Grecja

Grecja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Grecka gospodarka chyli się ku upadkowi, wprowadzono kontrolę kapitału, w niektórych bankomatach mieszkańcy półwyspu nie mogli wypłacić pieniędzy. Co to oznacza dla turystów? Czy ceny poszły w górę? Przed wyjazdem do Grecji turyści słyszą ostrzeżenia, by zaopatrzyli się w gotówkę, jak za dawnych lat. A jak jest na miejscu? Sprawdza Paweł Blajer.

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział tymczasowe zamknięcie banków i wprowadzenie kontroli przepływu kapitału. Stało się to po tym, jak Grecy ruszyli do bankomatów i wypłacali gotówkę w reakcji na ogłoszone przez rząd referendum. Premier wystąpił w telewizyjnym orędziu do narodu. Nie wyjaśnił, jak długo będą obowiązywać ograniczenia. Według mediów zamknięcie banków może trwać sześć dni roboczych.

Unia Europejska powinna wyraźnie powiedzieć, że głosowanie za odrzuceniem propozycji, które zostały Grecji przedłożone, będzie jej wyjściem ze strefy euro - mówił w magazynie "Horyzont" w TVN24 Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Grecki parlament zgodził się w nocy z soboty na niedzielę na przeprowadzenie referendum w sprawie warunków programu pomocowego.

Mimo fiaska negocjacji nt. przedłużenia wygasającego we wtorek programu pomocowego dla Aten, Grecja nadal jest członkiem strefy euro - podkreślają ministrowie finansów państw strefy euro oraz unijny komisarz ds. euro. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że pozostaje w kontakcie z szefami rządów krajów strefy euro, by zapewnić jej integralność w obecnym składzie.

Grecja będzie ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić stabilność krajowych banków - zapowiedział wicepremier rządu w Atenach Janis Dragasakis. Spotkał się on w sobotę z szefem EBC Mario Draghim.