Najnowsze

Najnowsze

Polska "zanieczyszczona światłem". Ekolodzy: tracimy ciemne niebo

Polska jest "zanieczyszczona światłem" i traci ciemne niebo - alarmują ekolodzy. Odpowiadać ma za to niewłaściwa polityka oświetlania ulic, która skutkuje utratą ciemnego nieba. Zdaniem ekologów to już nie tylko problem astronomów, lecz także jedno z dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń środowiskowych

Wielki Ptak przysiadł na Słońcu

Wierzcie lub nie, ale na Słońcu widać... podobiznę Wielkiego Ptaka, bohatera słynnej "Ulicy Sezamkowej". Taki niesamowity kształt ma dziura koronalna, którą w piątek udało się sfotografować należącemu do NASA satelicie Solar Dynamics Observatory.

Węgrzy mają forfitera. Zobacz, jak kłapie

Żółwia jaszczurowatego, niezwykle drapieżnego gada, wyłowiło w piątek z węgierskiej rzeki dwóch mężczyzn. Śmiałkowie aż przez pół godziny próbowali obezwładnić szaleńczo kąsające zwierzę. Kiedy oglądaliśmy wideo, na którym żółw miażdży swoimi szczękami arbuza, przyszło nam jedno na myśl: forfiter...

Upały zabiją 150 tys. Amerykanów w XXI wieku

Do końca wieku fale upałów mogą zabić nawet 150 tys. Amerykanów - ostrzega Rada Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC) USA. Według przygotowanego raportu najbardziej narażeni na wysokie temperatury będą mieszkańcy stanu Kentucky.

Mężczyzna naprawdę dodaje kobiecie blasku

Nawet niewinny kontakt z przedstawicielem płci przeciwnej może dodać blasku kobiecej twarzy - dowodzą badania brytyjskich naukowców. W jego wyniku temperatura skóry rośnie, a u niektórych pań jest to wzrost nawet o jeden stopień Celsjusza.

Drogi na północy mokre

Polskich kierowców na północy czekają podróże w chłodzie, a w dużej mierze i deszczu. W sobotę suche drogi będą w południowych rejonach kraju.

W całym kraju chłodno, nad morzem sztorm

Sobota będzie pogodna w niewielu miejscach kraju, przeważająca część Polaków będzie się zmagać z deszczem i chłodem. Żeglarzom dodatkowo dokuczy wiatr o sile aż 8 st. w skali Beauforta.

Sosna i trawy nadal w natarciu

W powietrzu królują pyłki sosny. Drzewo to pyli na terenie całego kraju. Wtórują mu niezmiennie od kilku dni pyłki traw oraz zarodniki Alternarii i Cladosporium.

Pokroili i zjedli 315 kg ośmiornicy

Hiszpanie pobili Rekord Guinnessa w kategorii największej potrawy przygotowanej z ośmiornicy. Z 315 kg morskiego mięczaka przyrządzili królewską ucztę, która zainaugurowała trzecie targi kulinarne Maris Galicia, odbywające się w Madrycie.

Wycieczka w kosmos jeszcze w tym roku

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę firmie Virgin Galactic na pasażerskie loty w kosmosie. Zezwolenie dla pasażerskiego orbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo wydano na rok. Pierwszy lot pojazdu o napędzie rakietowym ma się odbyć pod koniec tego roku.

Tego lata Japonki będą chłodniejsze. Zużyją mniej energii

Od kiedy Japonia wyłączyła wszystkie swoje elektrownie jądrowe, cierpi na niedobór energii elektrycznej. W związku z tym rząd rozpoczął kampanię promującą nowy, mniej formalny dress code w japońskich instytucjach administracyjnych i prywatnych przedsiębiorstwach.

Szukają ciemnej materii w kopalni złota

W wyjątkowym miejscu ponad 1,5 kilometra pod ziemią naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na jedną z tajemnic powstania Wszechświata. W dawnej kopalni złota w miejscowości Lead w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych powstało specjalne laboratorium mające zbadać tajemnice ciemnej materii.

O szyby deszcz dzwoni... I będzie dzwonić

Najbliższe dni nie będą sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Nad naszym krajem zadomowią się chmury, będzie przelotnie padać deszcz. Z szaf więc powinniśmy wyciągnąć ubrania przeciwdeszczowe, a pod ręką trzymać parasol. Ochłodzi się. W weekend słupki rtęci wskażą w niektórych rejonach kraju nawet 13 st. C.

Rusza sezon polowań na obłoki srebrzyste

Przed nami okres, w którym warto zwrócić swoje oczy w kierunku nieba. - W czerwcu i w lipcu będziemy mieli najlepszą w tym roku sposobność do oglądania obłoków srebrzystych, najwyższych chmur, jakie możemy obserwować z Ziemi - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

56 lat historii tornad na jednej mapie

Oszałamiającą mapę ukazującą historię tornad, które przez ostatnie 56 lat szalały na terytorium Stanów Zjednoczonych, przygotował pewien Amerykanin. Wizualizacja pokazuje, gdzie, kiedy i z jaką siłą niszczycielski żywioł niepokoił mieszkańców USA.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Tokio

Zaledwie 35 km od Tokio miało miejsce trzęsienie ziemi, za sprawą którego zadrżały stołeczne budynki. Jak dotąd nie dochodzą doniesienia ani o zniszczeniach, ani o ofiarach.

Zatrzęsła się kraina wiecznego lodu

Kraina wiecznego lodu, Antarktyda, zatrzęsła się w piątek. Wstrząsy, jakie odnotowały miejscowe sejsmografy, miały siłę 5,6 st. w skali Richtera. Jak się okazuje, to nic niezwykłego na tym obszarze.

Pierwsi ewakuowani spod "postrachu Kolumbii"

Pół tysiąca osób, które mieszkają w osadach położonych na zboczach wulkanu Nevado del Ruiz, musiało opuścić swoje domy. - Dlatego, że trudno przewidzieć, co będzie się działo z wulkanem-postrachem Kolumbii - podała kolumbijska rządowa agencja geologiczna Ingeominas.

Wyłowili osmolonego Dragona z Pacyfiku

Kilka godzin po lądowaniu w Pacyfiku wyłowiono Dragona - pierwszy statek należący do prywatnej firmy, który zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wehikuł, który przechodząc przez atmosferę trochę się osmalił, dotarł na Ziemię w czwartek o godz. 17.42 naszego czasu.

Alergicy docenią początek czerwca

Pogoda w piątek, pierwszy dzień czerwca, okaże się łaskawa tylko dla alergików. Wszechobecne opady oczyszczą powietrze z pyłków, dzięki czemu uczulonym będzie lżej oddychać.

Pomorze i Mazury pochmurne w piątek

Nie mają powodów do radości osoby, które zaplanowały spędzenie nadchodzącego weekendu w kurortach nad wodą. Nad Pomorzem oraz Mazurami dominować będą chmury, nie zabraknie tylko deszczu.