Najnowsze

Najnowsze

Ciepło w całym kraju. Zachód z burzami

W czwartek front atmosferyczny podzieli Polskę na pół. W pozostających pod jego wpływem zachodnich województwach może przelotnie padać, a po południu zagrzmi. Wschód i centrum kraju pozostaną pogodne. We wszystkich regionach natomiast możemy liczyć na przyjemne temperatury: od 23 do 26 stopni.

Czwartek na łące? Nie dla alergików

Cladosporium i dąb sprawią, że alergicy nie zaliczą czwartku - miejscami bardzo pogodnego - do udanych. To właśnie za sprawą ich zarodników i pyłków będą kichać i ocierać załzawione oczy.

Holendrzy w płetwach witają lato

Holendrzy rozpoczęli sezon kąpielowy dorocznym narodowym biegiem w płetwach. Strojem obowiązkowym były kąpielówki lub bikini. Na nogi śmiałkowie założyli płetwy, a na głowę okularki do pływania. Wszystko w kolorze żółtym, symbolizującym słońce.

Na Mazurach idealny wiatr dla żeglarzy

Żeglarsko czwartek zapowiada się interesująco. Termometry wskażą od 23 do 24 st. C, miejscami pokropi deszcz, ale za to wiatr będzie idealny. Powieje z południowego zachodu w prędkością od 15 do 25 km/h.

Stanik ochłodzi jak klimatyzator

Kolekcja chłodzącej bielizny jest odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki do rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Ostatnie takie zjawisko za naszego życia

Kiedyś wierzono, że zjawisko to przynosi klęski żywiołowe, a nawet - że zapowiada koniec świata. Wielokrotnie w przeszłości Wenus przechodziła na tle tarczy słonecznej i nic wielkiego się jednak nie wydarzyło. Już za niespełna miesiąc, wczesnym rankiem 6 czerwca, będziemy mieli ostatnią szansę na przyjrzenie się, jak Wenus paraduje na tle Słońca.

Przełom w szukaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny Teleskop Spitzera wykrył światło emanujące z planety klasy super-Ziemia położonej poza naszym układem słonecznym. Choć nie nadaje się ona do zamieszkania, to badanie jest historycznym krokiem w kierunku poszukiwania śladów życia na innych planetach. Odkrycia dokonano za pomocą urządzenia, które wymyślono w czasach, kiedy o istnieniu "super-Ziem" nikt jeszcze nie miał pojęcia.

1600 zł za godzinną przejażdżkę gondolą w Wenecji

Gondolier z Wenecji zażądał od rosyjskich turystów 400 euro (ponad 1600 zł) za niespełna godzinną przejażdżkę gondolą. To skandal, ponieważ zgodnie z obowiązującą taryfą kosztuje to 5 razy mniej. "Nie ujdzie mu to na sucho", twierdzi związek gondolierów.

Klin nie polepszy samopoczucia

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem klina wyżowego, tylko w północno-zachodniej części kraju zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia. Napłynie ciepłe powietrze polarno-morskie (PPmc) z południowego zachodu.

Zmrożony tunel chroni miliony nasion

Spitsbergen to nie tylko śnieżny krajobraz z lisami polarnymi, fokami i naukową stacją badawczą. Znajdują się tam też obiekty o strategicznym znaczeniu dla naszej planety. Jednym z nich jest Globalny Bank Nasion. W tunelu wydrążonym w skale przechowuje się 1,5 mln próbek nasion roślin jadalnych.

Idzie ocieplenie. 2 stopnie w ciągu 40 lat?

Coraz większa emisja dwutlenku węgla spowoduje w ciągu 40 lat wzrost średniej globalnej temperatury o 2 st. C, a do 2080 r. ocieplenie nawet o 2,8 st. C. Taki scenariusz prognozuje Klub Rzymski. Zdaniem tego prestiżowego think tanku, jest mało prawdopodobne, by rządy ograniczyły emisję CO2 o tyle, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne, a co za tym idzie występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Euro 2012 w strugach deszczu? "Zwykle w połowie czerwca dużo pada"

Pogoda w czasie nadchodzących mistrzostw Europy w piłce nożnej to jedna z tych tajemnic, które chciałoby poznać wiele osób. Choć dla synoptyków nawet na opracowanie prognoz długoterminowych jest jeszcze za wcześnie, Jarosławowi Kuźniarowi udało się namówić na rozważania o czerwcowej aurze Tomasza Wasilewskiego. Według niego w drugiej połowie czerwca bardzo prawdopodobny jest deszczowy scenariusz.

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce"

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce" - tymi słowami pocieszał nas nasz przyjaciel Chorwat, kiedy byliśmy w deszczowej Opatiji. I chociaż ma on niewiele wspólnego z prognozowaniem pogody, to nie musieliśmy długo czekać, żeby jego słowa się sprawdziły.

"Ta kondensacja budziła mnie całą noc"

- Ta kondensacja mnie budziła całą noc - żartował w porannym programie TVN24 prowadzący Jarosław Kuźniar. - Ona tego nie potrafi - przekonywał Tomasz Wasilewski z TVN Meteo. O czym mowa? O zjawisku owocującym mgłą, która nawet dobrze znany pejzaż Krakowa czyni trudno rozpoznawalnym. Jej kłęby spowiły też Stadion Narodowy w stolicy.

Pogoda przyjazna kierowcom. Tylko na zachodzie mokro

W środę pogoda będzie sprzyjać kierowcom w większości regionów. Synoptycy zapowiadają słoneczny dzień, więc w drodze mogą się przydać okulary przeciwsłoneczne. Tylko na zachodzie deszcz i popołudniowe burze mogą sprawić kłopot kierowcom.

Będzie ciepło i słonecznie. "Sympatyczny majowy dzień"

Temperatury od 19 do 24 st. C, pogodne niebo i sporo słońca w większości kraju - na takie przyjazne warunki pogodowe możemy liczyć w środę. Tylko w zachodnich województwach pogodę może psuć front atmosferyczny. - Sympatyczny będzie ten majowy dzień - podsumowuje prezenter TVN Meteo Tomasz Zubilewicz.

Astronauci też oglądali Super Księżyc

Nawet obserwowany z Ziemi, w sobotnią noc był zauważalnie większy niż zwykle. Oglądany orbity naszej planety wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie. W sobotę czarowi Super Księżyca poddali się także astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Słonecznie nad jeziorami

Wypoczywający na Mazurach w środę będą mogli się cieszyć słoneczną pogodą. Będzie dość ciepło, choć temperatury oscylujące wokół 20 st. C na opalania mogą nie wystarczyć. Słaby i umiarkowany wiatr nie przekroczy 16 km/h.

"Niebo poruszało się w dwóch różnych kierunkach"

- Spojrzeliśmy w górę i zobaczyliśmy, że niebo porusza się w dwóch różnych kierunkach - relacjonował kierowca, który uwiecznił na filmie tornado, jakie w poniedziałek przeszło nad Anglią. Jak informują media, w gwałtownej burzy nikt nie ucierpiał, odnotowano jedynie uszkodzenia domostw - głównie dachów i połamane drzewa.

Dęby pylą, grzyby żyć nie dają

Suchy dzień w większości kraju dla alergików oznacza nasilenie dolegliwości. Najsilniejsze będą musieli znosić uczuleni na zarodniki grzybów cladosporium i pyłki dębu. Coraz mniej dokuczliwe stają się za to brzoza.

Do piątku ciepło. W weekend pogoda rozczaruje

W ciągu najbliższych dwóch dni warto znaleźć czas na spacer i odpoczynek na powietrzu. W tym czasie będzie się rozpogadzać i ocieplać. Najwyższych temperatur możemy się spodziewać w piątek, ale za to we znaki dadzą się deszcz i burze. W weekend natomiast pogoda nie będzie zachęcać do wyjścia z domu - zrobi się zimno i mokro.

Ten miś nie lubi matematyki

Niedźwiadek włamał się do szkoły podstawowej w New Jersey. W pościg za misiem, który staranował szklane drzwi wejściowe, a potem przebiegł się po korytarzu, rzucił się woźny. Zwierzę nikomu nie wyrządziło krzywdy, podarło tylko kilka podręczników do matematyki.

Za ciepło, by żyć. El Niño w akcji

Odnalezienie tysięcy martwych zwierząt, które Pacyfik wyrzucał od kilku miesięcy na plaże Peru, zmusiło władze do sprawdzenia, co jest powodem masowego wymierania delfinów i pelikanów. Wstępne ustalenia wskazują, że może być to El Niño - fenomen pogodowy, który odpowiada m.in. za ocieplenie się chłodnych wód Oceanu Spokojnego.