Świat

Świat

Ziemia zatrzęsła się na Tajwanie

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło w czwartek północną część Tajwanu, wyspy położonej na Oceanie Spokojnym. Wstrząsy odczuli mieszkańcy stołecznego Tajpej.

"Zobaczyliśmy coś nowego. Coś, czego się nie spodziewaliśmy"

W wodach u wybrzeży zachodniego Meksyku badacze zaobserwowali zwierzęta, które prawdopodobnie należą do nieznanego dotąd gatunku walenia z rodziny zyfiowatych. Te ssaki wodne są wyjątkowo trudne do obserwowania, bo zazwyczaj pływają i żerują na głębokości około 900 metrów, rzadko wypływając na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza.

Kolejny kraj zatwierdził szczepionkę Pfizera

Władze Kanady zezwoliły na używanie szczepionki na COVID-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech. Pierwsza partia będzie liczyć 249 tysięcy dawek substancji i zostanie przeznaczona dla osób starszych oraz personelu domów opieki społecznej.

Śnieg w Alpach, zaspy na dwa metry

W południowej części Alp wystąpiły obfite opady śniegu. Miejscami zaspy sięgają dwóch metrów wysokości. We Włoszech drogi zostały zasypane. Strażacy interweniowali ponad trzy tysiące razy.

WHO apeluje: nie przytulajcie się w święta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed bliskim kontaktem z rodziną podczas nadchodzących świąt w związku z pandemią COVID-19. Jak powiedział dyrektor organizacji ds. kryzysowych doktor Mike Ryan, dotyczy to również przytulania.

Za nami najcieplejszy listopad w historii

To już pewne - listopad 2020 roku globalnie był najcieplejszym listopadem w historii pomiarów. Naukowcy z programu Copernicus Climate Change Service (C3S) prognozują, że cały rok 2020 może zająć jedno z pierwszych miejsc w rankingu najcieplejszych lat.

Gigantyczna góra lodowa na zdjęciach RAF. Zmierza w kierunku wyspy na Atlantyku

Potężna góra lodowa o powierzchni 4200 kilometrów kwadratowych, nazwana A68a, zmierza w kierunku mniejszej od siebie - mierzącej około 3500 kilometrów kwadratowych - wyspy Georgia Południowa na Atlantyku. Na zdjęciach widać, że choć od lodowego bloku odpadają małe fragmenty, jego masa nie zmniejsza się na tyle, by przestał stanowić zagrożenie. Dla naukowców to zaskoczenie.

Bomba cyklonowa zagraża Stanom Zjednoczonym

Północno-wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych zagrażają niebezpieczne warunki pogodowe. System niskiego ciśnienia może przekształcić się w tak zwaną bombę cyklonową. Meteorolodzy ostrzegli mieszkańców przed porywistym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i ciężkiego śniegu.