

Maria określana jest przez meteorologów jako nieśmiała i leniwa. Mimo iż nie jest to zjawisko pogodowe rozmiarów takich jak Katia czy Irene, cały czas rośnie w siłę. W nocy z 15 na 16 września stała się huraganem 1. kategorii w skali Saffira-Simpsona

W piątek na kanadyjskiej wyspie Vancouver zadrżała ziemia. Trzęsienie miało siłę 6,7 st. w skali Richtera. Drżenia były odczuwalne również poza terytorium wyspy.

Podstawowa opieka zdrowotna w Kanadzie jest finansowana z podatków, ale niektóre kliniki postanowiły sobie dorobić na dodatkowych opłatach. Rząd prowincji Ontario uruchomił więc infolinię dla oburzonych pacjentów.

Burza, która nadciągnęła w piątkową noc nad kanadyjskie Calgary, przyczyniła się do śmierci jednej osoby i zmusiła strażaków do podjęcia kilkudziesięciu interwencji w ciągu niespełna dwóch godzin.

Załogi statków płynących przez kanadyjską Arktykę muszą w najbliższych miesiącach bardzo uważać, aby nie zostawiać za sobą plam oleju. Kanadyjskie władze wznowiły powietrzne patrole.

Rząd Kanady zapowiedział, że odbierze obywatelstwo co najmniej 1,8 tys. osób, które uzyskały je w sposób niezgodny z prawem, by móc korzystać z dobrodziejstw tamtejszego systemu, m.in. z darmowej służby zdrowia.

Nie tylko Polacy zmagają sie ze skutkami burz. Potężna nawałnica przeszła też wczoraj nad kanadyjskim Montrealem. Z nieba spadło tyle wody, że przepełnione studzienki kanalizacyjne w niektórych miejscach wręcz eksplodowały, tworząc miejskie gejzery.