Świat

Świat

Kwaśny śnieg spadł na Koreę. Poziom pH taki jak w winie

W poniedziałek w Korei spadł śnieg, którego pH równe było pH soku pomarańczowego czy wina - donoszą lokalne media. Poziom zanieczyszczeń powietrza w tym kraju przekroczył bezpieczną granicę, dlatego w wielu miejscach pojawiły się opady kwaśnego śniegu.

Tygrysy ludojady terroryzują Indie. Zabiły już 17 osób

W Indiach przez ostatnich pięć tygodni tygrysy zabiły 17 osób. Do ataków najczęściej dochodzi w stanach Uttar Pradesh, Karnataka, Tamilnadu i Maharasztra. Eksperci tłumaczą, że ataki najczęściej są naturalną reakcją drapieżników, uznających człowieka za potencjalny posiłek lub intruza, wkraczającego na ich teren.

Temperatura spada do -50 stopni, a w domach nie ma ogrzewania

Siarczyste mrozy sięgnęły Jakucji. Temperatura na południu tego regionu spadła do -50 st. C. Z kolei w Wierchojańsku termometry odnotowały -56 st. C. Mimo, że tak niskie temperatury nie są sytuacją nadzwyczajną dla mieszkańców Syberii, to powodują wiele utrudnień.

Meteor rozświetlił niebo nad Holandią

Piątkowy wieczór okazał się niesamowicie atrakcyjny dla entuzjastów astronomii. Na niebie pojawiły się liczne meteory, a ponieważ w Holandii i w Wielkiej Brytanii panowały dobre warunki do obserwacji, odnotowano tam wiele "spadających gwiazd".

Pożary groźne dla kierowców. Dym niebezpiecznie ogranicza widzialność

Ekstremalnie wysokie temperatury wywołują w Australii liczne pożary, wybuchające głównie na południowym wschodzie kraju, w stanach Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Jeden z mieszkańców przedmieść Melbourne, stolicy stanu Wiktoria, nakręcił krótki film. Widać jak dym zasnuwa okolicę oraz drogi, uniemożliwiając kierowcom momentami dojrzenie maski własnego auta.

Wir polarny znowu naciera na USA. Temperatura może gwałtownie spadać

Wir polarny znowu zmierza na południe. Dlatego w ciągu kilku najbliższych dni na Środkowym Zachodzie i w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych należy spodziewać się niskich temperatur - informują meteorolodzy. Według prognoz, słupki rtęci spadną prawie do -30 st. C.

Na igrzyskach w Soczi śniegu nie zabraknie. Będzie go tyle, że mogą schodzić lawiny

Wizja braku śniegu na zimowe igrzyska w Soczi nie spędza snu z powiek organizatorom. Niespełna miesiąc przed ceremonią otwarcia pobliskie stoki pokrywa gruba warstwa śniegu. Bardziej martwi ich jego nadmierna ilość, a także możliwe tworzenie się gęstych mgieł. Eksperci podkreślają, że "co za dużo, to niezdrowo" - w przypadku zbyt grubej pokrywy wzrasta zagrożenie lawinowe.

Ze wschodu uścisk zimy, z zachodu objęcia suszy

Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.

Drapacze chmur w smugach spalin

Drapacze chmur w Pekinie zasnuł w czwartek gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy.

Woda porywała samochody i domy

Co najmniej 16 osób poniosło śmierć, a 40 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia domów w wyniku powodzi i osunięć ziemi wywołanych ulewnymi deszczami na wyspie Celebes (indonez. Sulawesi) na północy kraju - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dwie osoby zostały uznane za zaginione.

"Pogryzły wszystko, co mogły". Inwazja bobrów w węgierskich lasach

Coraz więcej szkód wyrządzają bobry w węgierskim Kraju Zadunajskim. Niektóre obszary leśne zostają wręcz spustoszone przez te zwierzęta, co powoduje wzrost zagrożenia powodziowego. Jednak poza usuwaniem szkód mieszkańcy nie mogą nic zrobić, bo zwierzęta podlegają ochronie i zmniejszenie ich liczebności przez odstrzał nie wchodzi w grę.

"Nie przepadamy za zimą". Północ Hiszpanii oblodzona i zaśnieżona

Śnieg spadł na północy Hiszpanii. Towarzyszyło mu przenikliwe zimo, a mieszkańcy gminy Pedrafita do Cebreiro narzekali na silnie oblodzone drogi, po których niebezpiecznie było się poruszać. W obawie przed intensywnymi opadami śniegu i możliwymi zamieciami, władze regionu ogłosiły alert pogodowy.

Jęzor lawy ma sześć kilometrów długości

Nawet 5-6 km długości ma jęzor lawy, która wydobyła się podczas wtorkowej erupcji Sinabunga na Sumatrze. To największe wypływy tego typu zaobserwowane w utrzymującym się od września okresie nasilonej aktywności tego wulkanu. Jego okolice objęto najwyższym poziomem alarmowym.

Kolejny deszczowy front w Wielkiej Brytanii. Na Szkocję może spaść do 10 centymetrów śniegu

Przed opadami deszczu w niemal całej Wielkiej Brytanii, a także śniegiem, który może dać się we znaki kierowcom na drogach Szkocji, ostrzega Met Office. Winnym nieprzyjemnej pogody będzie front atmosferyczny znad Atlantyku, który nad Wyspami spotka na swojej drodze masy zimnego powietrza. Po południu rozpada się na wschodzie kraju, a do wieczora deszcz dotrze już do zachodniego wybrzeża.

300 tysięcy mieszkańców Wirginii Zachodniej piąty dzień bez wody

- By wziąć prysznic, muszę 40 minut przed pracą dojeżdżać do znajomych - opowiadał w poniedziałek w publicznym radiu jeden z mieszkańców amerykańskiej Wirginii Zachodniej. Już piąty dzień ok. 300 tys. mieszkańców tego stanu ma zakaz picia wody z kranu, a nawet używania jej do gotowania, mycia i prania z powodu wycieku chemicznego do pobliskiej rzeki.

Wody tyle, że łowią ryby na ulicach

Dziesiątki miejscowości należących do aglomeracji Dżakarty zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych opadach. Z najbardziej dotkniętych obszarów ewakuowano ponad 5 tys. osób. Najbliższe dni i tygodnie mogą być trudne dla mieszkańców miasta, bo ze względu na przypadający właśnie szczyt pory deszczowej prognozy zapowiadają jeszcze więcej deszczu.

Masy popiołu na północnej Sumatrze. Pod jego ciężarem runęły domy

Tysiące ludzi już od miesięcy koczują w meczetach, świątyniach i budynkach rządowych, chroniąc się przed skutkami erupcji wulkanu Sinabung na Sumatrze. Domy opuściło już ponad 30 tys. osób. Ewakuacje są konieczne, bo osiadający popiół może powodować poważne zagrożenie - w weekend pod jego ciężarem runęło kilka domów.

"Najbliższa doba będzie kluczowym momentem"

Powodzie nie odpuszczają Brytyjczykom. Woda zalała część hrabstw południowej i środkowej części kraju, jednak z godziny na godzinę stan wody w rzekach coraz bardziej wzrasta. Obecnie obowiązuje tam prawie 80 alarmów pogodowych, a nie zapowiada się na poprawę sytuacji.