Świat

Świat

Na ulicach zalegają tony śmieci, a do sklepów nie docierają dostawy

Do sklepów nie docierają dostawy, szkoły są zamknięte, a z powodu zasypanych śniegiem cmentarzy kostnice przepełnione. Po kilku dniach od uderzenia śnieżycy w stolicę Hiszpanii miasto i jego okolice nadal są sparaliżowane. Na drogach zalega śnieg i lód, w niektórych miejscach leżą połamane drzewa.

Zima zawitała do zoo w Tallinie

Zwierzęta z ogrodu zoologicznego w stolicy Estonii bardzo ucieszyły się z ostatnich opadów śniegu. Bawiły się i tarzały w zaspach, a choinki, które dostarczyli mieszkańcy Tallina, sprawiły mieszkańcom zoo dodatkową frajdę.

Badania: najwięcej mikroplastiku w Oceanie Arktycznym pochodzi z naszych ubrań

Naukowcy nie mają już wątpliwości - mikroplastik możemy znaleźć już praktycznie wszędzie. Zanieczyszczenia rozprzestrzeniły się już nawet w najbardziej odległe regiony świata - bieguny. Kanadyjscy naukowcy zbadali zawartość próbek wody Oceanu Arktycznego i odkryli, że większość mikroplastiku to mikrowłókna poliestru, z którego zrobione są nasze ubrania.

Brak pokrywy śnieżnej mimo opadów na najwyższym szczycie Japonii

NASA pokazała dwa zdjęcia satelitarne najwyższej góry Japonii - stratowulkanu Fudżi. Widać na nich wyraźną różnicę w pokrywie śnieżnej, jaka utrzymuje się na górze. Z danych stacji meteorologicznych wynika, że w okolicy wzniesienia temperatura sięga znacznie wyższych wartości niż powinna.

Tak z kosmosu wygląda Madryt pod śniegiem

Już sam widok śniegu w stolicy Hiszpanii budzi zaskoczenie, a w ciągu ostatnich dni spadło go tyle, że wywołało komunikacyjny paraliż i zmusiło do zamknięcia licznych miejsc użyteczności publicznej. Europejska Agencja Kosmiczna pokazała na zdjęciu satelitarnym zasypany śniegiem Madryt.

"Wszystko zostało zalane". Albania pod wodą

Intensywne opady deszczu, których następstwem były powodzie, doprowadziły w Albanii do zniszczenia upraw i niektórych domów. Zalany został obszar o powierzchni blisko dwóch tysięcy hektarów. Dziesiątki osób ewakuowano.

Półtora tysiąca połamanych rąk i nóg. Zimowe perypetie Hiszpanów się nie kończą

Śnieżyca Filomena, która utrzymuje się od piątku nad Półwyspem Iberyjskim, doprowadziła do śmierci co najmniej siedmiu osób w Hiszpanii. Miejscami temperatura spadła do -20 stopni Celsjusza. Na drogach i chodnikach zrobiło się ślisko. W samej tylko aglomeracji Madrytu do wtorkowego poranka 1,5 tysiąca ludzi doznało złamań ręki bądź nogi. Trwa paraliż komunikacyjny.

Zasypane drogi, chaos komunikacyjny. W Hiszpanii ze śniegiem walczy wojsko

Hiszpania toczy wyścig z czasem, aby odśnieżyć drogi i dowieźć na czas szczepionki na COVID-19 oraz żywność obszarom najbardziej dotkniętym przez śnieżycę Filomenę. Obfite opady doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w wielu regionach kraju. Do tej pory z powodu gwałtownej pogody zmarło pięć osób.

"Nie można już kupić chleba. Ludzie boją się, że zabraknie jedzenia"

Burza śnieżna Filomena przyniosła do Hiszpanii obfite opady śniegu. - Nie funkcjonuje komunikacja, nie funkcjonują pociągi i autobusy - opowiadała w TVN24 Polka mieszkająca w okolicach Madrytu. - Niektórzy na dwa dni zamknęli się w domach i dopiero w niedzielę odważyli się wyjść - dodała Anna Koronowska.

Hiszpania tonie w śniegu. Konwoje z jedzeniem i szczepionkami ruszą do zasypanych regionów

Historyczne śnieżyce w Hiszpanii wywołały paraliż komunikacyjny. W niedzielę nieprzejezdnych jest ponad 160 dróg, zawiesiło pracę lotnisko Madryt-Barajas. Władze skierują konwoje z jedzeniem, lekami i szczepionkami przeciwko COVID-19 do zasypanych regionów. Zimowa aura to jednak także frajda dla mieszkańców, którzy urządzają bitwy na śnieżki, śmigają na nartach ulicami centrum i lepią bałwany.

Trzęsienie ziemi w Argentynie

Ziemia zatrzęsła się w niedzielę północno-zachodniej części Argentyny. Trzęsienie miało magnitudę 6,1. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach.

To Hiszpania, nie Syberia. Chaos komunikacyjny w stolicy, kilka osób nie żyje

Co najmniej cztery ofiary śmiertelne, nie kursują pociągi, odwołano dziesiątki lotów, wiele więcej ludzi nie ma prądu, a kierowcy stoją uwięzieni w korkach. To opis rzeczywistości, z jaką zmagają się mieszkańcy Hiszpanii, a nie dalekiej Rosji. Według Państwowej Agencji Meteorologicznej, w Madrycie spadły największe ilości śniegu w XXI wieku.