Najnowsze

Najnowsze

Wyładowania do białego rana

Burze do wieczora przetaczały się przez niemal cała Polskę. W nocy wyraźnie osłabły, ale strefa burzowa nie zanikła do końca. Wciąż grzmi w na południu kraju i krańcach Podlasia. Wyładowaniom towarzyszą opady deszczu i wiatr do 70 km/h.

"Lało jak z wiadra, grzmiało i błyskało"

Pogodowo był to trudny dzień dla mieszkańców niemal całego kraju. Burze z ulewnym deszczem i gradem najsilniej doświadczyły mieszkańców woj. pomorskiego. Na Kontakt Meteo i Kontakt24 dostaliśmy wiele zdjęć i filmów z zalanego po ulewie Gdańska oraz innych miejsc dotkniętych gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Za frontem płynie do nas chłodniejsze powietrze

W ciągu następnej doby zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym przemieści się nad wschodnie dzielnice Polski. Za frontem napłynie do nas nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego z zachodu.

Czekoladowy sos wynalazkiem Majów?

Czekolada jako napój dla wybranych, ale i przyprawa. O nieznanym do tej pory zastosowaniu ziaren kakaowych w kulturze Majów świadczą znaleziska archeologiczne na półwyspie Jukatan, w Meksyku.

Samoloty niszczą symbol Brukseli. Odnowią go płynem do czyszczenia łodzi

Symbol Belgii - Atomium - traci swój blask z powodu paliwa tryskającego z samolotów latających na pobliskie lotnisko. Dyrekcja budowli ma problem z jego wyczyszczeniem. Potrzebne są specjalne środki, które nie naruszyłyby delikatnej konstrukcji. Na razie najlepiej sprawdza się płyn do czyszczenia łodzi.

Gwałtowne zjawiska będą krótkotrwałe

Czeka nas gorący, ale niespokojny weekend. Każdego dnia przez Polskę będą się przetaczać strefy burz i opadów, jednak te zjawiska będą krótkotrwałe i po ich przejściu ma się szybko rozpogadzać. Temperatury będą z dnia na dzień rosnąć i w poniedziałek sięgną nawet 33 stopni.

Sobota nad wodą mocno depresyjna

O słońcu w sobotę trzeba będzie zapomnieć. Wypoczywających nad morzem i na Mazurach obudzi pochmurne niebo, z którego od czasu do czasu będzie padać deszcz. W drugiej części dnia mogą dodatkowo wystąpić burze z piorunami.

Pustki we włoskich kurortach. Wabią turystów promocjami

Włoska branża turystyczna ma poważne kłopoty. Ze względu na kryzys połowa mieszkańców kraju powstrzymuje się w tym roku od wakacyjnych wyjazdów. Plaże świecą pustkami, a zdesperowani właściciele hoteli starają się zwabić turystów ogromnymi zniżkami.

Upał: zabójca groźniejszy niż huragan Katrina

Tornada, huragany, śnieżyce - wieści o nich mrożą krew w żyłach. Ich gwałtowność przeraża, a doniesienia o śmiertelnych ofiarach utwierdzają w przeświadczeniu, że strach jest uzasadniony. Kiedy zatem zastanawiamy się nad najgroźniejszymi zjawiskami świata, rzadko do głowy przychodzą nam... upały.

Irańska małpa poleci w Kosmos. Po Ramadanie

Po kilku miesiącach czekania irańska małpa w końcu poleci w Kosmos. Jak podała tamtejsza agencja informacyjna Fars, zwierzę zostanie wystrzelone na orbitę, gdy tylko skończy się święty miesiąc Ramadan.

Front da się we znaki kierowcom

Większość kraju znajdzie się dziś pod wpływem chmur frontowych, a to niezbyt dobra wiadomość dla kierowców. Jazdę będą utrudniać przelotne deszcze i burze z silnym wiatrem. Gwałtownych zjawisk unikną podróżujący po krańcach zachodniej Polski, ale tam też będą musieli uważać na mokrych nawierzchniach.

Festiwal piorunów na Pomorzu. Zalane ulice w Szczecinie

Wieczorne burze w czwartek przyniosły nad Polskę gwałtowne wyładowania atmosferyczne i obfite opady deszczu. W Szczecinie zalane zostały ulice, co uchwyciły kamery TVN24. Efektowne oblicze gwałtownych zjawisk atmosferycznych Reporter 24 ujrzał nad morzem.

Front burzowy uderzył z zachodu

- Wieczorem nad Polską wyraźnie uformował się front burzowy na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim - w czwartek po godz. 22 informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Wyładowania przemieszczały się na południe i na wschód kraju.

Burze popsują wakacyjny wypoczynek

Początek weekendu nie wprawi w dobry nastrój osób wypoczywającym nad polskim morzem oraz na Mazurach. Synoptycy prognozują opady deszczu oraz burze. Najcieplej miejscem będzie Augustów, gdzie słupki rtęci pokażą 30 st. C.

Korki na Giewont. W Tatrach tłumy

Niełatwo wejść na Giewont. Na szczyt najbardziej rozpoznawalnej góry w Polsce trzeba dziś było odstać swoje w kolejce. Tłoczno jest też na innych popularnych tatrzańskich szlakach. Duża w tym zasługa dobrej pogody.

Kawałek japońskiego portu w USA

Niecodzienne zadanie czeka robotników na jednej z plaż w Oregonie w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Przez najbliższe dni będą demontować japoński dok, który znalazł się na amerykańskim wybrzeżu. Kilkunastotonowa metalowa konstrukcja to pozostałość po ubiegłorocznym tsunami, jakie nawiedziło Kraj Kwitnącej Wiśni.

Koree podzielone nie tylko politycznie. Na południu żar, północ pod wodą

Skrajne zjawiska pogodowe opanowały obie Koree. Mieszkańcy Południowej szukają ulgi od upału i palącego słońca, natomiast Północnej walczą z wielką wodą. Ulewy i powodzie zabiły tam już ok. 120 osób, a kilkadziesiąt tysięcy pozostawiły bez dachu nad głową. Kraj zmaga się z poważnymi niedoborami żywności.

Palmy zamiast śniegu. Gorąca przeszłość Antarktydy

Dawno, dawno temu wśród palm na plażach Antarktydy... To wcale nie musi być początek bajki opowiadanej na dobranoc, tylko część wykładu naukowego. 52 miliony lat temu obszar, który kojarzy nam się z niekończącą się zimą, wyglądał zupełnie inaczej. Było tam ciepło, a wybrzeże porastała tropikalna roślinność.

Najdokładniejszy obraz galaktyki w historii

Chociaż znajduje się 60 mln lat świetlnych od naszej planety, możemy dokładnie przyjrzeć się jej budowie. Na zdjęciu wykonanym prze teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego łatwo odróżnić stare i młode obszary galaktyki NGC 1187 albo należącą do niej supernową. To najbardziej szczegółowe zdjęcie galaktyki kiedykolwiek zarejestrowane.

Żółty Wodospad otwarty dla turystów

Żółty Wodospad, Houkou, ponownie otwarty dla turystów. W ubiegłym tygodniu z powodu powodzi chińskie władze zdecydowały się na zamknięcie kaskady na Żółtej Rzece. Niebawem mogą zrobić to ponownie.

Prawdopodobieństwo burz: do 75 proc. Wasyl rzuca garścią monet

Zachód kraju i Podkarpacie to obszary najbardziej narażone na burze w czwartek. Jak zapowiedział Tomasz Wasilewski, prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 75 proc. Prezenter wyjaśnił też za pomocą prostej prezentacji, dlaczego synoptykom trudno jest przewidzieć dokładną lokalizację burz.

Usiadła pod dębem i rozmyślała... Zapiski synoptyk TVN Meteo

Pewnego letniego wieczora padał deszcz. Usiadłam pod dębem, osłonięta rozłożystymi gałęziami. Rosnący wokół jego bracia ciemnymi koronami oddzielili od deszczu świat leżący u ich stóp. Dęby były potężne i piękne, tak bardzo, że obudziły we mnie pierwotny, czysto pogański podziw. Setki lat chroniły zwierzęta i ludzi przed deszczem, obdarzały wewnętrznym spokojem, dawały poczucie obrony przed złem.

Pięć dni burz i afrykańskich upałów

- Idzie upał, i to duży - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem zwrotnikowego powietrza znad Afryki. Oprócz gorąca możemy spodziewać się burz, a na początku tygodnia także innych gwałtownych zjawisk.

Upały ogarnęły Niemcy: nawet 32 st. C

W Polsce od czwartku, a w Niemczech już trwają. Upały zagościły za naszą zachodnią granicą. W wielu miastach termometry pokazały w środę wartości przekraczające 30 st. C. Niemcy nie przestraszyli się jednak wysokich temperatur i tłumnie wybrali nad wodę.

Popołudniowe burze na zachodzie i południu

W czwartek przed południem pogoda nie powinna utrudniać jazdy. W drugiej części dnia warunki na drogach popsują się przez opady deszczu i burze z porywistym wiatrem. Mogą się ich spodziewać podróżujący po zachodnich województwach i południowym wschodzie kraju.

Mozolna walka z ogniem w Rosji

Prawie pięć tysięcy osób walczy z ogniem szalejącym w rosyjskich lasach. Choć liczbę pożarów udaje się stopniowo zmniejszać, wciąż zajmują obszar liczący dziesiątki tysięcy hektarów. Najgorsza sytuacja panuje na Syberii, w rejonie Uralu i na Dalekim Wschodzie.