Świat

Świat

Moskwa w niewoli upałów

Poszukiwanie sposobu na to, by się ochłodzić było w piątek głównym zajęciem mieszkańców Moskwy. Upał był prawie rekordowy. Mężczyźni chodzili bez koszulek, dzieci pluskały się w fontannach, służby miejskie rozdawały wodę.

Kara śmierci za zanieczyszczanie środowiska

Chińskie władze dały sądom możliwość skazywania na karę śmierci winnych bardzo poważnego zanieczyszczania środowiska. To, jak twierdzą Chińczycy, potężna broń w walce o lepszą jakość powietrza w kraju, który uchodzi za jeden z największych producentów zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla, na Ziemi.

Wiało 143 km/h. Krajobraz jak po katastrofie

Zerwane linie energetyczne spadały m.in. na budynki i drzewa przez co wybuchały pożary. Groźne nawałnice przeszły przez dwa hrabstwa w stanie Kansas zostawiając po sobie katastroficzny krajobraz.

Zniszczone domy, porzucone samochody. Woda zalała miasto

Oberwanie chmury nad Tuxtla Gutierrez w południowym Meksyku. Ulewny deszcz, który padał ok. dwóch godzin, podtopił miasto i okolice. Zalane zostały 43 domy, porzucono 113 samochodów. Mieszkańcy uciekali przed zalewającą miasto rzeką.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.

Przelecieli helikopterem nad dymiącym kraterem

Dymiąca góra na tle pogodnego błękitnego nieba była celem załogi śmigłowca meksykańskiej marynarki wojennej. Żołnierze okrążyli meksykański wulkan Popocatepetl, ale też zajrzeli z góry do jego krateru. Taki lotniczy zwiad zarządzono po tym, jak po serii niewielkich erupcji wystrzelił z niego 1,5-lilometrowy słup dymu i popiołów.

"W 10 minut zrobiła się powódź". Potężne nawałnice w Rumunii

Nie dłużej niż godzinę trwały nawałnice, które przeszła przez Rumunię. To wystarczyło do zniszczenia dziesiątki domów i upraw, zalania niektórych dróg i odcinków torów. W okręgu Buzau policja musiała zamknąć ruch w rejonie mostu, który groził zawaleniem.

Dlaczego Obama zdejmuje marynarkę? "To nie jest aż takie sexy"

- Pierwsza rzecz, którą chcę powiedzieć, to że wszyscy powinniście zdjąć marynarki. Sam też to zrobię. To nie jest aż takie sexy - żartował Barack Obama, rozpoczynając swoje wystąpienie na Uniwersytecie w Georgtown w stanie Waszyngton. Wystąpienie dotyczyło walki USA ze zmianami klimatu.

Cosme tworzy się u wybrzeży Meksyku

Huragan Cosme formuje się na Pacyfiku u północno-zachodnich wybrzeży Meksyku. Jak pisze Reuters, nie kieruje się on jednak ku lądowi, a w stronę morza.

Nawałnica sparaliżowała Chicago. Zablokowane drogi, brak prądu

Około 650 ekip energetycznych pracowało w nocy z poniedziałku na wtorek nad przywróceniem energii elektrycznej dla 227 tys. użytkowników, którzy zostali bez prądu po silnych burzach. W poniedziałek późnym popołudniem nad Chicago przeszła nawałnica z wiatrem osiągającym prędkość nawet 120 km/h.

Rośnie liczba ofiar monsunu. Tysiące uwięzionych w górach

Do tysiąca wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi w północnych Indiach, spowodowanych deszczami monsunowymi - poinformował przedstawiciel władz stanu Uttarakhand, najbardziej dotkniętego przez żywioł. Tysiące turystów i mieszkańców wciąż czekają tam na pomoc, po tym jak żywioł uwięził ich w górach. Wojsko od kilku dni prowadzi ewakuację.

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne"

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne. Wciąż jestem w szoku". Tak brzmiała reakcja jednej z mieszkanek chorwackiego Osijeku na nawałnicę, która przeszła przez miasto. Z burzami zmagali się też Węgrzy.

Calgary bez prądu nawet przez kilka miesięcy?

O tym, ile dokładnie powódź będzie kosztować kanadyjską prowincję Alberta, jeszcze się nie mówi: w najbliższych dniach kolejne miejsca nawiedzi wielka woda. Na razie wiadomo jednak, że przywracanie prądu w Calgary może potrwać nawet kilka miesięcy.

Monsun zatrzymał nawet wojsko. Liczba zmarłych "będzie lawinowo rosnąć"

Z powodu długotrwałych, ulewnych deszczów i powodzi w położonym na północy Indii stanie Uttarakhand brakuje jedzenia i wody pitnej. Zmobilizowano Indyjskie Służby Powietrzne, ale ze względu na zachmurzenie i silne opady pomoc utknęła w bazie. Ratownicy nie mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Do tej pory zginęło co najmniej 560 osób, a bilans ofiar ma "lawinowo rosnąć".

"Niewiarygodne zniszczenia". Calgary zamarło po wielkiej ewakuacji

Powódź sparaliżowała centrum kanadyjskiego Calgary po tym, jak przepływające przez miasto rzeki Bow i Elbow wystąpiły z brzegów. Zginęły co najmniej trzy osoby, a 100 tys. ludzi musiało opuścić domy. W śródmieściu, gdzie dla bezpieczeństwa w piątek wyłączono zasilanie, w sobotę nadal nie było prądu.

"Idealny stożek" trafił na listę UNESCO

Regularny, pokryty bielą stożek górujący nad krajobrazem to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Japonii. Od wieków inspirował artystów, a obecnie jest popularnym celem turystycznym. Piękno świętej góry docenił Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisał ją na swoją listę.

Wiało nawet 200 km/h. Nawałnica sparaliżowała Nową Zelandię

Wichura, ulewy, a nawet opady śniegu - tak wyglądała zimowa nawałnica, która przeszła nad Nową Zelandią. Wiejący z prędkością około 200 km/h wiatr wywołał sztorm na morzu, powalał drzewa i wyrządził wiele szkód. Sparaliżowana została komunikacja lotnicza, ok. 28 tys. domów nie miało prądu, zamknięto też wiele szkół.

Dziesiątki ciał płynęły rzeką. Monsun zabija w Indiach

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi, wywołanych przez monsunowe ulewy na północy Indii, wzrosła w piątek do co najmniej 560. Nie jest to bilans ostateczny - ten może się jeszcze zwiększyć. Chociaż na terenie kraju trwają ewakuacje dziesiątek tysięcy ludzi, w jednym z miast demonstrowały setki ludzi, twierdząc, że rząd zwlekał z akcją ratunkową.

Zatrzęsły się północne Włochy

Na na północy Włoch, z siłą 5,2 st. w skali Richtera, zadrżała ziemia, podał włoski Instytut Geofizyki. Z dotkniętych przez żywioł terenów napływają pierwsze informacje o zniszczeniach. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Rzeka Elbow porywa domy i lodówki

Wielka woda zalewa kanadyjskie Calgary. Wylewająca rzeka Elbow porywa nie tylko samochody, lecz także domy. Nawet 100 tysiącom ludzi grozi ewakuacja.

Zalana bazylika w Lourdes. "To naprawdę łamie serce"

Wezbrana rzeka zalała Bazylikę Św. Piusa X w Lourdes, wyrządzając w niej poważne szkody. Według francuskich mediów z naprawy i porządki mogą wymagać okresowego zamknięcia sanktuarium w trakcie intensywnego letniego sezonu pielgrzymkowego. Powódź w regionie pochłonęła już trzy ofiary śmiertelne.