Świat

Świat

Ten Dzień Niepodległości mieszkańcy Alaski zapamiętają długo. Do kraju dotarła fala upałów. Były miejsca, gdzie pobite zostały rekordy temperatury. Zdaniem meteorologów upał tak szybko nie odpuści.

Wielu mieszkańców turystycznej greckiej wyspy Eubei musiało się ewakuować. Od czwartku strażacy walczyli z pożarami lasów, a gaszenie utrudniała wysoka temperatura i silny wiatr.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w czwartek południową Kalifornię miało magnitudę 6,4 i było najsilniejsze od 20 lat. W miasteczku Ridgecrest, gdzie znajdowało się epicentrum, wybuchły pożary. Sejsmolodzy nie wykluczają możliwości kolejnej fali wstrząsów wtórnych.

Strażacy z pomocą śmigłowców i łodzi motorowych próbują ugasić pożary wywołane przez środową erupcję wulkanu na wyspie Stromboli. Nie żyje jedna osoba, a co najmniej trzy zostały ranne.

Dwie osoby zginęły w osuwiskach, jakie zeszły w wyniku ulew na wyspie Kiusiu w Japonii. Ponad milion osób musiało się ewakuować. W czwartek rano lokalne media podały, że w niektórych regionach spadło już dwa razy więcej deszczu niż średnio przez cały lipiec.

Ząb jest jedną z ostatnich rzeczy, którą spodziewamy się znaleźć w 25-letnim bąblu na stopie. Takiego niecodziennego odkrycia dokonał mężczyzna, który dodatkowo dowiedział się, że jest to pozostałość po ugryzieniu przez drapieżną rybę.

Australijczyk David Dowell podjął wyzwanie, jakie rzucił mu przyjaciel. Zjadł gekona. Niedługo później trafił w ciężkim stanie do szpitala, po 10 dniach zmarł. Czy zaszkodziło mu zjedzenie jaszczurki? Rodzina mężczyzny podejrzewa, że tak, lekarze pewności nie mają, ale eksperci uważają to za prawdopodobne.

W Indiach powstały Siły Specjalne Ochrony Nosorożców (SRPF). Ta licząca 82 funkcjonariuszy paramilitarna jednostka będzie służyć w parku narodowym Kaziranga w stanie Asam, a jej zadanie to powstrzymanie kłusowników, którzy od 2013 roku zabili 101 nosorożców.

W zeszłym tygodniu na zachodzie Europy gorąco spowodowane upałem znad Sahary przekroczyło sezonowe normy. Padały rekordy ciepła, a termometry pokazywały prawie 46 stopni Celsjusza we Francji. Eksperci podają, że czerwiec tego roku był najgorętszy w historii pomiarów.

We wtorek mieszkańcy części Chile i Argentyny mogli podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce mogliśmy je obserwować dzięki transmisjom. Tak wyglądał moment kulminacyjny tego zjawiska.