Najnowsze

Najnowsze

Huragan-zombie. Żyje, a nie powinien

Na Atlantyku pojawił się już pierwszy huragan. Otrzymał imię Chris, ale meteorolodzy wolą mówić o nim "zombie". Skąd to nietypowe określenie? Otóż specjaliści twierdzą, że Chris żyje, choć nie powinien.

64 tysiące gatunków na Czerwonej Liście

Aż 63 837 gatunków objęła najnowsza lista zagrożonych gatunków fauny i flory. To o dwa tysiące więcej niż w poprzednim spisie - alarmuje Międzynarodowy Związek Ochrony Przyrody. Według raportu największym zagrożeniem dla wymienionych gatunków jest utrata środowiska życia spowodowana urbanizacją i eksploatacją bogactw mineralnych.

Zalane ulice, odwołane loty. Monachium po burzy

Burzowa pogoda daje się we znaki nie tylko w Polsce. W środę gwałtowna burza przetoczyła się nad Górną Bawarią. Ulewny deszcz w krótkim czasie zalał ulice i spowodował liczne podtopienia piwnic w Monachium. Uderzenie pioruna doprowadziło do awarii, która czasowo sparaliżowała ruch na miejscowym lotnisku.

Ta "księżycowa ciemność" skrywa lód?

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), należąca do NASA sonda, wysłała na Ziemię dane, z których wynika, że powierzchnię jednego z kraterów Księżyca na biegunie południowym może pokrywać lód.

50 tysięcy lampionów na Noc Kupały

Poznaniacy znaleźli nietypowy sposób na spędzenie Nocy Kupały - będą bić rekord Guinessa w puszczaniu lampionów. Chętni, zgromadzeni na brzegu Warty, są przygotowani na wysłanie w powietrzną podróż aż 50 tysięcy papierowych latarenek.

Wielka ucieczka z zoo w USA

Ogromna ilość deszczu spadła w środę na północ amerykańskiego stanu Minnesota, przez co wylało Jezioro Górne - drugie pod względem wielkości jezioro na świecie. Setki okolicznych mieszkańców musiały opuścić swoje domy, a miejscowe zoo zostało zalane. Utonęło kilka zwierząt. A parę uciekło.

Bułgaria: padają rekordy temperatury

Sześć bułgarskich miejsc pobiło ostatnio rekord ciepła. Kraj od kilku dni doświadcza fali upałów, które według meteorologów szybko się nie skończą. Lato na Bałkanach dopiero się rozkręca.

20 litrów na metr kwadratowy w 20 minut! Do tego grad i huraganowy wiatr

Ponad 300 interwencji służb ratunkowych wywołała potężna burza, jaka przeszła nad miastem Alabacete w południowo-wschodniej Hiszpanii. Przyniosła huraganowy wiatr dochodzący do 120 km/h, grad i ulewny deszcz, po którym ulice zamieniły się w rwące potoki. W ciągu 20 minut spadło 20 l/mkw.

370 interwencji po burzach. Głównie podtopienia i pożary

Po burzowej nocy strażacy interweniowali 370 razy. Głównie wypompowywali wodę z budynków i usuwali powalone drzewa. Na szczęście nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Polska w burzowym uścisku. Synoptyk widzi kolejne

Na zdjęciu satelitarnym z godz. 8:00 czasu polskiego wyraźnie widać układ frontów nad Polską. Nad Wielkopolską centrum niżu Ingelore. Widoczny jest front ciepły, rozciągający się od Wielkopolski przez Kujawy, Mazowsze po Podlasie, i front chłodny, na południe od Wielkopolski, przez Ziemię Łódzką, po Śląsk i Małopolskę.

Odkrył wulkan, który zmienił klimat? Największa erupcja tysiącleci

Francuski badacz Franck Lavigne twierdzi, że rozwiązał jedną z największych zagadek wulkanologii i zidentyfikował wulkan, którego erupcja wywołała okres globalnego ochłodzenia trwający aż do XIII wieku. Nie chce jednak podać jego nazwy przed publikacją całości swoich badań. Według naukowców, może chodzić o górę znajdującą się w Indonezji.

"Potwór walczący z tęczą". Niesamowity widok na niebie

Zjawiska atmosferyczne czasami dostarczają niesamowitych widoków. Zupełnie powszechne, jak błyskawica i tęcza, układają się nieraz w nietypowe konfiguracje. Niezwykłą scenę wypatrzył podczas fotografowania burzy jeden z internautów. "Potwór walczący z tęczą" - napisał.

To już lato! Dziś najdłuższy dzień roku

Po najkrótszej nocy w roku nastało lato. Przyszło niepostrzeżenie o godzinie 01.08, kiedy Słońce weszło w znak Raka. Kolejna dobra wiadomość - 21 czerwca to najdłuższy dzień tego roku. Warto to wykorzystać.

Uważajcie na drogach od Suwałk po Wrocław

Kierowcy podróżujący po drogach Polskich centralnej, południowej i wschodniej muszą przygotować się na trudne warunki drogowe. Synoptycy prognozują wystąpienie na tamtym terenie intensywnych burz, którym będą towarzyszyły opady gradu i ulewnego deszczu. Apelujemy o ostrożną jazdę.

W czwartek burze z gradem. Szykuje się powtórka z nocy

Polskę w czwartek podzielą dwie masy powietrza. Chłodniejsza wystąpi na północnym-zachodzie z maksymalnymi wartościami sięgającymi tylko 18 st. C i cieplejsza na południowym wschodzie z upałami do 33 st. C w cieniu. Tam, gdzie będzie najcieplej, pojawią się intensywne burze z gradem, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem.

Słoneczne zachodnie Wybrzeże. Mazury w strefie burz

Wypoczywający nad Bałtykiem będą mogli w czwartek liczyć na dobrą pogodę do spacerów pod warunkiem, że wybrali zachodnią część Wybrzeża. W okolicach Pucka, Trójmiasta i Krynicy Morskiej przydadzą się parasole. Na słońce nie ma co liczyć na Mazurach - tam będzie pochmurno i burzowo.

Deszcz osłabi wpływ traw i grzybów

Powracające w ostatnich dniach opady deszczu i burze dla wielu osób mogą być uciążliwe. Alergików taka pogoda może jednak cieszyć - dzięki większej wilgotności powietrza słabiej odczuwają działanie alergenów. W czwartek najbardziej dokuczliwe z nich będą pyłki traw i zarodniki grzybów mikroskopowych.

Talim już smaga chińskie wybrzeże

Tajfun Talim kontynuuje swoją podróż po Pacyfiku. Żywioł zmierza w kierunku północno-wschodnim po jak tym osłabł do kategorii burzy tropikalnej - poinformowało chińskie centrum meteorologiczne.

"Meteo News": Jak być bezpiecznym w czasie burzy?

Od kilku dni Polska znajduje się w strefie burz, które codziennie przemieszczają się nad krajem. W niektórych regionach spowodowały one sporo problemów. Warto dobrze przygotować się na intensywne ulewy z silnym wiatrem i gradem. W środowym "Meteo News" dowiemy się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć szkód podczas burzy.

Rzym najgorętszy od 230 lat

Tak gorąco w czerwcu w Rzymie nie było od 230 lat - poinformowali włoscy meteorolodzy w kolejnym dniu fali upałów. Najwyższe temperatury w bardzo gorących Włoszech panują właśnie w Wiecznym Mieście - termometry wskazują nawet 40 stopni Celsjusza.

Lato: 4 st. C i wiatr do 100 km/h

Tegoroczny czerwiec nie jest łaskawy dla polskich naukowców stacjonujących na Spitsbergenie. Badaczom dokucza ostry wiatr, chłód i opady deszczu lub mżawki. Rozrywki w tak kiepskiej pogodowej aurze dostarczają goście, którzy coraz liczniej zapuszczają się za koło podbiegunowe.

Kopulują już 47 milionów lat

Paleontolodzy odkryli skamieliny dziewięciu par żółwi błotnych w czasie kopulacji. Pochodzą sprzed 47 mln lat. Prawdopodobnie udusiły się w miłosnym uścisku.