Świat

Świat

Rekordowe fale upałów mogą być aż siedem razy częstsze

Najnowsze badania szwajcarskich naukowców dowodzą, że w wyniku zmian klimatycznych fale upałów będą pojawiać się coraz częściej. W ciągu najbliższych 30 lat upalne okresy będą występować z siedmiokrotnie większą częstotliwością. Jeśli nie zaczniemy działać, po 2050 roku wysokie temperatury będą nam doskwierać nam nawet 21 razy częściej niż obecnie.

Ranni strażacy. Opanowano mniej niż połowę największego pożaru

Zachodnie stany USA od kilku tygodni zmagają się z szalejącymi pożarami. Największy z nich w stanie Oregon pochłonął już obszar o powierzchni przekraczającej 165 tysięcy hektarów. Na nagraniach z drona możemy zobaczyć pierwsze tragiczne skutki żywiołu - w stanie Waszyngton są miejsca, gdzie ogień nie oszczędził nawet ziemi.

"Niektóre domy zalane aż po sam dach", ewakuacja kilkunastu tysięcy osób na Filipinach

Około 15 tysięcy ludzi zostało ewakuowanych wskutek podtopień w niżej położonych dzielnicach Manili. Zniszczonych jest wiele dróg, władze proszą o "zachowanie ostrożności i czujności". Ale powodzie nawiedziły nie tylko stołeczny region Filipin. - Niektóre domy zostały zalane aż po sam dach - powiedział gubernator prowincji Mindoro Orientalne na wyspie Mindoro.

Powódź w Chinach. Matka uratowała kilkumiesięczne dziecko, sama zmarła

Ulewne deszcze, a w ich konsekwencji katastrofalne powodzie nawiedziły w ostatnich dniach centralne regiony Chin. W prowincji Henan doszło do powodzi i osuwisk. Zginęło co najmniej 56 osób. Jedną z ofiar śmiertelnych była kobieta, która ocaliła swoje dziecko, a sama została znaleziona martwa pod gruzami zawalonego domu.

Powódź może nawiedzić kolejną część Chin. Nadciąga tajfun

W środkowej części Chin wciąż trwają ewakuacje i akcje ratunkowe na skutek tragicznej powodzi, w której zginęło kilkadziesiąt osób. Tymczasem do wschodniej część kraju zbliża się tajfun. Synoptycy ostrzegają przed bardzo obfitymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. Wcześniej żywioł ma uderzyć w Tajwan.

Powódź w Turcji. Ewakuowano 200 osób

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła turecką prowincję Arhavi położoną nad Morzem Czarnym. Przy pomocy dmuchanych pontonów ratownicy ewakuowali mieszkańców z zalanych regionów.

Wir pyłowy przepędził piłkarzy z boiska

Rozpoczęcie meczu piłki nożnej w boliwijskim mieście zakłóciła wielka kolumna pyłu i piasku, która przetoczyła się przez boisko. Na nagraniu widać, jak lej podążał w stronę uciekających z miejsca zawodników.