Najnowsze

Najnowsze

Pochmurny i wietrzny Bałtyk, na Mazurach spokojniej

Nadbałtyckie kurorty będą w srodę najchłodniejszymi miejscami w kraju, z temperaturą maksymalną na poziomie 16 st. C. Odczucie chłodu wzmogą tam porywy wiatru dochodzące do 40 km/h. Spokojniej ma być na Mazurach, tam zza chmur częściej wyglądać będzie słońce, a temperatura wody miejscami przewyższy temperaturę powietrza.

Patriotycznie i plażowo. Długi weekend na wschodnim wybrzeżu

Długim weekendem cieszą się Amerykanie - wszystko przez obchodzony w ostatni poniedziałek maja Memorial Day. Wielu z nich chętnie skorzystało z dodatkowego wolnego dnia, bo na Wschodnim Wybrzeżu zaczął się właśnie letni sezon. Na oficjalne otwarcie plaż był najwyższy czas, bo termometry pokazały tam w ostatnich dniach 30 stopni.

Plaża w Czołpinie otwarta. Ale wciąż pod obserwacją

Plaża w Czołpinie została otwarta dla turystów - poinformowała we wtorek dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego. Zakaz wstępu na 13-kilometrowy odcinek Wybrzeża wprowadzono 22 maja z powodu zanieczyszczenia substancją niewiadomego pochodzenia.

Ferrari wstrzymało produkcję po trzęsieniu ziemi

Fabryka Ferrari zawiesiła produkcję po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło we wtorek północne Włochy. Wszyscy pracownicy są cali i zdrowi, jednak sytuacja w rejonie jest na tyle poważna, że dyrekcja postanowiła skrócić czas pracy.

Lazurowe Wybrzeże zasypane gradem

Niedzielne popołudnie plantatorzy wina z południa Francji zapamiętają na długo. W niedzielę rejon nawiedziła potężna burza z intensywnymi opadami gradu. Zniszczonych zostały tysiące hektarów.

Amerykanie wyłowili napromieniowane tuńczyki. To skutki katastrofy w Fukushimie

Niewielkie ilości radioaktywnych izotopów cezu znaleziono w organizmach 15 tuńczyków wyłowionych w zeszłe lato u wybrzeży Kalifornii. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że obecność tych pierwiastków to skutki katastrofy w japońskiej elektrowni w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 r. Oznacza to, że ryby przenoszą radioaktywne substancje szybciej niż woda i wiatr.

Dawno miało go tam nie być. Pierwszy okaz od 60 lat

60 lat temu po raz ostatni widziano w polskich lasach miedzika tamaryszkowego. Botanicy już dawno postawili na tym gatunku wątrobowca krzyżyk. Niepotrzebnie. Roślinę znalazł w zachodniopomorskim lesie holenderski botanik, który prowadził w nim inwentaryzację mszaków. - To fantastyczne odkrycie - skomentowali polscy naukowcy.

Dwie trąby powietrzne w 15 minut

Kanadyjska prowincję Quebec nawiedziły w niedzielę dwie trąby powietrzne. Wystąpiły w odległości 32 kilometrów od siebie. Władze prowincji szacują, że przyniosły kilka milionów dolarów kanadyjskich strat.

Przelotny deszcz, na Podlasiu lokalne burze

Od rana w Polsce ma być na ogół pogodnie. Później w północnej i centralnej części kraju mogą wystąpić przelotne deszcze, które wpłyną na komfort jazdy. Na Podlasiu mają pojawić się burze, w czasie których wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

Chiny zwiększają moc reaktorów. To "granica zdrowego rozsądku"

Chińczycy prą do przodu z energią jądrową. Po katastrofie w Fukushimie ponownie uruchomili wszystkie swoje reaktory. Chcą też zwiększyć ich moc do 70 GW w 2015 roku. Przeciwni drastycznemu zwiększaniu potencjału energetycznego są specjaliści ds. energii jądrowej i opinia publiczna.

Burze ucichły. Kolejne możliwe w nocy

Zgodnie z zapowiedziami naszych synoptyków burze w poniedziałek po południu pojawiły się w Polsce południowej. Wiatr w porywach osiągał nawet 80 km/h, a w niektórych miejscowościach spadł grad. wieczorem burze ucichły, ale synoptycy przestrzegają, że w ciągu nocy pojawić się mogą kolejne: na Podlasiu i lokalnie na południu.

Sosna pyli najmocniej

Sosna pyli obecnie najmocniej i jest praktycznie w każdym zakątku naszego kraju oprócz gór. Na drugim miejscu znajdują się trawy - te jednak nie pylą już w Suwałkach.

Ukraińskie rakiety rozproszą chmury

Jeśli pogoda będzie zagrażać meczom w czasie Euro 2012, które zaplanowano na Ukrainie, władze tego kraju wystrzelą w powietrze rakiety. Zabieg ma rozproszyć deszczowe chmury, które ewentualnie zawisną nad ukraińskimi stadionami.

Skandal w NOAA. Co stało się z 43 mln dol.?

Dyrektor Amerykańskiej Narodowej Agencji Pogodowej (NOAA) ustąpił ze stanowiska. Powód? Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych wszczął śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia ponad 40 milionów dolarów przez NOAA.

Plaża już wolna od dziwnej substancji. Wciąż jednak zamknięta

Poniedziałkowe oględziny plaży w Czołpinie, gdzie tydzień temu znaleziono niebezpieczne odpady, nie wykazały nowych śladów zanieczyszczenia - poinformowała dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Katarzyna Woźniak. Niestety plaża wciąż jest zamknięta dla turystów. Do tej pory zebrano z niej ponad tysiąc litrów dziwnej substancji.

Godzina gradowego bombardowania. Największe zniszczenia od 60 lat

Lodowe kule o średnicy nawet 2 cm zniszczyły wielki obszar upraw we wschodniej prowincji Chin - Shandong. Lokalne media oraz rolnicy zgodnie twierdzą, że było to największe gradobicie od 60 lat. Trwało ponad godzinę, a jego straty szacowane są na 57 mln dol.

Oto olimpicene - molekuła na cześć igrzysk

Naukowcy stworzyli molekułę, która przypominać ma pierścienie olimpijskie. - Zastanawialiśmy się, co moglibyśmy zrobić, by uhonorować najbliższe Igrzyska Olimpijskie - powiedział jeden z profesorów pracujących przy projekcie. Badacze udostępnili właśnie zdjęcie wytworzonej cząsteczki.

Halo z chmur nad Islandią

Islandia przykryta jest śniegiem nawet wiosną. Ten odległy, północny kraj kilka dni temu okalało tzw. halo z chmur. Zdjęcie zrobione przez satelitę Aqua z odległości 1 km właśnie udostępniła NASA.

Kto zabił Urbana? Tajemnicza śmierć orła

Cieszyńska Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie zastrzelenia znajdującego się pod ścisłą ochroną orła przedniego. - Śledczy nie wykryli sprawcy - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. - Pomimo umorzenia, śledczy nadal są zainteresowani sprawą - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

"Zgroza! Everest stracony dla himalaistów"

- Zgroza! Tego bumu chyba się nie powstrzyma. Załamać ręce i tyle - komentuje sytuację na Mount Everest doświadczony sportowiec i alpinista Janusz Kurczab. W tym sezonie próby zdobycia najwyższego szczytu świata podejmują setki osób. Przy takich tłumach na niektórych odcinkach powstają korki, stwarzające nawet zagrożenie zdrowia i życia, a profesjonalni himalaiści w ogóle rezygnują ze wspinaczki.

Flotylla chmur nad ścieżką słońca

Czasem nawet zwykłe zjawiska atmosferyczne mogą dostarczyć przyjemnych doznań estetycznych. Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografował pozornie zwykły zachód słońca. Udało mu się jednak uchwycić moment, kiedy chmury wyglądały jak flotylla statków, a światło słoneczne tworzyło zjawiskowy refleks na wodzie.