Chiny

Chiny

Mohamed całymi dniami przeszukuje góry śmieci w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadaje się do sprzedania; Udai widział, jak umiera jego brat; Rajaf, którego ojciec został zabity, gdy ratował życie innych w ambulansie; Sondos, mała dziewczynka z ranami żołądka - to zaledwie sześcioletnie palestyńskie dzieci, które urodziły się w Strefie Gazy, gdzie od lat toczy się izraelsko-palestyński konflikt. Ich wstrząsające historie oraz innych maluchów dotkniętych tą wojną poznamy w filmie "Urodzeni w Gazie" w weekend w TVN24 Biznes i Świat.

Wykonano wyrok śmierci na nauczycielu, który został skazany przez sąd w prowincji Gansu, na zachodzie Chin, za wykorzystanie seksualne 26 uczennic. Wszystkie ofiary miały mniej niż 12 lat - poinformowała w piątek agencja AP.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przebywa w Chinach od środy z 3 dniową wizytą. Zaplanowane jest m.in. spotkanie z chińskim ministrem rolnictwa oraz szefem weterynarii. Rozmowy ministra będą dotyczyły otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty, m.in. wieprzowinę i jabłka.

Marynarze flot Filipin i Wietnamu spotkali się na jednej ze spornych wysepek na Morzu Południowochińskim. Rozegrali mecz piłki nożnej, śpiewali karaoke i razem jedli. Wydarzenie pozornie błahe, ale bardzo wiele mówiące o tym, jak Filipiny i Wietnam porzucają wzajemną wrogość pod presją Chin.

"Chiny mierzą się z poważnymi i złożonymi zagrożeniami" - napisano w nowej strategii bezpieczeństwa opublikowanej przez chińskie władze. Jako jej sedno wskazano "aktywną obronę", łączącą "strategiczną obronę z taktyczną ofensywą". Za szczególny priorytet uznano również rozbudowę możliwości marynarki w związku ze sporem na Morzu Południowochińskim.

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

- Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - napisała chińska gazeta rządowa „The Global Times”. Oznajmiono, że Chiny nie cofną się i nie przestaną budować sztucznych wysp, które wywołują ostre spory z sąsiadami i USA.

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi – oceniają eksperci.

Waszyngton broni swojej praktyki wykonywania lotów zwiadowczych blisko budowanych przez wojsko Chin sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Podczas ostatniego z nich chińscy wojskowi wzywali Amerykanów do usunięcia się, ale ci nie usłuchali. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy od działania. To nie byłby dobry pomysł - stwierdził dyplomata USA.

Dziennikarze stacji CNN dostali bardzo rzadkie pozwolenie na wzięcie udziału w locie zwiadowczym na pokładzie samolotu US Navy. Najnowocześniejsza maszyna w swojej klasie, P-8A Poseidon, krążyła nad Morzem Południowochińskim w pobliżu sztucznych wysepek, budowanych przez Chińczyków. Ci zareagowali na to bardzo nerwowo, raz po raz wzywając Amerykanów do usunięcia się.