Najnowsze

Najnowsze

Meksyk czuje respekt przed Budem

Ulewy i silny wiatr dochodzący do 115 km/h towarzyszą tropikalnemu sztormowi, w jaki przekształcił się huragan Bud, który uformował się w tym tygodniu na Pacyfiku. W piątek po południu dotarł on do południowo-zachodnich wybrzeży Meksyku. Z powodu pogorszenia pogody zamknięto lokalne szkoły i port Manzanillo, a lokalne władze przygotowały się do ewakuacji mieszkańców i turystów.

Marsjańska plaża w sercu Europy

Sztuczna plaża Maasvlakte 2 w Rotterdamie w Holandii została zabarwiona na czerwono i udostępniona dzisiaj publiczności. Para performerów wysypała tam 75 ton czerwonego piasku, który erodując ma pokazywać ulotny charakter natury.

Dziś słonecznie, ale bez upału

Układ wysokiego ciśnienia znad Skandynawii zagwarantuje pogodny, słoneczny dzień prawie w całym kraju. Jedynie na południowym wschodzie mogą przechodzić przelotne opady i burze. Tych, którzy nie lubią upału, powinny zadowolić temperatury oscylujące wokół 20 st. C.

Zastrzelił i zjadł rzadki okaz orła. Czeka go kara

26-letni Filipińczyk zastrzelił i zjadł ptaka. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że był to filipiński orzeł, należący do niezmiernie rzadkiego i chronionego prawem gatunku. Teraz mężczyzna musi zapłacić karę o równowartości 7,5 tys. złotych.

Ściółka w lesie jak podpałka

Jeśli wybieracie się do lasu w ten weekend, zachowajcie szczególną ostrożność. Wysokim zagrożeniem pożarowym objęte są niemal wszystkie zalesione tereny naszego kraju z wyjątkiem niektórych rejonów Małopolski, Rzeszowszczyzny i województwa świętokrzyskiego. Zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale ryzyko zaprószenie ognia jest ogromne.

Wyżowe biometeo i komfort termiczny

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad południowej Skandynawii. Napłynie chłodne, polarno-kontynentalne powietrze (PPk) znad północnej Rosji.

Arbuz smoczy, żółty i królewski

Może być żółty na zewnątrz lub w środku, mały lub duży, z pestkami lub bez. Jedno jest pewne - ma swoich fanów na całym świecie. Chińczycy nawet robią mu festiwal. Można na nim podziwiać najrzadsze odmiany i rodzaje arbuza.

W Chinach robią wino na pustyni

Winnice na pustyni? To nie żart, ale całkiem dobrze prosperujący interes. Na pustyni Gobi na powierzchni 250 ha rosną winorośle przynoszące 32 mln dol. zysku rocznie. Nad jakością wina czuwa francuski sommelier, a w sprzedaży pomaga chińska kultura robienia interesów.

Dragon zacumował do ISS

Kapsuła Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O godzinie 15:32 prywatny statek znajdował się w odległości 30 metrów od ISS. O godzinie 15:56 astronauci przechwycili kapsułę za pomocą specjalnego chwytaka i przyciągnęli ją do stacji.

Badają Spitsbergen od ponad stu lat

Polskie tradycje naukowe na Spitsbergenie sięgają końca XIX wieku. Nasi badacze od ponad 100 lat pilnie śledzą zmiany klimatyczne i biologiczne w tym rejonie świata. Ich historię przybliżają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.

Ichtiostegi wypełzły foczym ruchem z wody

Pierwsze czworonogi, żyjące 360 mln lat temu, nie potrafiły chodzić. Zamiast tego czołgały się, pomagając sobie niezgrabnymi kończynami - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich badaczy i opublikowanych na łamach dziennika "Nature".

Brodzą w błotnistej brei po szyję

Ludzie brodzący w wodzie po pas, po szyję i płynące po ulicach rwące potoki rzadkiego błota. Tak w czwartek prezentował się krajobraz jednej z peruwiańskich prowincji, którą nawiedziła nagła powódź.

Odkryty dinozaur jak mały T-rex

Argentyńscy paleontolodzy odkryli niemal kompletne szczątki nowego gatunku dinozaura. Wydobyte skamieliny są dowodem na to, że historia ewolucji rodziny tego gada jest starsza niż dotychczas przypuszczano.

Spektakularne kowadło z burzą u stóp

Kłębiasta chmura burzowa to pewnie ostatnia rzecz, jaką chcielibyście zobaczyć zza okna lecącego samolotu. Są jednak tacy, którzy tylko na to czekali i nie zawiedli się. Nie dość, że Cumulonimbus pozwolił im zebrać długo wyczekiwane dane, to jeszcze z bliska wyglądał przepięknie.

Dom z "Rzymskich wakacji" w ruinie. Właściciel zaczyna zbiórkę na remont

Popadający w ruinę dom, uwieczniony w słynnym filmie "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem, zostanie wyremontowany i odzyska dawny blask. Informację przekazał właściciel budynku opieki społecznej, który stał się celem pielgrzymek licznych turystów. Kiedy dojdzie do remontu, nie wiadomo, bo dopiero zaczyna się zbiórka funduszy na jego przeprowadzenie.

20 razy wypluwał z siebie dym. Mieszkańców nie stać na ewakuację

Popocatepetl ani na chwilę nie odpuszcza mieszkającym w jego sąsiedztwie Meksykanom. W czwartek wulkan wypluwał z siebie dym w aż 20 seriach. Lokalne władze szykują obywateli na możliwą ewakuację i choć wielu z nich chciałoby wyjechać już teraz, zostają w domu, bo na ucieczkę ich nie stać.

Bud urósł w siłę. Zmierza do wybrzeży Meksyku

Do wybrzeży Meksyku zbliża się pierwszy w tym sezonie huragan na Oceanie Spokojnym. W międzyczasie znacznie się wzmocnił. Bud - bo tak nazwano zjawisko - otrzymał trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Słońce może oślepiać kierowców

Układ wysokiego ciśnienia, który będzie kształtował pogodę w Polsce, oznacza jedno - dużo słońca, które chwilami może oślepiać kierowców. Bądźcie na to przygotowani.

W piątek na Mazurach złapiecie wiatr w żagle

Żeglującym po wodach północnego wschodu w piątek nie zabraknie powodów do zadowolenia. Choć temperatura powietrza nigdzie nie sięgnie 20 st. Celsjusza, będzie bardzo słonecznie. Z południowego zachodu powieje wiatr o prędkości, którą na pewno docenią krajowi wodniacy.

Sosna zmorą uczulonych

W piątek and Polską zaświeci słońce, a to dla alergików oznacza jedno - powietrze gęste od zarodników i pyłków, przez które będzie ciężko oddychać. Szczególnie uciążliwe okażą się grzyby mikroskopowe cladosporium oraz sosna.

Niewiarygodna superkomórka nad Teksasem

Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

800 delfinów padło bez ludzkiej ingerencji

- Przyczyna śmierci 800 delfinów, które w ciągu ostatnich miesięcy znajdowano na plażach jest prawdopodobnie naturalna - poinformowali w środę przedstawiciele peruwiańskiego rządu. Władze podtrzymały także, że powodem, dla którego w tym samym czasie padło 1200 pelikanów, było wygłodzenie.