Świat

Świat

30. nazwana burza na Atlantyku zagraża Karaibom i Ameryce Środkowej

Tropikalna burza Jota, która w piątek uformowała się w rejonie Zatoki Meksykańskiej, może przekształcić się w poważny huragan. Zdaniem synoptyków, swoim zasięgiem obejmie Karaiby, a na początku przyszłego tygodnia uderzy w Amerykę Środkową. Zaledwie kilka dni temu te same regiony zmagały się z huraganem Eta.

"Woda dotarła na drugie piętro naszego domu"

Kilkanaście dni po tym, jak przez Filipiny przetoczył się najsilniejszy cyklon tropikalny, który w tym roku zszedł na ląd, mieszkańcy archipelagu zostali poszkodowani przez kolejny żywioł. Tajfun Vamco zostawił po sobie dziesiątki ofiar śmiertelnych, dziesiątki tysięcy zalanych domów i miliony gospodarstw bez prądu.

Wykorzystają sprzęt wojskowy, by zapobiec atakom głodnych niedźwiedzi

W podbiegunowych okolicach Kanady wprowadzona zostanie sztuczna inteligencja, by monitorować ruch niedźwiedzi polarnych. Głodnym, z powodu niewystarczającego pożywienia, zwierzętom zdarza się atakować mieszkańców. Radar ma być przetestowany w okolicach norweskiego Svalbardu, w którym w tym roku doszło do śmiertelnego wypadku.

Morze pokonuje brzeg, niszczy drogę i wdziera się do domów

Burze z silnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu wywołały we wtorek chaos w jednej z miejscowości na Krecie. Nagranie z drona pokazuje, jak woda z Morza Kreteńskiego pokonuje brzeg, niszczy drogę i wdziera się do miejscowości, zmiatając samochody z powierzchni ziemi i zalewając budynki.

Zima w parku Yosemite

W Parku Narodowym Yosemite spadł śnieg. Zapanowała iście zimowa aura. To dobra wiadomość dla przyrody po miesiącach suszy i pożarów.

Miami jak Wenecja. Woda na ulicach po przejściu Ety

Floryda odczuwa skutki przejścia burzy tropikalnej Eta. Ulice Miami zmieniły się w rwące potoki. Żywioł się nie poddaje. Synoptycy nadal ostrzegają przed ulewnymi deszczami i powodziami na Florydzie oraz na Kubie.

Eta uderzyła we Florydę. Może to zrobić jeszcze raz

Burza tropikalna Eta, przynosząc porywisty wiatr i ulewny deszcz, dotarła na Florydę. USA to kolejny kraj zaatakowany przez żywioł. Co gorsza, Eta nie zamierza szybko opuścić okolic Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Według prognoz w amerykański stan uderzy jeszcze raz, a wcześniej ponownie da o sobie znać na Kubie.

Piekielne chmury nad Miastem Aniołów

Ciemne chmury, jakie pojawiły nad Los Angeles, były zwiastunem zmiany pogody. Według prognoz amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) przez weekend w całej Kalifornii może intensywnie padać deszcz, a w wyżej położonych regionach tego stanu niewykluczone są opady śniegu.

Błoto pochłonęło całą wioskę. Eta wciąż niebezpieczna, teraz zagraża Kubie

Co najmniej 150 osób zginęło lub zaginęło w wyniku osunięć ziemi w Gwatemali, z tego około stu w jednej wiosce Queja. To niejedyne ofiary śmiertelne huraganu Eta, który w Meksyku zabił co najmniej 20 osób, a w Hondurasie - 23. Teraz żywioł, zmierzający między innymi w kierunku Kuby, nieco osłabł, ale nad Morzem Karaibskim może odzyskać swą niszczycielską siłę.

Tysiące morsów zaobserwowanych na rosyjskim wybrzeżu

Na wybrzeżu Morza Karskiego zaobserwowano ogromną liczbę morsów arktycznych (Odobenus rosmarus). Według naukowców może być to znak, że populacja tępiona przez stulecia wreszcie zaczęła się odradzać. Wciąż jednak istnieje niepokój związany z drastycznie malejącą pokrywą lodową Arktyki.