Najnowsze

Najnowsze

W ten weekend jesień

Pogoda na najbliższy weekend - nieszczególna. Przedsionek lata, a tu pogoda jak na jesieni.

Mniej światła zabiło cywilizację?

"To zmiana klimatu jest winna tajemniczemu upadkowi największej starożytnej cywilizacji, a więc cywilizacji doliny Indusu" - uważają badacze z Wielkiej Brytanii i USA. Ich zdaniem odpowiedzialne za jej koniec było zmniejszające się nasłonecznienie.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

Inwazja jadowitych ryb na Karaiby

Ekolodzy i władze państw karaibskich jednogłośnie wzywają do polowania na pochodzącą z Pacyfiku skrzydlicę ognistą, która zaaklimatyzowała się w wodach Karaibów i Atlantyku. Jadowita ryba praktycznie nie ma na tych akwenach naturalnych wrogów i stała się poważnym zagrożeniem dla równowagi atlantyckiego ekosystemu.

Będzie przelotnie padać. Uwaga na mokre drogi

W czwartek warunki drogowe będą podobne w całym kraju - niezbyt korzystne. Przelotne deszcze mogą utrudnić podróżowanie we wszystkich regionach. Na jazdę po mokrych drogach będą szczególnie narażeni kierowcy na północnym wschodzie i południowym zachodzie.

Czeka nas chłodny dzień. Lokalnie popada

Za sprawą polarno-morskich mas powietrza po rześkim poranku czeka nas niezbyt ciepły dzień. Termometry pokażą tylko od 15 do 20 stopni. Na dodatek na południowym zachodzie i północnym wschodzie Polski będzie się chmurzyć i przelotnie padać, a w całym kraju pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Deszcz nad polskimi wodami

Czwartek w polskich kurortach - zarówno nadbałtyckich, jak i mazurskich - będzie nieprzyjemnie deszczowy i chłodny. Dlatego też zamiast plażowania czy też żeglowania, polecamy wam wypoczynek chociażby w kinie.

Zabił 29 tysięcy. Znów się obudził

Wulkan-morderca, przed którym drżą Kolumbijczycy, we wtorek obudził się po bardzo długim śnie. Wypluł z siebie wysoki na kilometr słup dymu, a także kłęby pyłu, który spadł na położone u jego stóp miasto Manizales. Mieszkańcy, pomimo rzeczywistego zagrożenia erupcją, starają się żyć normalnie.

65-latka spędziła dobę pod gruzami

Ponad dobę przeleżała pod gruzami 65-letnia Włoszka. Kobieta została uwięziona we własnym domu, gdy na chwilę wróciła po ubrania. W środę uwolniły ją służby ratunkowe szukające ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi w regionie Emilia Romania.

Ulewy w Rumunii. Prognozy bardzo pesymistyczne

Rumuńskie władze ogłosiły alarm przeciwpowodziowy w kilkunastu okręgach na wschodzie kraju. Ulewne deszcze doprowadziły do wylania lokalnych rzek przy granicy z Mołdawią, woda zniszczyła setki gospodarstw. Wezbrane rzeki podmyły i podtopiły kilometry dróg.

Zmienią Księżyc w gigantyczne lustro do obserwacji Wenus

Za niespełna tydzień Księżyc zmieni się w ogromne lustro. Naukowcy z NASA chcą go wykorzystać, by przy pomocy teleskopu Hubble'a obserwować przejście Wenus na tle Słońca, nie narażając jednocześnie delikatnych urządzeń teleskopu kosmicznego na zniszczenie.

Japońskie śmieci atakują USA

Tony japońskich śmieci, pozostałości po tsunami sprzed roku, docierają do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Stany Zjednoczone przygotowują się do kolejnej wojny z odpadami, które zabrane przez falę i pchane przez prądy morskie przypływają właśnie do plaż Alaski.

Wał szkwałowy zawisł nad Bródnem

Chmurę o dziwnym kształcie wypatrzyli we wtorek wieczorem nad Warszawą internauci i wysłali je na Kontakt Meteo i Kontakt 24. - To chmura szelfowa, często nazywana wałem szkwałowym - wyjaśnia synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Takie zjawisko powstaje na aktywnych frontach atmosferycznych.

Amfiteatr jak stadion dla jaskiniowców

"Piątym stadionem dla grotołazów" nazwali speleolodzy nową salę, którą odkryli w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie). To prawdopodobnie największa sala jaskiniowa w Polsce. Liczy ponad 100 m długości i 30 m wysokości, a na jej ścianach można znaleźć różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Aktywność sejsmiczna we Włoszech może potrwać jeszcze kilka lat

Sześćdziesiąt wtórnych wstrząsów zanotowano od północy w regionie Emilia-Romania we Włoszech, gdzie we wtorkowym trzęsieniu ziemi zginęło 17 osób, a 350 zostało rannych. Naukowcy ostrzegają, że obecna faza aktywności sejsmicznej jeszcze się nie skończyła, a być może potrwa nawet kilka lat. Zdarzyło się to już w XVI w. - wstrząsy w okolicach Ferrary trwały wówczas cztery lata.

Kruche i fascynujące piękno korali. Artystyczna podróż pod wodę

Co łączy tranzyt Wenus z rafą koralową? Niezwykły film australijskiej artystki pokazuje, że morskie głębiny, chociaż bliższe niż ciała niebieskie, są przez nas równie słabo poznane. "Coral: rekindling Venus" to próba zachwycenia nas pięknym i złożonym mikroświatem, który może nie przetrwać, jeśli nie roztoczymy nad nim opieki. Przekonać nas o tym mają wyjątkowej urody kadry i piosenka Antony'ego Hegarty'ego.

Wymiera cała populacja czapli

W salwadorskich lasach wymierają czaple. W ciągu ostatnich kilku tygodni rolnicy znaleźli ponad 30 martwych ptaków. Na razie nie wiadomo na pewno, co jest przyczyną ich śmierci. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska przyczyny upatrują w nadmiernym użyciu pestycydów w tym regionie.

Mokro tylko na południu kraju

W środę tylko kierowcom podróżujący po południu i południowym wschodzie kraju pogoda utrudni jazdę. W tych rejonach będzie przelotnie padać, mogą też wystąpić burze. Na pozostałych terenach ma być pogodnie.

Pogodnie, ale niezbyt ciepło. Najwyżej 21 stopni.

Po deszczowej nocy dzień w większości kraju będzie pogodny. Tylko południe i południowy wschód pozostaną pod wpływem frontu atmosferycznego i tam może dziś popadać. Mimo słonecznej pogody czeka nas dość chłodny dzień - temperatury sięgną najwyżej 21 stopni.

Rośnie bilans ofiar trzęsienia. Wciąż szukają ludzi pod gruzami

Ratownicy odnaleźli kolejne ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi we Włoszech. Nie żyje 16 osób, 5 uznano za zaginione, a 200 jest rannych. Region Emilia Romania został we wtorek po raz kolejny w tym miesiącu zdewastowany przez kataklizm. Tym razem odnotowano trzy groźne wstrząsy ziemi, każdy silniejszy niż 5,0 st. R.

Spokojniej na niebie. Burze ucichły

Po południu grzmiało w pasie od Mazowsza po Warmię i Mazury. Wyładowania były o natężeniu słabym i umiarkowanym. Później front burzowy przesunął się na wschód i osłabł w okolicach Warszawy. Burze obecnie wygasły.