Świat

Świat

Hiszpania potwierdziła pierwsze w kraju zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kota. Zwierzę zostało uśpione, jednak z innych przyczyn. SARS-CoV-2 wykryto później i, według weterynarzy, nie miał wpływu na jego zdrowie. Eksperci przypominają, że nasi pupile nie przenoszą koronawirusa na ludzi.

Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zostały ponad cztery miliony ludzi. Ponad jedna czwarta z nich wyzdrowiała, a zmarło 270 tysięcy. Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi pandemia szybko rozprzestrzenia się także w Ameryce Południowej.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie zalecają, by targi z żywymi zwierzętami były zamykane. Jak twierdzą, są to miejsca ważne dla zapewnienia żywności, a władze krajów powinny skupić się na poprawie ich funkcjonowania. Niewykluczone, że to właśnie jedno z takich miejsc w chińskim Wuhanie było źródłem światowej pandemii.

Nawet 190 tysięcy ludzi może umrzeć w pierwszym roku pandemii COVID-19 w Afryce, a 44 miliony mogą się zakazić, jeżeli nie zostaną tam podjęte odpowiednie środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

U wybrzeży Wysp Similan na południe od Tajlandii pojawiła się wielka grupa delfinów butlonosych. Jak relacjonowali pracownicy miejscowego Parku Narodowego, nigdy nie spotkali się z tak dużą liczbą delfinów w jednym czasie. Według naukowców, ich śmiałość to skutek nieobecności turystów, spowodowanej pandemią COVID-19.