Świat

Świat

W ciągu ostatniej doby na całym świecie zanotowano ponad 76 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a z powodu choroby COVID-19 zmarło blisko pięć tysięcy osób. Łącznie wirusa zdiagnozowano u ponad 938 tysięcy osób. W jakim kraju choruje najwięcej osób, a ile wyzdrowiało? Sprawdź statystyki.

Europejskie kraje najbardziej dotknięte przez pandemię mogą wkrótce odnotować stabilizację epidemii, ale wirus sam się nie pokona - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia dr Mike Ryan. Liczba przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 we Włoszech przekroczyła 100 tysięcy, ale ekspert WHO zauważa, że zaobserwowano najniższy dzienny przyrost zakażeń od niemal dwóch tygodni.

Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni - powiedział w piątek Szef Światowej Organizacji Zdrowia, podkreślając, że niedobory sprzętu ochronnego są obecnie jednym z największych problemów w walce z koronawirusem. Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział także rozpoczęcie międzynarodowych testów skuteczności czterech różnych terapii. Jako pierwsi w badaniach wezmą udział pacjenci z Norwegii i Hiszpanii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wykorzystać na wykrywanie i atakowanie koronawirusa SARS-CoV-2. Kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy.

COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy - powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres. ONZ, WHO i UNICEF ogłosiły w środę Globalny Plan Działań Humanitarnych o wartości dwóch miliardów dolarów. Plan zakłada pomoc w walce z pandemią COVID-19 w 51 najuboższych krajach świata na terenie: Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, ponad 100 milionom ludzi.

Władze Chin zapowiedziały, że 8 kwietnia zniosą całkowitą blokadę Wuhanu - światowego epicentrum koronawirusa SARS-CoV-2. To stamtąd rozprzestrzenił się on na całą planetę. Liczba nowych potwierdzonych przypadków w Chinach mocno spadła. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy Pekin w odpowiedni sposób prowadzi statystyki osób zakażonych.