Świat

Świat

Łaba przerwała wały przeciwpowodziowe. Paraliż kolei na zachód od Berlina

Choć poziom wody w Łabie w nocy zaczął powoli się obniżać, rzeka nadal jest groźna. Na przyjęcie fali kulminacyjnej przygotowują się kolejne miasta położone nad Łabą. Fala powodziowa przesuwa się na północ w kierunku Brandenburgii i Dolnej Saksonii. W miejscowości Fischbeck przerwała wał przeciwpowodziowy, co sparaliżowało komunikację kolejową pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Druga fala powodzi w Czechach

Nowa fala powodziowa w Czechach. Co zaskakujące - pojawiła się w miejscach, przez które wcale nie przepływają rzeki. Doświadczyli jej przede wszystkim mieszkańcy centrum kraju.

Fala powodziowa zagraża tamie na Dunaju

Kulminacyjna fala powodziowa spływająca wzdłuż Dunaju zbliża się teraz do Rumunii. Mieszkańcy zagrożonego podtopieniami okręgu Jałomica w pocie czoła pracują nad umacnianiem lokalnej tamy, która jest nieszczelna po powodziach, jakie nawiedziły Rumunię w kwietniu tego roku.

Wały pękają, ale woda zaczyna opadać. Władze Magdeburga: Nie poddamy się!

Woda na Łabie w Magdeburgu zaczyna powoli opadać, dając okolicznym mieszkańcom nadzieję, że nie dojdzie do kolejnych przerwań wałów. Władze ostrzegają jednak, że to nie oznacza końca problemów. Wały muszą utrzymywać rekordowe ilości wody i w niektórych miejscach nadal istnieje duże ryzyko ich przerwania.

Bawaria woła o pomoc. Na zalany land idą ulewy

Władze Bawarii zwróciły się do rządu federalnego i Unii Europejskiej o większe wsparcie w odbudowie zniszczeń i sprzątaniu po powodzi, która miejscami osiągnęła historyczny poziom. Południowe Niemcy na dużych obszarach nadal zalane przez wody powodziowe, ciągle nie są bezpieczne. Nad ten rejon nadciągają chmury, z których w najbliższych dniach solidnie popada.

Sardyńskie plaże najpiękniejsze

Zdaniem Włochów najwspanialsze plaże we Włoszech znajdują się na Sardynii. To tu usytuowane są cztery plaże, które dostały najwyższe noty w rankingu sporządzonym m.in. przez włoską Ligę Ochrony Środowiska. Łącznie w pierwszej piętnastce klasyfikacji perły sardyńskiego wybrzeża stanowią jedną trzecią nagrodzonych.

Wody Dunaju podeszły pod węgierski parlament

Węgrzy, mobilizowani przez premiera swojego kraju, szykują się na atak Dunaju. W Budapeszcie najtrudniej ma być w poniedziałek, jednak już w piątek woda sięgnęła wejścia znajdującego się w stolicy węgierskiego parlamentu.

Wysoka fala zbliża się do Magdeburga

Fala kulminacyjna na Łabie przesuwa się powoli na północ. W poniedziałek ma dotrzeć do Magdeburga, gdzie już w piątek rzeka przekroczyła rekordowy poziom siedmiu metrów. Na terenach wzdłuż Łaby sytuacja w wielu miejscach nadal określana jest mianem krytycznej.

Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.

Dunaj w Bratysławie bije rekordy

Poziom wody w płynącym przez Bratysławę Dunaju o godzinie 14.10 sięgał już 10 metrów i 29 centymetrów. Mieszkańcy najniżej położonych części miasta przygotowują się na kulminacyjną falę, która ma nadejść w czwartek popołudniu.

Miśnia zalana, Drezno czeka na falę

Fala wezbraniowa na Łabie dosięga Drezna. 8,5 tys. mieszkańców nie ma prądu, ponad 9 tysięcy w regionie zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Kulminacja fali spodziewana jest w czwartek.

Zabójcze gradobicie w rumuńskim Piteszti

Potężne gradobicie i ulewny deszcz z silnym wiatrem nawiedziły rumuńskie miasto Piteszti. Przydrożne rowy, które szybko wezbrały, stały się groźnymi, rwącymi potokami.

Powódź na Łabie zagraża fabryce chemicznej

Lovochemie, zakłady chemiczne w Lovosicach znajdujących się około 80 km na północ od Pragi, zagrożone zalaniem. Niebezpieczne dla fabryki nawozów sztucznych są wody płynącej nieopodal Łaby.

Woda przekroczy 11,5 metra. Północ Czech czeka na falę

W Pradze sytuacja poprawia się z godziny na godzinę. Wełtawą przepływa 2500 metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy jeszcze wczoraj - 3200 metrów sześciennych. Wciąż jest jednak niebezpiecznie. Najgroźniej jest obecnie na północy. W wyniku powodzi w Czechach zginęło już osiem osób.

Missisipi wylewa. Zamknięte mosty i autostrady, wstrzymana żegluga

Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

"Woda zaczyna odsłaniać zniszczenia"

Poziom rzek przepływających przez bawarską Pasawę powoli opada. Woda odsłania masy błota i brudu, a strażacy wypompowują wodę z piwnic. Mieszkająca tam Polka opisuje sytuację jako "katastrofalną"- brakuje wody, a sklepowe półki świecą pustkami. Z wielką wodą walczą wciąż sąsiednie miasta i landy.

Praga przetrwała falę kulminacyjną. Czekają na nią kolejne miasta

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom Wełtawy w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.