Chiny

Chiny

Chiny chwalą się atomowymi nowinkami

Miniaturowe reaktory, urządzenia chłodzone gazem zamiast cieczą, instalowane na statkach i służące do zasilania nadbrzeżnych miast. Takie rozwiązania zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Przemysłu Nuklearnego w Pekinie. Udział w nich wzięło aż 200 wystawców z ponad 50 państw. Państwo Środka mocno stawia na rozwój energetyki atomowej ze względu na plany rezygnacji z elektrowni węglowych. Chińskie władze i firmy pracują też nad wykorzystaniem energii nuklearnej nie tylko do produkcji prądu, ale także w ciepłownictwie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Negocjacje między Chinami i Watykanem "w fazie końcowej"

Umowa pomiędzy Chinami a Watykanem w sprawie ordynacji biskupów może zostać zawarta jeszcze w tym miesiącu – oznajmił mianowany przez komunistyczne władze wbrew Stolicy Apostolskiej biskup Guo Jincai, cytowany w czwartek przez chiński dziennik "Global Times".

Upadek chińskiego rekina biznesu

Przed sądem w Szanghaju stanął w środę były prezes prywatnego chińskiego konglomeratu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego Anbang, nad którym kontrolę przejęły organy nadzoru finansowego. Wu Xiaohui jest oskarżony o defraudację i nielegalne zbieranie funduszy.

Cztery dni w całkowitej tajemnicy. Seria zdjęć po wyjeździe z Pekinu

Północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA opublikowała w środę kilkanaście zdjęć z pobytu dyktatora Kim Dzong Una w Chinach. Tym samym ostatecznie zostały przecięte spekulacje o tym, czy przywódca reżimu w Pjongjangu rzeczywiście odwiedził w ostatnich dniach Państwo Środka. Według ekspertów jest to również dowód na wciąż bliskie relacje chińsko-północnokoreańskie.

Człowiek Xi poleci do Seulu. Poinformuje o rozmowach z Kimem

Wysoki rangą chiński dyplomata Yang Jiechi w czwartek uda się jako specjalny wysłannik do Korei Południowej, by zapoznać tamtejsze władze z przebiegiem spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - przekazał w środę Seul.

Media: Kim Dzong Un z wizytą w Pekinie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył w poniedziałek do Pekinu z niezapowiadaną publicznie wizytą – podał Bloomberg, powołując się na trzy anonimowe źródła. Byłaby to jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w 2011 roku objął władzę.

Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Nie taki cesarz, jak go malują. Czego boi się przywódca Chin?

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.

Media: Chiny muszą szykować się na bezpośredni konflikt militarny

Wojna w Cieśninie Tajwańskiej - na taki rozwój sytuacji zdaniem chińskiego dziennika "Global Times" powinny szykować się Chiny. Konflikt militarny z Tajwanem miałby być według tej gazety konsekwencją przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Taiwan Travel Act. Ustawa ta promuje rozwijanie amerykańsko-tajwańskich kontaktów.

"Działania i sztuczki, by podzielić Chiny, są skazane na niepowodzenie"

Nawet cal naszego terytorium nie może zostać odłączony od Chin. Jakiekolwiek działania i sztuczki, by podzielić Chiny, są skazane na niepowodzenie - powiedział we wtorek chiński przywódca Xi Jinping. Wystąpił on na zakończenie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Wioska zamieniona w "świątynię" Xi Jinpinga

Budowa kultu Xi Jinpinga w Chinach przybiera coraz większe rozmiary. Jednym z jej przejawów stała się niewielka wioska Liangjiahe w prowincji Shaanxi, do której młody Xi został zesłany do pracy podczas rewolucji kulturalnej. Tę nieznaną osadę zamieniono w wielką "świątynię" ku czci przywódcy, a Chińczycy doskonale wiedzą, że wizyta w niej będzie dobrze widziana przez władze.

Chiny z nowym (starym) premierem

Li Keqiang został w niedzielę mianowany na drugą pięcioletnią kadencję szefa chińskiego rządu. Natomiast szefem nowej agencji antykorupcyjnej został minister kontroli Yang Xiaodu. Zmiany zatwierdzono podczas tegorocznej sesji chińskiego parlamentu, który liczy prawie trzy tysiące deputowanych.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował prezydentowi Chin

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w sobotę przewodniczącemu Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingowi z okazji reelekcji na stanowisko prezydenta. Życzył mu tym samym pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu misji.