Ponad 500 tys. euro udało się zebrać w internecie w ciągu dwóch dni młodemu Brytyjczykowi za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Celem akcji Thoma Feeneya jest zebranie 1,6 mld euro i wspomożenie Grecji w spłaceniu długu wobec MFW.
Grecy jak dotąd zachowywali się spokojnie. Teraz na ulicach pojawiają się pewne oznaki paniki. Poza Atenami, ludzie wykupują makaron, ryż, towary, których zaczyna brakować - relacjonuje Cezary Grochot, korespondent "Faktów" TVN w Atenach.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Grecja, dla której dzisiaj mija termin spłaty kolejnej raty zadłużenia, zawdzięcza kredytodawcom łącznie 242,8 mld euro - wynika z obliczeń Reutera. A zdecydowanie największym wierzycielem Aten są Niemcy.
Obecny kryzys w Grecji nie powinien prowokować do "nadmiernych reakcji" w Stanach Zjednoczonych, ale amerykańscy urzędnicy obserwują sytuację - powiedział prezydent Barack Obama.
Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Grecka gospodarka chyli się ku upadkowi, wprowadzono kontrolę kapitału, w niektórych bankomatach mieszkańcy półwyspu nie mogli wypłacić pieniędzy. Co to oznacza dla turystów? Czy ceny poszły w górę? Przed wyjazdem do Grecji turyści słyszą ostrzeżenia, by zaopatrzyli się w gotówkę, jak za dawnych lat. A jak jest na miejscu? Sprawdza Paweł Blajer.
Widmo bankructwa Grecji z każdym dniem staje się coraz bardziej realne. Choć skutki takiego rozwoju wydarzeń mogą okazać się poważne, internautom nie przeszkadza to w komentowaniu greckiego kryzysu z przymrużeniem oka.
W poniedziałek wieczorem w pobliżu greckiego parlementu zebrały się tłumy mieszkańcow Aten domagających się zerwania z polityką oszczędności i odrzucenia warunków dalszej pomocy zaproponowanych Grecji przez międzynarodowych wierzycieli.
Amerykański sekretarz skarbu Jack Lew w rozmowie telefonicznej z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem powiedział, że w interesie Grecji, Europy i globalnej gospodarki jest znalezienie rozwiązania, które naprowadzi Grecję na drogę reform.
Greckie banki będą zamknięte przez tydzień, do 6 lipca, a wypłaty z bankomatów zostaną objętę dziennym limitem 60 euro - poinformował w poniedziałek grecki rząd.
Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział tymczasowe zamknięcie banków i wprowadzenie kontroli przepływu kapitału. Stało się to po tym, jak Grecy ruszyli do bankomatów i wypłacali gotówkę w reakcji na ogłoszone przez rząd referendum. Premier wystąpił w telewizyjnym orędziu do narodu. Nie wyjaśnił, jak długo będą obowiązywać ograniczenia. Według mediów zamknięcie banków może trwać sześć dni roboczych.
Wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel (SPD), odwołał z powodu sytuacji w Grecji zaplanowaną na niedzielę wizytę w Izraelu. Jego partyjny kolega, szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann powiedział, że "jest przerażony" postawą rządu w Atenach.
Unia Europejska powinna wyraźnie powiedzieć, że głosowanie za odrzuceniem propozycji, które zostały Grecji przedłożone, będzie jej wyjściem ze strefy euro - mówił w magazynie "Horyzont" w TVN24 Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Grecki parlament zgodził się w nocy z soboty na niedzielę na przeprowadzenie referendum w sprawie warunków programu pomocowego.
Mimo fiaska negocjacji nt. przedłużenia wygasającego we wtorek programu pomocowego dla Aten, Grecja nadal jest członkiem strefy euro - podkreślają ministrowie finansów państw strefy euro oraz unijny komisarz ds. euro. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że pozostaje w kontakcie z szefami rządów krajów strefy euro, by zapewnić jej integralność w obecnym składzie.
Grecja będzie ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić stabilność krajowych banków - zapowiedział wicepremier rządu w Atenach Janis Dragasakis. Spotkał się on w sobotę z szefem EBC Mario Draghim.
W nocy z soboty na niedzielę grecki parlament zgodził się na przeprowadzenie referendum w sprawie warunków programu pomocowego, przedstawionych przez międzynarodowych kredytodawców. "Za" głosowało 178 deputowanych, przeciwko - 120.
Premier Grecji Aleksis Cipras ogłosił w sobotę, że referendum ws. porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami odbędzie się 5 lipca. Wezwał on wszystkich Greków, by kierując się patriotyzmem i dobrem kraju zdecydowali o przyszłości swojej ojczyzny.