Czy smog może powodować, że jesteśmy bardziej leniwi? Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że osoby, które oddychały powietrzem złej jakości, spędzały więcej czasu na siedząco. Naukowcy przypuszczają, że zanieczyszczone powietrze ma nawet wpływ na czerpanie przyjemności z niektórych form aktywności fizycznej.
Badacze z brytyjskiego National Institute for Health and Care Research (NIHR) Leicester Biomedical Research Centre monitorowali aktywność fizyczną 644 osób zagrożonych cukrzycą typu drugiego przez trzy lata. Uczestnicy badania nosili akcelerometry wokół talii przez siedem kolejnych dni w godzinach czuwania, co pozwoliło badaczom zmierzyć ich dzienną aktywność fizyczną i czas siedzenia. Dane te zostały przeanalizowane i porównane ze średnimi rocznymi poziomami pyłu zawieszonego i dwutlenku azotu w Wielkiej Brytanii.
Jak się okazało, osoby, które były wystawione na wyższy poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, spędzały na siedząco nawet o 22 minuty dłużej w ciągu roku niż osoby, których ekspozycja na zanieczyszczenie była niższa. Wyniki badania na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym "Journal of Public Health".
Siedzący tryb życia to zagrożenie dla zdrowia. A nawet życia
Siedzący tryb życia to czas spędzany w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej bez ruchu. Wiadomo, że pogarsza on stan naszego zdrowia i sprzyja chorobom serca, a także nowotworom, a nawet może doprowadzić do wcześniejszej śmierci.
- Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza jest związane z chorobami układu krążenia i oddechowego, a w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że 99 procent globalnej populacji oddycha powietrzem zawierającym wysokie poziomy zanieczyszczeń - przekazał doktor Jonathan Goldney z Uniwersytetu w Leicester.
Autor wyjaśnił, że poziom zanieczyszczenia powietrza może wpływać na zdolność ludzi do ćwiczeń fizycznych lub czerpania z nich przyjemności. Zniechęca do aktywności na świeżym powietrzu. Pokazuje to, że inicjatywy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, takie jak strefy niskiej emisji, mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie publiczne i kondycję indywidualnych osób.
Źródło: NIHR Leicester Biomedical Research Centre, standard.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock