Tegoroczne lato może się okazać sezonem najbardziej niszczycielskich pożarów historii Rosji. To nie jedyne skupisko wielkich pożarów. Gdzie w ciągu ostatnich 12 lat występowały najczęściej, pokazuje animacja stworzona przez NASA.
Opublikowana przez NASA ruchoma grafika pokazuje historię światowych pożarów od początku 2000 r. do lipca 2012 r. Na mapach dla każdego miesiąca widzimy lokalizacje pożarów na całym świecie, naniesione na podstawie obserwacji dokonanych przez Spektroradiometr MODIS.
Kolory wskazują liczbę - nie rozmiar - pożarów obserwowanych dziennie na obszarze 1000 km kwadratowych (100 ha). Najjaśniejszy kolor oznacza największe zagęszczenie. Biały pokazuje najwyższą liczbę - 100 pożarów, żółty - 10 pożarów, pomarańczowy - 5 pożarów, a czerwony 1 pożar dziennie na obszarze 1000 km kw.
Cykliczne wybuchy ognia
Obserwując mapy dla kolejnych miesięcy i lat, można zauważyć, że część lokalizacji ognia powtarza się według konkretnych wzorów. Niektóre z tych modeli kształtują się w wyniku środowiskowych i atmosferycznych czynników - cykli opadów, suszy i uderzeń piorunów. Takie wybuchy ognia spowodowane naturalnymi przyczynami są powszechne np. latem w lasach iglastych Kanady.
Inne prawidłowości rozwijają się na skutek działalności człowieka. Na przykład intensywne wypalania prowadzone od sierpnia do października w sercu Ameryki Południowej prowadzą do wyzwalania pożarów - zarówno przypadkowego, jak i umyślnego - na obszarach lasów deszczowych, użytków zielonych i sawann.
Rolnicze wypalania powodują także fale pożarów przechodzące co roku w porze suchej przez Afrykę oraz późną zimą i wczesną wiosną w Azji Południowo-Wschodniej.
Syberia: rekordy upału i płomieni
Sumę pożarów tego lata znacznie zwiększyły płonące od czerwca lasy i torfowiska we wschodniej Rosji. Przyczyniły się do tego rekordowe temperatury - tegoroczne lato na Syberii było najgorętsze w historii. Średnia temperatura wynosiła 33,8 st. C i taka pogoda wciąż się utrzymuje.
Problem był najbardziej dotkliwy w takich regionach jak Krasnojarsk, Tuwa, Irkuck, Kurgani Chakasja. Duże straty poniosło miasto Tomsk. Według oficjalnych danych z początku sierpnia, wypalonych zostało tam ponad 9712 ha terenu.
Rosyjskie władze podają, że w tym sezonie odnotowano 26,5 tys. pożarów, w których spłonęło niemal 769 tys. ha gruntu. W 1104 przypadkach ogień płonął na torfowiskach, obejmując ok. 4,2 tys. ha. Jeśli te szacunki się potwierdzą, ten sezon okaże się najbardziej niszczycielskim pod względem pożarów w historii Rosji.
Autor: js/rs / Źródło: NASA, "The New York Times"