Przez Bałtyk wędruje silny niż, dlatego na wybrzeżu szaleje sztorm. Fale mogą osiągać kilka metrów wysokości. Niemieccy meteorolodzy twierdzą, że będzie to największy sztorm od 2002 roku.
Smog zmusił w niedzielę władze do odwołania setek połączeń na lotniskach w Pekinie i Tiencinie, a także do zamknięcia niektórych autostrad. Poważnie skomplikowało to ruch podróżnych w północnych Chinach zwiększony z powodu trwających obchodów Nowego Roku. Gęsty smog pojawił się również pod koniec roku w Hiszpanii, a na początku 2017 r. na Węgrzech.
Podróżujący do Burgas i wyjeżdżający z miasta musieli zrobić sobie przerwę. Przez całą noc z piątku na sobotę wielu z nich koczowało w swoich samochodach. Powód? Blokujące drogi wypadki, do których dochodziło za sprawą śnieżyc.
Czwartek przywitał Greków śniegiem. W ciągu ostatnich kilku dni zimno i chłód nasiliły się w tym rejonie, a meteorolodzy prognozują stopniową poprawę sytuacji na sylwestra. Na razie ludność, zwłaszcza na przedmieściach Aten, zmaga się z utrudnieniami na drogach i w komunikacji miejskiej, a statki pozostają zadokowane w porcie.
- Bałam się zasnąć, bo wiedziałam, że zamarznę - mówi Karen Klein, która przeżyła morderczy marsz przez pustkowie, w poszukiwaniu pomocy. 46-latka przeszła 44 kilometry w śniegu i mrozie, żeby ratować męża i synka.
Rekordowa ilość opadów w Australii sprawiła, że na obszarze Terytorium Północnego na suchych zazwyczaj skałach Uluru pojawiło się tyle wody, że utworzyła ona malownicze wodospady. Tak gwałtowny napływ wody doprowadził też do zamknięcia słynnego parku narodowego Uluru-Kata Tjuta.
Na północy Japonii pogoda jest bardzo zimowa. Intensywne śnieżyce, które tam wystąpiły, przyczyniły się do wielu problemów komunikacyjnych w świąteczny weekend. Wiele lotów zostało odwołanych, przez co tysiące pasażerów przebywały na lotniskach nawet przez trzy dni.
Okres świąt Bożego Narodzenia na południowej półkuli przypada na lato. W Australii wartości na termometrach w tym roku dochodzą do 40 st. C. W wielu regionach to rekordowo ciepłe święta.
Nad Filipiny dotarł tajfun. Przyniósł on ulewne deszcze, silny wiatr osiągający prędkość 255 km/h oraz duże zniszczenia w infrastrukturze. Żywioł zagraża stolicy.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło w niedzielę południowo zachodnie Chile. Początkowo służby wydały ostrzeżenie o tsunami, ale po pewnym czasie odwołano alert. Są straty materialne.
Niedaleko Australii i Filipin utworzyły się dwa niebezpieczne zjawiska. Jeden z cyklonów ma uderzyć w Boże Narodzenie, niosąc ze sobą niszczycielski wiatr, powodzie błyskawiczne i ulewne deszcze. Na Filipinach trwają przygotowania.
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu doszli do zadziwiających wniosków. Z najnowszych badań wynika, że epidemia wirusa w Ameryce Południowej była napędzana przez zmiany pogody wywołane bardzo silnym zjawiskiem el Nino w 2015 roku.
Pogoda jest nieubłagana i nie da się jej kontrolować nawet w okresie świątecznym. Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii najbliższe dni mogą nie być spokojne. Miejscami wiatr osiągnie prędkość 145 km/h.
Australijska agencja rządowa opublikowała nagranie, które ukazuje przyrodę Antarktyki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na filmie widać kolorową, dynamiczną naturę i morskie życie rozgrywające się pod grubą warstwą lodu.
Na przedmieściach Melbourne, w Frankston, w Australii, kobieta między świątecznymi dekoracjami i światełkami znalazła jeszcze jedną, dość nietypową ozdobę. Wokół jej świątecznej choinki owinął się metrowy wąż tygrysi.
Bardzo niskie temperatury, które nawiedziły ostatnio północne stany USA spowodowały liczne oblodzenia. Na zdjęciach lotniczych z miasta St. Joseph w stanie Michigan (USA) widać całkowicie zamarzniętą latarnię morską. Zobacz przepiękny zimowy krajobraz.
W Ekwadorze, w prowincji Esmeraldas, zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie o magnitudzie 5,7 przyniosło wiele strat. Dwie osoby zginęły, kilkanaście zostało rannych.