Świat

Świat

Mniejsze zapotrzebowanie na paliwa kopalne w Indiach spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2 zmniejszyło zużycie energii elektrycznej. W kraju coraz częściej wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, ze względu na niższe koszty ich eksploatacji. Te czynniki sprawiły, że po raz pierwszy od prawie 40 lat w Indiach spadła emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Na wyspie Padre położonej u wybrzeży amerykańskiego stanu Teksas, w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej, 7-letni Hunter natrafił na niebieskiego smoka. Nie jest to - jak sugeruje jego nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenie, ale gatunek morskiego ślimaka. Zdaniem pracowników parku narodowego Padre Island National Seashore to rzadkie znalezisko.

Od wielu tygodni mieszkańcy całego świata starają się przestrzegać panujących obostrzeń i unikać kontaktu między sobą. Kiedy wiele ograniczeń przestanie już obowiązywać, część zasad zostanie z nami na dłużej. Jedną z najtrudniejszych do zaakceptowania zmian może być rezygnacja z uścisku dłoni na powitanie.

Hiszpania potwierdziła pierwsze w kraju zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kota. Zwierzę zostało uśpione, jednak z innych przyczyn. SARS-CoV-2 wykryto później i, według weterynarzy, nie miał wpływu na jego zdrowie. Eksperci przypominają, że nasi pupile nie przenoszą koronawirusa na ludzi.

Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zostały ponad cztery miliony ludzi. Ponad jedna czwarta z nich wyzdrowiała, a zmarło 270 tysięcy. Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi pandemia szybko rozprzestrzenia się także w Ameryce Południowej.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie zalecają, by targi z żywymi zwierzętami były zamykane. Jak twierdzą, są to miejsca ważne dla zapewnienia żywności, a władze krajów powinny skupić się na poprawie ich funkcjonowania. Niewykluczone, że to właśnie jedno z takich miejsc w chińskim Wuhanie było źródłem światowej pandemii.

Nawet 190 tysięcy ludzi może umrzeć w pierwszym roku pandemii COVID-19 w Afryce, a 44 miliony mogą się zakazić, jeżeli nie zostaną tam podjęte odpowiednie środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.