Świat

Świat

Wylesianie amazońskich lasów drastycznie wzrosło w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019. Jak twierdzą naukowcy, podpalacze wykorzystują trwającą w Brazylii epidemię koronawirusa, wiedząc, że kraj zajęty jest innymi problemami. Dodają, że w związku z wypalaniem szczątków roślinnych, które rozpocznie się w przyszłym miesiącu, tegoroczne pożary mogą być jeszcze większe.

Najgorsze jeszcze przed nami - oświadczył szef Światowej Organizacji Zdrowia. Dodał, że koronawirus SARS-CoV-2 przypomina grypę hiszpankę, w wyniku której zginęło 100 milionów osób. Zapewnił jednak, że tym razem mamy technologię i możemy zapobiec takiemu kryzysowi.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda uważają, że luzowanie ograniczeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 będzie miało sens w przypadku, gdyby dziennie w USA były wykonywane 152 testy na 100 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że w USA powinno się ich przeprowadzać trzy razy więcej, niż do tej pory. W Polsce oznaczałoby to prawie 58 tysięcy testów dziennie - ponad pięć razy więcej niż robimy.

Ważne jest to, by nie przyspieszać otwierania kraju - apeluje Walter Ricciardi, doradca naukowy ministerstwa zdrowia Włoch i członek Europejskiego Komitetu Doradczego ds. Badań Naukowych nad Zdrowiem Światowej Organizacji Zdrowia (EACHR). Dodaje, że druga fala epidemii koronawirusa na jesieni "to więcej niż hipoteza, to pewność".

Europejska Agencja Kosmiczna pokazała zdjęcia satelitarne Wenecji. Widać na nich, jak wyglądało to miasto przed i w trakcie pandemii COVID-19. Zobacz skutki kwarantanny narodowej we Włoszech.

W Hiszpanii, jak w wielu europejskich krajach, trwa narodowa kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Jak wynika z badań opinii publicznej, w kraju rośnie sprzedaż produktów słodkich, słonych przekąsek, a także napojów alkoholowych. Lokalne media nazywają to "dietą Bridget Jones".