Świat

Świat

Niemcy: tak ciepło, że otwarto miejskie plaże

W Niemczech wiosna zagościła na dobre: jest tak ładnie i ciepło, że zdecydowano się na otwarcie miejskich kąpielsk. Jak informują synoptycy, do końca tygodnia we wszystkich niemieckich landach utrzyma się temperatura oscylująca na poziomie 20 st. Celsjusza. Eksperci spodziewają się jednak wystąpienia typowo wiosennych słabych opadów deszczu.

Z każdą godziną mrok ogarniał kolejne miasta: Sydney, Hongkong, Dubaj, Warszawa...

Po zagranicznych metropoliach również wiele polskich miejscowości pogrążyło się w ciemności. O godzinie 20.30 w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" światło zgasło m.in. w Pałacu Kultury i Nauki i w Kościele Mariackim. Jak podają organizatorzy, wydarzenie to ma wyższy cel, bo przypomina ludziom o niekorzystnych zmianach klimatu na naszej planecie.

Zakwitły wiśnie, nadeszła wiosna. W Japonii czas na sakura-zensen

W Tokio właśnie zakwitł symbol kraju - wiśnia. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Japonii również mogą cieszyć się nadejściem wiosny. W okresie zakwitu drzew, Japończycy uważnie śledzą prognozę pogody podającą szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front".

Jezdnia zapadła się na oczach drogowców

W amerykańskim stanie Michigan na jednym ze skrzyżowań w Detroit zapadła się ulica. W powstałej dziurze bez trudu zmieściłby się samochód osobowy. Świadkami zapadania się drogi byli pracownicy wykonujący prace konserwatorskie na tym odcinku.

Tornada przetoczyły się przez USA. Pierwsze takie zjawiska tej wiosny

W USA rozpoczął się sezon tornad. Pierwsza wiosenna trąba powietrzna przeszła przez północne obszary stanu Missouri. Wirujący lej przetoczył się również przez Północną Kalifornię. W efekcie zniszczonych zostało kilkanaście budynków. Wiatr połamał także gałęzie i pozrywał linie energetyczne.

Bomba niżowa na wschodzie USA. Wiosnę zamieniła w srogą zimę

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wiatr w środę osiągał prędkość około 100 km/h, spadło blisko pół metra śniegu. Narodowa Służba Meteorologiczna wystosowała liczne ostrzeżenia dla miejscowości znajdujących się blisko brzegu, w który uderzały 3-metrowe fale. - To skutek bomby niżowej - tłumaczą meteorolodzy.

Decyzja o zabiciu lwów w duńskim zoo "nie ma uzasadnienia"

- Nie jestem Duńczykiem, dlatego trudno mi zrozumieć tę decyzję - przyznał w rozmowie z TVN24 Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo. - O ile decyzja podjęta w przypadku żyrafy była wytłumaczalna względami genetyki, to w przypadku tych lwów uważam, że tego uzasadnienia nie ma - zaznaczył.

Naukowcy: lawina miała siłę trzęsienia ziemi

Sejsmolodzy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego analizują przyczyny osunięcia się potężnej połaci ziemi w stanie Waszyngton. Instrumenty zarejestrowały dwa silne i serię słabszych uderzeń, które badacze przyrównują do odczytów uzyskiwanych podczas trzęsień ziemi. W lawinie zginęły co najmniej 24 osób, a lista zaginionych obejmuje 176 nazwisk.

Habub przyniósł ciemność i chaos

Nietypowa ciemność zapadła we wtorek w rejonie Phoenix w amerykańskim stanie Arizona. Spowodowała ją burza piaskowa z porywistym wiatrem. Mimo złej widoczności, normalnie działało miejskie lotnisko, natomiast na drogach doszło do kilku kolizji.

4-latek cudem ocalony z lawiny

Ratownicy starający się pomóc ofiarom sobotniej lawiny błotnej, jaka zrujnowała amerykańskie miasteczko w stanie Waszyngton, cudem uratowali małego chłopczyka. Maluch był o krok od śmierci. - To błoto tak go pochłonęło i wessało, że nie mógł wykonać żadnego ruchu - mówią świadkowie.

Trzydzieści złotych za każdy dzień w smogu

W Chinach wprowadzono ubezpieczenie od zanieczyszczeń powietrza. Turyści, którzy podczas smogu będą zwiedzać jedno z miast objętych ubezpieczeniem, otrzymają zwrot części kosztów wycieczki. Jest jednak pewien haczyk...

Mundial na klepisku? W Sao Paulo zaczyna brakować wody

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.

Meteor rozświetlił niebo nad Kanadą

Nad Kanadą pojawił się niezwykle jasny obiekt. Początkowo mieszkańcy mieli problem z ustaleniem, czym było świetliste zjawisko. Ostatecznie okazało się, że najprawdopodobniej mieli oni do czynienia z meteorem.