Grecja

Grecja

Grecki rząd wystąpił w środę z wnioskiem o nowy program pomocowy, obiecując jednocześnie pilne wdrożenie reform. UE stawia Atenom ultimatum: jeśli do niedzieli nie uda się zawrzeć ostatecznego porozumienia, Grecji grozi najczarniejszy scenariusz, w tym Grexit.

Nie ma co się bać Grexitu - przekonywali goście "Otwarcia dnia", którymi byli Nacho Temino Martinez z hiszpańskiej agencji prasowej "EFE" i Gabriele Lesser z "Die Tageszeitung". W niedzielę ma się odbyć kolejny już szczyt strefy euro oraz dyskusja w gronie całej Unii Europejskiej, które mają przynieść porozumienie w sprawie kolejnego programu pomocowego dla Grecji. Brak rozwiązań może znacznie przybliżyć Ateny do bankructwa, a w konsekwencji opuszczenia strefy euro.

Polityka oszczędności sparaliżowała Grecję i nie pomogła jej wierzycielom. Dalsze kary tego nie zmienią - pisze we wtorek "New York Times". Apeluje do przywódców eurolandu, by "dla dobra Europy" zrestrukturyzowali grecki dług i utrzymali kraj w strefie euro.

Mamy trzy scenariusze tego, co wydarzy się w Grecji. Najbardziej popularny i najwygodniejszy zarówno dla strefy euro, jak i samych Greków scenariusz przewiduje porozumienie oraz umorzenie części długu. Niektórzy szacują, że bez pomocy, spłata może potrwać nawet 60 lat. Drugi scenariusz, to brak porozumienia oraz Grexit. Trzeci wariant przewiduje czasowy Grexit. To oznaczałoby, że technicznie Grecja zawiesza swoje funkcjonowanie w strefie euro i wprowadza równoległą walutę. - Są trzy wyjścia na stole i w najbliższych dniach zobaczymy, jak poradzą sobie z nimi unijni przywódcy - mówiła w TVN24 BiŚ Karolina Hytrek-Prosiecka.

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajny szczyt strefy euro, który od godz. 13 zostanie poprzedzony spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro.

- Władimir Putin wyraził pełne poparcie dla narodu greckiego w przezwyciężeniu trudności przed którymi stoi kraj - poinformował Kreml po rozmowie telefonicznej prezydentów Grecji i Rosji. Według Moskwy do rozmowy doszło z inicjatywy Aten.

Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.

Wyniki niedzielnego referendum w Grecji stanowią powód do niepokoju dla krajów Europy Środkowej, które jeszcze nie przyjęły euro - pisze w swojej analizie serwis Politico.eu. Grexit może bowiem doprowadzić do wyraźnego podziału na Europę dwóch prędkości i odsunięcia krajów takich jak Polska, Czechy czy Węgry od ośrodka decyzyjnego w Unii Europejskiej.

Czekają nas trudne negocjacje, w końcu Grecja nie zapłaciła swojego zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego - mówili na antenie TVN24 Biznes i Świat Grecy mieszkający w Polsce. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli bowiem Loukas Notopoulos, ekonomista i Pavlos Akriditis, tłumacz przysięgły z języka greckiego.

Pogłębienie kryzysu w Grecji, turbulencje na rynkach i widmo rozpadu Unii Europejskiej - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji wyniku niedzielnego referendum w Grecji, pisze na łamach Bloomberga znany ekonomista Mohamed A. El-Erian.