Nad jeziorem Maracaibo piorun uderza cztery razy na minutę przez pół roku

Pioruny Catatumbo nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli
Pioruny Catatumbo nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli
Orso Byanco
Pioruny Catatumbo nad jeziorem Maracaibo w WenezueliOrso Byanco

Jest na ziemi takie miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny - Catatumbo. Nazwa pochodzi od rzeki Catacumbo w zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli. W miejscu spotkania się rzeki z wodami jeziora Maracaibo można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet.

Miejscowi nazywają to zjawisko Relampago del Catatumbo lub wieczna burza, która w zasadzie trwa 160 dni w roku. W ciągu roku błyskawice pojawiają się na niebie 1,2 mln razy. Są one tak jasne, że widać je z odległości 400 km. W czasach kolonialnych te unikatowe burze były wykorzystywane do nawigacji statków, nazywane przez marynarzy latarnią morską w Catatumbo.

Wyjątkowa burzaTakie spektakle pojawiają się na niebie co roku. Unikatowość piorunów Catatumbo polega również na przybieraniu wielu kolorów, od czerwieni, pomarańczy po niebieski i fiolet. Na barwę błyskawicy wpływają zawieszone w powietrzu pyły oraz para wodna. Niektórzy twierdzą, że pioruny są wyjątkowe, ponieważ nie towarzyszą im grzmoty. Jest to jednak nieprawda. Burza jest tak daleko od obserwatora nad jeziorem Maracaibo (od 100 do 400 km), że grzmotu nie słychać.

Historyczne wspomnienia

Błyskawice Catatumbo były wspomniane w historii kilka razy. Hiszpański poeta Lope de Vega w 1597 roku napisał wiersz pod tytułem "The Dragontea", który opisuje jak korsarz Francis Drake w 1595 roku próbował przejąć w nocy miasto Maracaibo, ale "zostało udaremnione przez płomienie, które są na skrzydłach nocy". Pioruny alarmowały mieszkańców miasta, oświetlając nadpływających wrogów. Podobna sytuacja miała miejsce w 1823 roku, podczas wojny Wenezueli o niepodległość, kiedy hiszpańskie statki zostały oświetlone przez burze i obrońcy miasta Maracaibo mieli szanse odeprzeć atak.Ozon na skale światowąBłyskawice Catatumbo wytwarzają najwięcej ozonu troposferycznego na całym świecie. Niektórzy wierzą, że pomagają one uzupełnić warstwę ozonową, jednak naukowcy twierdzą, że związek wytwarzany w ten sposób nigdy nie osiągnie odpowiedniej wysokości do uzupełnienia istniejących braków.Teoria antycznego ludu YukpaPomimo wielkiej sławy tego zjawiska, nieznany jest mechanizm powstawania wiecznej burzy. Antyczny lud Yukpa, który do dziś mieszka między Kolumbią a Wenezuelą, wierzył, że fenomen ten powstaje gdy piorun na swojej drodze napotka duchy przodków.Zamknięta cyrkulacja powietrzaWielu naukowców podróżowało w te rejony w XX i XXI wieku, by zbadać mechanizm częstego powstawania piorunów. W 1911 roku Melchor Bravo Centeno wyjaśnił, że błyskawice zależą od zamkniętej cyrkulacji wiatrowej w regionie. Jest to najbardziej prawdopodobna hipoteza.Jezioro Maracaibo z trzech stron otoczone jest ścianami gór. Wilgotne powietrze od strony Karaibów napływa od wolnej strony napotykając na swojej drodze zimny strumień spływający z And. Cieplejszy podmuch jest zmuszony iść do góry, tworząc naładowane elektrycznie chmury burzowe. Cały proces jest napędzany przez stały dopływ gorącego powietrza. Dodatkowo za dużą ilością pary wodnej stoi równikowa temperatura, która powoduje parowanie jeziora Maracaibo.Wieczne burze powstają nad określonymi obszaramiNaukowiec z Wenezueli Andrew Zavortsky odwiedził ten obszar wiele razy. Odkrył trzy miejsca nad którymi tworzy się wieczna burza. Są to bagna Juan Manuel w Parku Narodowym Aguasm, w Claras Aguas Negras i na zachód od jeziora Maracaibo. Dodatkowo badacz wierzy, że na mechanizm piorunów Catatumbo ma wpływ uran, który jest w podłożu w tych trzech miejscach. Do tej pory nie zostały potwierdzone te teorie.Większe przewodnictwo powietrzaMaracaibo położone jest na największych polach naftowych w Ameryce Południowej i niektórzy wierzą, że to metan skumulowany nad bagnami pełni kluczową rolę w procesie powstawania burz poprzez zwiększenie przewodnictwa powietrza. Ta teoria została jednak odrzucona przez naukowców zajmujących się badaniem atmosfery, ponieważ stężenie tego gazu na tym obszarze nie powinno mieć wpływu na pioruny Catatumbo.Błyskawice Catatumbo stanowią zagadkę, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem powstawania tego fenomenu jest wpływ unikalnej topografii z zamkniętą cyrkulacją i stałym dopływem ciepła.

Jest na Ziemi takie tajemnicze miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny Catatumbo. W zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli gdzie, rzeka Catatumbo spotyka się z wodami jeziora Maracaibo w ciągu roku można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czwerwieni po ciemny fiolet. Powstało wiele teorii, które próbują wyjaśnić unikalność tego miejsca. Naukowcy pragną rozwiązać zagadkę wiecznej burzy.
Pioruny Catatumbo nad jeziorem Maracaibo w WenezueliJest na Ziemi takie tajemnicze miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny Catatumbo. W zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli gdzie, rzeka Catatumbo spotyka się z wodami jeziora Maracaibo w ciągu roku można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czwerwieni po ciemny fiolet. Powstało wiele teorii, które próbują wyjaśnić unikalność tego miejsca. Naukowcy pragną rozwiązać zagadkę wiecznej burzy. Wikimedia/Shutterstock

Autor: mab/rp / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia

Pozostałe wiadomości

Gradobicie nawiedziło południową Polskę w poniedziałek. W Zakopanem (woj. małopolskie) lodowe okruchy pokryły chodniki i trawniki. Niebezpiecznie może być tam aż do wieczora.

Potężne gradobicie. W Zakopanem na chwilę zrobiło się biało, potem przyszła ulewa

Potężne gradobicie. W Zakopanem na chwilę zrobiło się biało, potem przyszła ulewa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, pada i wieje w rejonach górskich. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Coraz więcej ciemnych chmur. Grzmi, pada, wieje

Gdzie jest burza? Coraz więcej ciemnych chmur. Grzmi, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Czeka nas kolejna fala upałów. W związku z prognozowaną bardzo wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla prawie całej Polski. W poniedziałek w kilku województwach IMGW ostrzega również przed gwałtownymi burzami.

Aż 35 stopni za dnia i 23  stopnie w nocy. Nadciąga żar, IMGW ostrzega prawie cały kraj

Aż 35 stopni za dnia i 23 stopnie w nocy. Nadciąga żar, IMGW ostrzega prawie cały kraj

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 w niektórych regionach Polski pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com