Świat

Świat

W USA zima zostaje. Znów rozpadał się śnieg

Mimo że mamy już połowę kwietnia, w Stanach Zjednoczonych zima nie oddaje pola wiośnie. Przez niektóre stany przeszły śnieżyce, przysypując rozkwitające drzewa i wielkanocne dekoracje. Kwietniowy śnieg padał m. in. w stanach Michigan, Ohio, Tennessee i Nowy Jork.

Tornada budzą grozę. W Oklahomie zaczął się ich sezon

Silne burze z deszczem i gradem przechodzą przez południowe obszary Stanów Zjednoczonych. Układ frontów powoduje też, że miejscami tworzą się tornada. W niedzielę niebezpieczne wirujące leje zaobserwowano na południu stanu Oklahoma.

Już 16 ofiar pożaru w Valparaiso. Wciąż walczą z ogniem

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wielkiego pożaru, który ogarnął pięć dzielnic Valparaiso, 250-tysięcznego chilijskiego miasta nad Pacyfikiem. Z częściowo tylko opanowanym ogniem wciąż walczy 1200 strażaków wspieranych przez śmigłowce i samoloty gaśnicze. Swoje domy musiało opuścić 10 tys. osób, a opuszczone rejony miasta patrolują 2 tys. policjantów i żołnierzy.

Kolejny wstrząs w Nikaragui. W stolicy zadrżały budynki

Trzęsienie ziemi o sile powyżej 5 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem czasu polskiego Nikaraguę. W stolicy tego kraju natrzęsły się budynki - podały nikaraguańskie służby sejsmologiczne. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Nikaragua znów zadrżała. Drugie trzęsienie silniejsze od poprzedniego

Późnym wieczorem w piątek polskiego czasu na południu Nikaragui (Ameryka Środkowa) odnotowano wstrząs o sile 6,6 w skali Richtera. To drugie trzęsienie w tej części świata w ostatnim czasie. Pierwszy wstrząs, o sile 6,1 w skali Richtera, który ranił około 200 osób i uszkodził 89 budynków sejsmografy zarejestrowały dobę wcześniej.

Po cyklonie bez prądu i dachu, ale "mogło być o wiele gorzej"

- Na północnym wschodzie Australii aura się uspokaja - raportują meteorolodzy. W sobotę wiatr na wybrzeżu stanu Queensland nie przekracza prędkości 120 km/h, choć kilkanaście godzin temu w porywach przekraczał 230 km/h. Mieszkańcy na wieści o braku ofiar reagują ulgą. - Tak naprawdę mogło być o wiele gorzej - kwitują.

Ubinas grozi erupcją. Premier Peru zarządził ewakuacje

Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Potężny cyklon uderzył w australijskie wybrzeże

Potężny cyklon Ita uderzył w wybrzeże australijskiego stanu Queensland. - To najsilniejszy cyklon od 2011 roku - donoszą lokalne media. Służby ratunkowe pozostają w gotowości i na bieżąco pomagają mieszkańcom. Meteorolodzy natomiast informują, że nawet po przejściu cyklonu będzie pojawiać się porywisty wiatr i intensywne opady deszczu.

Po dniu z 17 st. C nastąpił nagły atak zimy

Jeszcze dzień wcześniej na termometrach widzieli nawet 17 st. C, a w środę rano musieli na gwałt szukać czapek, szalików, rękawic i zimowych kurtek. Mieszkańców Rumunii zaskoczył nagły powrót zimy. Bezradni wobec niego byli kierowcy, którzy na oblodzone drogi wyjechali na letnich oponach.

Masakra na pastwisku. Pioruny zabiły stado krów

Los 64 krów z dwóch farm w Chile jest dowodem na to, że podczas burzy nie należy chronić się pod drzewem. Po tym, jak pogoda się uspokoiła, lokalni farmerzy dokonali makabrycznego odkrycia - pod samotnym drzewem na pastwisku leżało kilkadziesiąt sztuk martwego bydła. Zwierzęta padły porażone przez pioruny, jakie towarzyszyły nawałnicy.

"Tańczący z gwiazdami" rozwinął anteny

Aby otworzyć dużą antenę radarową i skrzydła słoneczne Sentinel-1A wykonał 10 godzinną choreografię. Każdą czynność odtwarzał w odpowiedniej kolejności i z precyzją tancerza Teatru Bolszoj.

Wyspy Salomona opustoszeją? Mieszkańcy chcą emigrować. To przez wir tropikalny

Pozbawieni przez żywioł własnego dachu nad głową mieszkańcy Wysp Salomona schronienia szukają w obozach zorganizowanych przez władze. Jednak warunki, jakie w nich panują, są dalekie od doskonałości. W jednym z obozów dwie toalety musza wystarczyć dla liczącej 2 tys. osób grupy, pośród której znajduje się aż 400 dzieci poniżej 5-tego roku życia.

Burzliwy początek wiosny w USA: tornada, grad, oberwania chmury

Początek wiosny na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych jest burzliwy za sprawą utrzymującego się nad nim frontu niskiego ciśnienia. Ciemne chmury, przecinane piorunami i grzmotami sprowadzają intensywne opady deszczu i gradu. Ulewy są przyczyną powodzi rozciągających się na obszarze od Missisipi po Alabamę.

Gorący i słoneczny weekend w Berlinie

W Berlinie wiosna zawitała na dobre. Pogodne niebo i wysokie temperatury cieszyły mieszkańców niemieckiej stolicy. Słoneczną niedzielę spędzili na świeżym powietrzu.

Gęś poderwała się do lotu, zderzyła się z samochodem

Nieprzyjemna sytuacja na drodze spotkała mieszkankę amerykańskiego stanu Kolorado. Jadąc do pracy, zderzyła się z dziką gęsią. Choć przednia szyba auta została poważnie rozbita, kobieta wyszła z kolizji bez szwanku. Gęś nie miała tyle szczęścia.

"Najgorszy atak żywiołu w historii"

Co najmniej 15 osób nie żyje, a dziesiątki tysięcy straciły dach nad głową w wyniku powodzi, jaka rozszalała się na Wyspach Salomona. Władze postanowiły wprowadzić stan wyjątkowy, ponieważ zaczyna brakować podstawowych środków do życia.

"Mam już serdecznie dosyć". Północ USA pod najgrubszą od 30 lat warstwą śniegu

Chodniki i ulice Minneapolis, największego miasta w stanie Minnesota pokrywa najgrubsza od 30 lat warstwa śniegu. - Mam już naprawdę serdecznie dosyć tej pogody - nie ukrywa złości młoda kobieta odśnieżając swoje auto. Natomiast synoptycy zaznaczają, że na północy USA nikogo nie dziwią śnieżyce nawet na przełomie kwietnia i maja.

Tornado i grad jak grejpfruty. Wiosenne burze w Teksasie

Gwałtowne burze przechodziły w czwartek wieczorem przez północny Teksas. Oprócz ulewy i silnego wiatru przez niektóre rejony przetoczyło się tornado. Gwałtowne zjawiska pozostawiły po sobie uszkodzone budynki, powalone drzewa i płoty, a także pozrywane linie energetyczne.

Pył znad Sahary nadal dusi Londyńczyków. Ekolodzy: rząd zamiata sprawę pod dywan

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wciąż dokucza Brytyjczykom. Służby ratunkowe Londynu odnotowały 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń pod nr alarmowy 999 - dzwonili ludzie, którzy informowali o tym, że mają trudności z oddychaniem. Zdaniem ekologów rząd Wielkiej Brytanii bagatelizuje problem zanieczyszczenia powietrza, które mocno odbija się na zdrowiu obywateli kraju.