Najnowsze

Najnowsze

Południowy wschód pod białą pierzynką

Wtorek w niektórych częściach kraju będzie upływał pod znakiem opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Sprawdźcie, gdzie leży biały puch i gdzie się go spodziewać.

Chmury jak fale tsunami nad Alabamą

W piątkowy poranek na niebie nad amerykańskim stanem Alabama pojawiły się chmury o kształcie fal tsunami nazwane przez miejscowych "marzeniem surfera". Niesamowite? Okazuje się, że meteorologia dobrze zna to zjawisko.

Sojuz szykuje się do startu. Odleci w środę

Statek kosmiczny Sojuz TMA-03, który dowiezie kolejnych członków Ekspedycji 30 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), w poniedziałek znalazł się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Jego start planowany jest na środowy poranek.

Stworzą pół ptaka, pół dinozaura?

W 2012 roku na Ziemię mogą powrócić dinozaury. A przynajmniej jeden. Plan "stworzenia" ptaka z widocznymi szczegółami anatomicznymi prehistorycznych dinozaurów zapowiedzieli naukowcy z USA i Kanady.

Puszcza Białowieska może zniknąć

To ostatni las w Europie, do którego można wejść i zobaczyć jak wyglądał osiem tysięcy lat temu. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą niszczycielskiej działalności człowieka. Działacze Greenpeace apelują o ograniczenie wycinki drzew, która prowadzi do postępującej degradacji unikatowego terenu Puszczy Białowieskiej.

Dziwne smugi nad Śląskiem. Internauci zaniepokojeni

- Katastrofa lotnicza? Kometa? - zastanawiają się Reporterzy 24. W poniedziałek około godziny 15:30 na śląskim niebie pojawiły się dziwne smugi. Były bardzo gęste i miały niespotykane kształty. Zaniepokojeni internauci wysyłali zdjęcia na Kontakt 24.

Sztuczna czy prawdziwa? Jaką wybrać choinkę

Już tylko pięć dni do Wigilii. Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W domach trwa spór o to, jakie drzewko wybrać: prawdziwe czy sztuczne? Problem pomagają rozwiązać leśnicy.

W Alpach wciąż sypie śnieg

We wtorek warunki narciarskie w Alpach będą miejscami bardzo dobre. Więcej śniegu spadnie we Włoszech i Francji. Najlepiej szusuje się w Szwajcarii.

Jak skompletować sprzęt snowboardowy?

Coraz więcej amatorów białego szaleństwa zamienia dwie deski na jedną. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu snowboardowego kierujemy się jednak nieco innymi parametrami, niż przy wyborze sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy jak zrobić to profesjonalnie.

U nas ciepła zima, w Australii chłodne lato

Podczas gdy na półkuli północnej za kilka dni będzie astronomiczna zima, na południowej rozpocznie się lato. Pogoda w tym roku postanowiła jednak trochę zaszaleć i jednym przyniosła wyjątkowo ciepły początek zimy, a drugim - najchłodniejsze od dawna lato. W Australii z tego powodu dramatycznie spadła sprzedaż... strojów kąpielowych.

Łyżwiarze na ratunek jelonkowi

Na zamarzniętym kanadyjskim jeziorze Black Sturgeon utknął młody jelonek. Zwierzę nie było w stanie powrócić na ląd o własnych siłach. Na pomoc ruszyło mu trzech nastolatków z miasteczka Kenora w stanie Ontario.

Jeśli wierzyć przesądom...

"Co na nowy rok, to przez cały rok" - jeden z noworocznych przesądów. Idąc tym tropem pogodowo sytuacja się zmieni.

"Pierwszą gwiazdką" będzie Wenus

Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.

W czwartek przyjdzie do nas zima. Astronomiczna

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. W najbliższy czwartek rano Słońce wstąpi w znak Koziorożca. Moment przesilenia zimowego, a więc początek astronomicznej zimy wypadnie w tym roku 22 grudnia o godzinie 6.30 czasu polskiego.

Tomasz Z. pyta, "Grzyby w grudniu to normalka?"

Weekend spędziłem na Suwalszczyźnie. Pojechałem w zimowej kurtce. Na wszelki wypadek do samochodu wrzuciłem zimowe buty - niektóre modele matematyczne zapowiadały śnieżyce. Śniegu było tyle co kot napłakał, nawet w Wiżajnach pogoda przemawiała jesienią.

Jowisz zjada własne "serce"

Najnowsze badania pokazują, że Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego, zniszczył część swojego centralnego rdzenia. Jak na ironię, winę za taki stan rzeczy ponosi wodór i hel, czyli pierwiastki, dzięki którym Jowisz jest gazowym gigantem. To one otaczają bowiem "serce" Jowisza.

Gdzie na Trzech Króli Fobos-Grunt spadnie na Ziemię?

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos informuje, że sonda, którą wysłała w kierunku Marsa w listopadzie tego roku, spadnie na Ziemię pomiędzy 6 a 19 stycznia 2012. Obecnie znajduje się on około 201-275 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi na niebie pomiędzy Londynem a Punta Arenas w Chile. A gdzie spadnie na Ziemię?

Afryka Środkowa w ogniu

Należący do NASA satelita Aqua, 13 grudnia przelatywał nad Afryką Środkową. Udało mu się sfotografować setki pożarów, które tego dnia nękały region.

Początek tygodnia raczej bez śniegu

Północ będzie w poniedziałek jedyną częścią kraju, w której synoptycy przewidują opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a także silne podmuchy wiatru. Na pozostałym obszarze Polski dzień upłynie pod znakiem rozpogodzeń.

Zabielą się drogi na północy kraju

Nad ranem padający deszcz ze śniegiem i śnieg utrudniał będzie jazdę po drogach północnej Polski. W ciągu dnia rozpogodzeń należy spodziewać się w centralnej, południowej i wschodniej części kraju.

80 cm śniegu na stokach w Tatrach

Na większości polskich stoków leży świeży śnieg, ale warunki narciarskie nadal są trudne. W górach zalega od 10 do 50 cm śniegu. Jedynie w Tatrach pokrywa śnieżna wynosi 80 cm.

Opłatek, śledź i barszczyk w lodowatej wodzie

W ostatni weekend przed rodzinnym spotkaniem wigilijnym, morsy m.in. w Gorzowie, ale też Szwajcarii, uczciły swoim zwyczajem Boże Narodzenie. Nie obyło się bez opłatka, śledzika i barszczu. A wszystko to podane w temperaturze 2 st. C.

Joachim wciąż nad Polską

W ciągu najbliższej doby niż Joachim znad Zatoki Ryskiej przemieści się nad południową Finlandię. Północna Polska pozostanie pod wpływem tego niżu.