Grecja

Grecja

Sezon wakacyjny tuż-tuż, a greckie plaże miejscami przypominają dzikie wysypiska śmieci. Z problemem nie radzi sobie administracja, dlatego już po raz osiemnasty do akcji ruszyli działacze ekologiczni i dziesiątki tysięcy mieszkańców nadmorskich miejscowości. Przez weekend sprzątają plaże, zapewniając tym samym nie tylko estetykę, ale też bezpieczeństwo morskim zwierzętom.

Do portfeli Europejczyków od czwartku trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić.

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z głównych greckich dróg ekspresowych. Zderzyło się na niej 28 samochodów, życie straciła kobieta, a 24 osoby zostały ranne. Przyczyną wypadku była ograniczająca widzialność gęsta mgła.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że Grecji może brakować od 5,5 do 9,5 mld euro na lata 2015 i 2016. Przedstawiciel funduszu w piątek zauważył też, że Europa zapewniła, iż pomoc dla Aten będzie wciąż płynąć w ostatnich latach programu pomocowego.

To wielkie wyznanie winy - pisze komentator "Washington Post" po analizie najnowszego raportu przygotowanego pod przewodnictwem Oliviera Blanharda, głównego ekonomisty MFW. Wynika z niego, że źle oceniono wpływ ostrych cięć budżetowych, wymuszanych na pogrążonych w kryzysie państwach. Okazały się one być znacznie bardziej szkodliwe niż przypuszczano.

4,9 stopnia w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Grecję w sobotę rano. Epicentrum znajdowało się 90 km na zachód od Aten - poinformował grecki Narodowy Instytut Geofizyki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani szkodach materialnych.

"Balon" magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku - donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.

Silne pożary straszą turystów i mieszkańców greckiej wyspy Chios położonej na Morzu Egejskim. Ogień wybuchł w sobotę rano. W obawie przed dymem jedna wioska została ewakuowana.

Fala upałów ponownie zaatakowała Greków i Rzymian. We wtorek słupki rtęci pokazywały w Atenach i Rzymie 42 i 44 st. C. To za gorąco, nawet dla Południowców, a co dopiero przebywających tam turystów, m.in. z Polski.