burza

burza

Zapowiedzi burz nie zaniepokoiły organizatorów ani uczestników festiwalu kulinarnego w kanadyjskim Whitby. W niedzielne popołudnie uczestniczyły w nim setki osób, degustując potrawy przy dźwiękach muzyki. Okazało się jednak, że burzowych prognoz lepiej nie lekceważyć - imprezę trzeba było przerwać po tym, jak uderzenie pioruna poraniło 17 osób i mocno przestraszyło pozostałych uczestników.

Wakacje w pełni. W pełni też sezon burzowy, które jest szczególnie niebezpieczny zwłaszcza na górskich szlakach. Jak przygotować się na lipcową górską wędrówkę i co robić w razie pogodowego niebezpieczeństwa, tłumaczy Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dachy 1050 budynków i kilkaset samochodów w Bisztynku zniszczył grad podczas silnej burzy, jaka przeszła w środę wczesnym wieczorem przez Warmię i Mazury. Mimo znacznych strat, nikomu nic się nie stało. Na miejscu strażacy zabezpieczają uszkodzone budynki przed zapowiadanym nadejściem kolejnych burz. Wstępne straty szacowane są na milion złotych.

We wtorek nad ranem nad województwem warmińsko-mazurskim przeszła gwałtowna burza. - W wyniku uderzenia pioruna doszło do pożarów pod Ostródą i Olsztynkiem - poinformowała lokalna straż pożarna.

"Zmutowana" trąba powietrzna zachwyciła mieszkańców okolic francuskiego Rouen. Cumulonimbus z wiszącymi u spodu połączonymi lejami to tylko jedna z pamiątek po wichurach i burzach, jakie po południu i w nocy z czwartku na piątek przeszły nad północną częścią Francji.

Nocą nad głowy mieszkańców Kwidzyna nadciągnęła burza. I choć, jak przypuszczamy, większość z nich nie była specjalnie zadowolona z jej przybycia, znaleźli się i tacy, którzy docenili piękno tego zjawiska.

Burzowa pogoda daje się we znaki nie tylko w Polsce. W środę gwałtowna burza przetoczyła się nad Górną Bawarią. Ulewny deszcz w krótkim czasie zalał ulice i spowodował liczne podtopienia piwnic w Monachium. Uderzenie pioruna doprowadziło do awarii, która czasowo sparaliżowała ruch na miejscowym lotnisku.

Zjawiska atmosferyczne czasami dostarczają niesamowitych widoków. Zupełnie powszechne, jak błyskawica i tęcza, układają się nieraz w nietypowe konfiguracje. Niezwykłą scenę wypatrzył podczas fotografowania burzy jeden z internautów. "Potwór walczący z tęczą" - napisał.

Habub - pustynna burza piaskowa - przeszedł w sobotę nad hrabstwem Maricopa w Arizonie. Kłęby pyłu, które wzbił w powietrze porywisty wiatr, w kilka chwil sprawiły, że niebo stało się czarne. Jeden z tamtejszych mieszkańców wykonał serię zdjęć pięknej i groźnej burzy, a potem zmontował z nich film.

Około godz. 20.00 burzowe było Podlasie. Późnym popołudniem grzmiało również nad głowami mieszkańców m.in. Mazowsza i Lubelszczyzny, a na Polskę centralną i wschodnią spadło sporo deszczu. Synoptycy prognozują, że taka aura może utrzymać się nawet do godzin nocnych.

U nas trąby powietrzne, a u Węgrów grad wielkości kurzych jaj. Średnica lodowych kul sięgała kilku centymetrów. Gwałtowne zjawiska pogodowe dają się we znaki całej Europie Środkowej.

Uczniowie Absegami High School w Galloway Township (New Jersey) na pewno nie zapomną czwartku siódmego czerwca. Z dwóch powodów. Po pierwsze odebrali swoje dyplomy ukończenia szkoły, po drugie - towarzyszyła im przy tym potężna nawałnica, a być może nawet tornado.

Osuwiska wywołane ulewnymi opadami deszczu doprowadziły do zniszczenia jednej z wiosek w południowo-zachodnich Chinach. Aż trudno uwierzyć, że pod stertami gruzu z zawalonych domów nikt nie zginął.

Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

24 ofiary śmiertelne, 33 osoby zaginione i co najmniej 40 rannych - to skutki trwającej zaledwie godzinę silnej burzy, która w czwartek przetoczyła się nad północno-zachodnią chińską prowincją Gansu. Odnotowano liczne zniszczenia budynków, dróg i upraw. Potężne deszcze nękają też środkowe i południowo-wschodnie Chiny.

Brytyjscy naukowcy wlecieli samolotem badawczym w sam środek burzy, by dowiedzieć się, jaki mechanizm rządzi powstawaniem ulewnych deszczów. Badacze zebrali istotne dane o temperaturach i ruchach cząsteczek wody we froncie burzowym.

Od kilku dni nad Polską grzmi - i to coraz intensywniej. Burzom towarzyszą gradobicia i ulewne deszcze, które zmieniają ulice w rwące rzeki. Ostatniej doby wyładowań atmosferycznych najsilniej doświadczyła Wielkopolska, co na zdjęciach i filmach utrwalili Reporterzy 24.