Świat

Świat

Drapacze chmur w smugach spalin

Drapacze chmur w Pekinie zasnuł w czwartek gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy.

Woda porywała samochody i domy

Co najmniej 16 osób poniosło śmierć, a 40 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia domów w wyniku powodzi i osunięć ziemi wywołanych ulewnymi deszczami na wyspie Celebes (indonez. Sulawesi) na północy kraju - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dwie osoby zostały uznane za zaginione.

"Pogryzły wszystko, co mogły". Inwazja bobrów w węgierskich lasach

Coraz więcej szkód wyrządzają bobry w węgierskim Kraju Zadunajskim. Niektóre obszary leśne zostają wręcz spustoszone przez te zwierzęta, co powoduje wzrost zagrożenia powodziowego. Jednak poza usuwaniem szkód mieszkańcy nie mogą nic zrobić, bo zwierzęta podlegają ochronie i zmniejszenie ich liczebności przez odstrzał nie wchodzi w grę.

"Nie przepadamy za zimą". Północ Hiszpanii oblodzona i zaśnieżona

Śnieg spadł na północy Hiszpanii. Towarzyszyło mu przenikliwe zimo, a mieszkańcy gminy Pedrafita do Cebreiro narzekali na silnie oblodzone drogi, po których niebezpiecznie było się poruszać. W obawie przed intensywnymi opadami śniegu i możliwymi zamieciami, władze regionu ogłosiły alert pogodowy.

Jęzor lawy ma sześć kilometrów długości

Nawet 5-6 km długości ma jęzor lawy, która wydobyła się podczas wtorkowej erupcji Sinabunga na Sumatrze. To największe wypływy tego typu zaobserwowane w utrzymującym się od września okresie nasilonej aktywności tego wulkanu. Jego okolice objęto najwyższym poziomem alarmowym.

Kolejny deszczowy front w Wielkiej Brytanii. Na Szkocję może spaść do 10 centymetrów śniegu

Przed opadami deszczu w niemal całej Wielkiej Brytanii, a także śniegiem, który może dać się we znaki kierowcom na drogach Szkocji, ostrzega Met Office. Winnym nieprzyjemnej pogody będzie front atmosferyczny znad Atlantyku, który nad Wyspami spotka na swojej drodze masy zimnego powietrza. Po południu rozpada się na wschodzie kraju, a do wieczora deszcz dotrze już do zachodniego wybrzeża.

300 tysięcy mieszkańców Wirginii Zachodniej piąty dzień bez wody

- By wziąć prysznic, muszę 40 minut przed pracą dojeżdżać do znajomych - opowiadał w poniedziałek w publicznym radiu jeden z mieszkańców amerykańskiej Wirginii Zachodniej. Już piąty dzień ok. 300 tys. mieszkańców tego stanu ma zakaz picia wody z kranu, a nawet używania jej do gotowania, mycia i prania z powodu wycieku chemicznego do pobliskiej rzeki.

Wody tyle, że łowią ryby na ulicach

Dziesiątki miejscowości należących do aglomeracji Dżakarty zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych opadach. Z najbardziej dotkniętych obszarów ewakuowano ponad 5 tys. osób. Najbliższe dni i tygodnie mogą być trudne dla mieszkańców miasta, bo ze względu na przypadający właśnie szczyt pory deszczowej prognozy zapowiadają jeszcze więcej deszczu.

Masy popiołu na północnej Sumatrze. Pod jego ciężarem runęły domy

Tysiące ludzi już od miesięcy koczują w meczetach, świątyniach i budynkach rządowych, chroniąc się przed skutkami erupcji wulkanu Sinabung na Sumatrze. Domy opuściło już ponad 30 tys. osób. Ewakuacje są konieczne, bo osiadający popiół może powodować poważne zagrożenie - w weekend pod jego ciężarem runęło kilka domów.

"Najbliższa doba będzie kluczowym momentem"

Powodzie nie odpuszczają Brytyjczykom. Woda zalała część hrabstw południowej i środkowej części kraju, jednak z godziny na godzinę stan wody w rzekach coraz bardziej wzrasta. Obecnie obowiązuje tam prawie 80 alarmów pogodowych, a nie zapowiada się na poprawę sytuacji.

Metrowe głazy odcięły dostęp do najsłynniejszego inkaskiego miasta

Dojazd do najsłynniejszego miasta Inków został odcięty po ulewnych opadach deszczu. Woda osłabiła strukturę urwiska, co spowodowało potężną lawinę. Służby pracują nad oczyszczeniem drogi, usiłując rozłupać zalegające na drodze kilkumetrowe głazy. Do ukończenia prac porządkowych każdy chętny do oglądania miasta musi pokonać dwukilometrowy spacer na szczyt.

Atak zimy kosztował Kanadę ponad 100 mln dol.

Na ponad 106 mln dolarów kanadyjskich (około 295 mln zł) oszacowano koszty związane z usuwaniem skutków zimy w Kanadzie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pogoda była wyjątkowo sroga dla mieszkańców tego kraju, temperatura spadała do -30 st. C, pojawiały się opady śniegu i marznącego deszczu.

Mrówki poleciały w Kosmos. Musiały przeczekać burzę słoneczną

Cztery razy przekładano wylot, ale w końcu się udało. Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek wieczorem z Wallops Island w stanie Wirginia. Wyniosła ona w przestrzeń kosmiczną prywatny statek kosmiczny Cygnus, który dostarczy na ISS m.in. mrówki.

Osunięcie ziemi w Słowacji. Od świata odcięte trzy hotele i dziesiątki domów

Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.

Na zalane tereny idą śnieżyce i mrozy

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Wpadł w poślizg na wiadukcie. Wylądował w zaspie 12 m niżej

Warunki pogodowe w Ameryce są śmiertelnie niebezpieczne dla kierowców, poruszających się po oblodzonych trasach. Widać to na nagraniu z monitoringu miejskiego z Minnesoty, na którym widać niebezpieczny wypadek. Furgonetka wpadła w poślizg i spadła z wiaduktu, lądując na śnieżnej zaspie.