Przez Bałtyk wędruje silny niż, dlatego na wybrzeżu szaleje sztorm. Fale mogą osiągać kilka metrów wysokości. Niemieccy meteorolodzy twierdzą, że będzie to największy sztorm od 2002 roku.
Niemieccy meteorolodzy ostrzegają przed groźnym sztormem związanym z niżem Axel. Przemieszcza się on znad Skandynawii w stronę Litwy. Przemierza Morze Bałtyckie wzburzając wodę. Z tego względu fale na całej linii brzegowej będą bardzo wysokie, szczególnie w Niemczech. Tamtejsi synoptycy prognozują sztorm 11-12 w skali Beauforta.
Oznacza to, że porywy wiatru na wybrzeżu mogą przekraczać 110 km/h. Taka pogoda powoduje, że fale są bardzo wysokie. W środę i w czwartek mogą mieć do 6 metrów wysokości. Tym samym niemieccy meteorolodzy podają, że Axel będzie największym sztormem w Niemczech od 21 lutego 2002 roku.
Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski podkreślił, że nie ma podstaw, żeby określić nadchodzący niż jako najsilniejszy w Polsce od 15 lat. Stwierdził, że siła wiatru i wysokość fal zależy od wielu czynników lokalnych.
- W Niemczech najmocniej wieje na Morzu Północnym - stwierdził Chrzanowski.
Rozbieg
Wielkość fal zależy w dużej mierze od tak zwanego rozbiegu wiatru - im dłuższy tym wyższe fale. Chrzanowski przyznał, że w Niemczech najlepszy rozbieg to kierunek północny. Wtedy na wybrzeżu powstają najwyższe fale.
Synoptyk dodał, że na linii brzegowej w Polsce największe fale powstają, kiedy wieje z północy, wtedy powstają tzw. cofki. Jest to podwyższenie lustra wody i napieranie wód w stronę ujścia rzek. Chrzanowski podał, że z tym zjawiskiem w Polsce będziemy mieli do czynienia w czwartek.
- Najwyższe fale powstają również podczas rozbiegu północno-wschodniego - powiedział Chrzanowski.
Niskie ciśnienie
Axel to głęboki niż o dużym gradiencie ciśnienia czyli szybkich zmianach ciśnienia. We wtorek w południe ciśnienie w niżu spadło do 979 hPa. Duże skoki ciśnienia prognozowane są w Polsce w kolejnych dniach. Mogą one źle wpływać na nasze samopoczucie i dolegliwości.
Pod koniec grudnia na Bałtyku szalał sztorm Barbara. Porywy wiatru m.in. w Ustce przekraczały 100 km/h:
Autor: AD/aw / Źródło: wetteronline.de, TVN Meteo