Świat

Świat

Loty odwołane, bo zamarza paliwo. Fala mrozów objęła nawet Teksas

W USA strefa mrozów objęła większą część kraju, temperatura odczuwalna przekracza -50 st. C. Poprawa pogody ma nastąpić dopiero w środę. - Czekamy, czekamy aż minie ten dzień i kolejna noc, bo jutro w nocy choćby tu w Waszyngtonie ma być -14 st. C i dopiero od środy zacznie się ocieplenie - relacjonuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN.

Na Węgrzech wiosna pełną parą. 16 st. C, kwiaty na drzewach

Na Węgrzech jest aż 16 st. Celsjusza, do tego świeci słońce. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a nawet kwitnące kwiaty. Tych, którzy nie lubią zimy, taka pogoda cieszy. Za to rolnicy, dla których wiele zależy od tego, jak przebiegają pory roku, ubolewają nad ciepłem.

"Arktyczny huragan" w USA. Amerykanie będą odczuwać nawet -50 st. C

- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN z USA. Dodatkowo pojawiają się silne porywy wiatru, które potęgują odczucie chłodu. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości - pogoda ma poprawić się dopiero pod koniec tygodnia.

Wielka Brytania: fale sięgają 8 metrów, a wiatr przekracza 110 km/h

Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.

Zlodowacenie w Massachusetts. "Przywykliśmy już do tego"

Pod lodową skorupą zniknęły place i ulice na wybrzeżu stanu Massachusetts. To efekt ataku zimy, który pokrył się z silną falą pływową. Najpierw woda morska wdarła się na nadbrzeżne tereny, a potem mróz zamienił ją w arktyczną scenerię.

Tornado i ulewy atakują Portugalię. Na północy Hiszpanii silny sztorm

Padające od piątku ulewne deszcze spowodowały podtopienia i osunięcia ziemi w kilku miejscowościach w środkowej i północnej Portugalii. Największe zniszczenia są w mieście Parede, przez które w sobotę przeszło tornado. Gwałtowna aura nęka też północną Hiszpanię - władze prowincji Kantabria ogłosiły tam czerwony alarm pogodowy.

Śnieg i mróz opanowały wschód USA. Atak zimy dotknie niemal połowę Amerykanów

Nawet 140 mln ludzi z ponad 20 stanów może według CNN odczuć skutki rozległego frontu wywołującego śnieżyce i silne mrozy w USA. W północno-wschodniej części kraju atak zimy uziemił tysiące samolotów, spowodował zamknięcie szkół i instytucji państwowych, a także pochłonął już kilkanaście ofiar śmiertelnych. To nie koniec problemów, bo według prognoz w najbliższych dniach stany środkowego zachodu i Nowej Anglii będą się musiały mierzyć z nadchodzącą znad Kanady kolejną falą ponad 30-stopniowych mrozów i wichrów.

Rekordowe mrozy w Toronto: można odmrozić nos w 10 minut

Fala rekordowych chłodów przetoczyła się przez Kanadę. Temperatury gwałtownie spadły, w Toronto odnotowano najniższą temperaturę w historii pomiarów dokonywanych na początku stycznia. Meteorolodzy ostrzegają przed odmrożeniami, a władze nalegają, by pozostać w domu. Teraz niebezpieczny front przesuwa się w kierunku USA.

Płynął na ratunek, sam utknął w lodzie

Chiński lodołamacz, który uczestniczył w misji ratunkowej rosyjskiego statku naukowo-badawczego "Akademik Szokalski", sam utknął w piątek w lodach Antarktydy. Pokrywa lodowa miejscami ma ponad 3 grubości

Ziemia najbliżej Słońca już jutro o 13.00

W sobotę o 13 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. - Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans tylko 147,1 milionów kilometrów - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.

Zima odcięła Kaszmir od reszty kraju

Śnieżyce odcięły Kaszmir od Indii. We wtorek pojawiły się tam obfite opady, które doprowadziły do zerwania wielu linii energetycznych, a także do zablokowania dróg i autostrady. W wyniku opadów znacząco pogorszyła się widzialność, dlatego wstrzymano ruch na lotnisku.

"Ciemność, huk i wycie wiatru". Silny cyklon uderzył w Australię

Synoptycy ostrzegają mieszkańców północno-zachodniej Australii przed cyklonem Christine. Pierwsze silne podmuchy osiągały prędkość 130 km/h. Jak podają meteorolodzy, w ciągu zaledwie kilku godzin zarejestrowano opad rzędu około 100 mm wody. Bez prądu jest około 7 tys. gospodarstw, a prawdziwą skalę zniszczeń będzie można oszacować dopiero, gdy pogoda się uspokoi.

Narciarze giną w lawinach. 9 ofiar w 4 dni

9 osób zginęło w lawinach we włoskich Alpach w ciągu czterech dni. Stan alarmowy nie mija, a największe zaniepokojenie pogotowia górskiego wywołuje to, że mimo zagrożenia narciarze jeżdżą poza oznakowanymi trasami.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Ludzie chowali się w samochodach

Noc w samochodach spędzili najbardziej przestraszeni mieszkańcy Neapolu i okolic po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ren rejon w niedzielę wczesnym wieczorem. Wstrząs o sile 4,9 w skali Richtera był odczuwalny nie tylko w regionie Kampania, ale także w Molise i Abruzji. Nikt nie został poszkodowany.

Kolejny atak żywiołów na Wyspy. Od rana znowu leje i wieje

Brytyjczycy nie zdążyli jeszcze uporać się ze wszystkimi skutkami burzowego frontu, jaki przechodził przez Wyspy w święta, a już muszą się mierzyć z kolejnym atakiem gwałtownych zjawisk. Ulewne opady i silny wiatr przekraczający w porywach 120 km/h od rana wywołują chaos na drogach i torach Walii. Strefa złej pogody ma się w ciągu dnia przemieszczać z zachodu na wschód kraju.