W wielu krajach Europy wartości wskazywane przez termometry przekraczają 30 stopni Celsjusza. Tak jest w Niemczech, gdzie za tropikalną aurę odpowiedzialny jest antycyklon Burkhard.
We wtorek w centrum Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 st. C. Na niebie świeciło słońce, które wieczorem schowało się za burzowe chmury. Podczas najgorętszego dotychczas w tym roku dniu lekarze pogotowia w Londynie otrzymali 300 zgłoszeń więcej niż zazwyczaj.
To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.
W poniedziałek przez Arizonę przeszły ulewne deszcze, spowodowane przez tzw. północnoamerykański monsun. Wiele dróg zostało zalanych. Połamały się drzewa, niektóre uderzyły w samochody lub domy. Występowały awarie w dostawie prądu.
Wtorek 19 lipca będzie, przynajmniej jak dotąd, najgorętszym dniem w roku w Wielkiej Brytanii - termometry wskażą miejscami nawet 34 stopnie Celsjusza. Ma być też bardzo burzowo.
Skwar sięgający 40 st. C utrzymuje się w Hiszpanii od kilku dni. Już w środę gorące masy powietrza dotrą do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Ponadto na niebie pojawi się słońce.
Wydawać by się mogło, że we Włoszech zagrożenie ze strony wulkanu dotyczy jedynie ludzi mieszkających w pobliżu Etny, aktywnego stratowulkanu na Sycylii. Badacze wskazują, że nie tylko i ostrzegają: współczesnymi Pompejami może zostać... Rzym.
W Chorwacji poruszanie się autem pomiędzy popularnymi wakacyjnymi miejscowościami to ryzyko spędzenia urlopu wewnątrz pojazdu. Możemy bowiem utknąć w długim na 40-, a nawet 50 kilometrów korku. Liczące wiele kilometrów sznury aut to skutek ogromnej ilości turystów i kiepskich warunków pogodowych.
Najnowsze badania wykazują, że istnieje ryzyko wystąpienia wielkiego trzęsienia ziemi na granicy Bangladeszu i Indii. Dokładna data kataklizmu jest jednak niemożliwa do ustalenia.
Przyroda przyczyniła się w tym roku do licznych zniszczeń i śmierci wielu ludzi. Najtragiczniejsze w skutkach były m.in. trzęsienia ziemi w Japonii i Ekwadorze i pożary lasów w Kanadzie. Straty na całym świecie do tej pory wynoszą 70 mld dolarów.
Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.
Od 1968 roku w Hong Kongu nie odnotowano tak gorącego dnia. To spowodowało, że nad miastem rozpętała się ogromna nawałnica. Trwała 12 godzin i sprowadziła na ziemię ponad 10 tysięcy błyskawic.
Tajfun Nepartak, który w piątek rano uderzył w Tajwan, zabijając trzy osoby i zostawiając ponad 170 rannych, w sobotę dotarł do Chin. Zalanych zostało wiele dróg i budynków, a władze ewakuowały ponad 422 tys. osób.
Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.
61-letni mężczyzna z Ontario w Kanadzie stoczył walkę ze 145-kilogramową samicą niedźwiedzia czarnego. Wyszedł z tego z zaledwie kilkoma zadrapaniami na ramionach i twarzy.
Tajfun uderzył w Tajwan w piątek rano lokalnego czasu. Zginęły dwie osoby, a 66 zostało rannych. Zamknięto szkoły, zawieszono ruch pociągów i samolotów.
Mieszkańcy syberyjskiego miasta Surgut mogli w środę zobaczyć wielką trąbę wodną, która utworzyła się nad rzeką Ob. Wirujący lej sięgał od powierzchni wody do chmury burzowej, która była wtedy nad miastem.
5 sierpnia w Brazylii zaczną się Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem meteorologów sportowcy będą walczyć o najlepsze wyniki przy upalnej i wilgotnej pogodzie, a to może wpłynąć na wyniki.
We włoskim Neapolu, na poboczu jednej z dróg, rozegrała się niezwykła bitwa. Jedną z jej stron był wygłodniały wąż, który schwytał bezbronne szczurze maleństwo. Drugą - zdesperowana szczurza mama, która chciała uratować swoje dziecko.
Grupa naukowców, na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, odkryła na plażach Rio de Janeiro lekoodporną bakterię. To kolejne zagrożenie czyhające na sportowców w Brazylii. Kilku z nich już zrezygnowało z udziału w igrzyskach.
W Hiszpanii temperatura powietrza w cieniu sięga 45 st. C, a w Portugalii 42 st. C. Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi dla zdrowia upałami i przed zagrożeniem pożarami.
Skonstruowana przez NASA sonda Juno dziś przed 7 rano naszego czasu weszła na orbitę Jowisza. Juno będzie badać największą planetę Układu Słonecznego do 2018 r.