Najnowsze

Najnowsze

Wiało 230 km/h. Giovanna uderzyła w Madagaskar

Giovanna, tropikalny cyklon 4. kategorii, który w poniedziałek wieczorem dotarł do Madagaskaru, zabił co najmniej dwie osoby. Zniszczonych jest wiele budynków, a drogi blokują powalone drzewa. Mieszkańcy zmagają się też z przerwami w dostawach prądu.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Podkręcają moc Wielkiego Zderzacza Hadronów

Wielki Zderzacz Hadronów, najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych, będzie działał z jeszcze większą mocą. Naukowcy chcą w ten sposób przyspieszyć rozwiązanie zagadki bozonu Higgsa i potwierdzić swoje hipotezy jeszcze w 2012 roku.

Ulewa w najsuchszym miejscu na Ziemi

Chilijskie miasteczko San Pedro de Atacama, położone w sercu pustyni i uznawane za najsuchsze miejsce na Ziemi niespodziewanie nawiedziły ulewne deszcze. Przez okolice przepłynęły rzeki błota.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Trzy dni uwięzieni w pociągu

Trzy dni z minimalną ilością jedzenia spędziło 30 pasażerów uwięzionych w pociągu zatrzymanym przez lawinę w Czarnogórze. Ich bardzo długa podróż zakończyła się w poniedziałek, gdy ewakuowały ich śmigłowce.

W Rosji nawet -57 st. Celsjusza. Zamarzło ponad 200 osób

W Rosji utrzymują się dochodzące do kilkudziesięciu stopni Celsjusza mrozy. Pod Moskwą ostatniej nocy termometry pokazały -36 st. C. W Jakucji temperatura spadła nawet do -57 st. C. Wyjątkowo mroźna zima pochłonęła już ponad 200 ofiar.

Grad jak maliny w Australii. Superkomórka burzowa nad Sydney

Pogrążona w upałach Australia ma swoją namiastkę zimy. Okolice Sydney nawiedziły ulewne deszcze połączone z gradobiciem. Lodowe kule miały średnicę kilku centymetrów. Doszło do lokalnych podtopień, zniszczonych zostało kilkadziesiąt aut.

8-metrowe fale i ulewy. Giovanna uderzyła w Madagaskar

Uformowała się 7 lutego w centralnej części Oceanu Indyjskiego. Już dwa dni później była tropikalnym sztormem. Teraz, jako cyklon 4 kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona, uderzył na Madagaskar. Agencje pogodowe podają, że Giovanna ma teraz słabnąć i skieruje się ku wybrzeżom Mozambiku.

Znaleziony w Tatrach. Nie wiadomo, kim jest

- Zakopiańska policja próbuje ustalić tożsamość odnalezionego w Tatrach mężczyzny, który z licznymi odmrożeniami trafił do szpitala. Mężczyzna jest przytomny, ale nie ma z nim kontaktu - powiedział w poniedziałek rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Polska: 72 ofiary mrozu w 13 dni

Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarły 72 osoby. Tylko ostatniej doby z tego powodu zmarło pięć osób - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Polskie władze apeluja, by wspomagać służby ratownicze informacjami o potencjalnych ofiarach mrozu.

Zawieje i zamiecie śnieżne, a także cofki. Będzie niebezpiecznie

W poniedziałek i we wtorek niebo nad Polską zasnują chmury, obejdzie się jednak bez zjawisk pogodowych, które mogłyby być dla nas niebezpieczne. Od środy sytuacja się pogorszy - intensywnym opadom śniegu będzie towarzyszył wiatr o prędkości nawet 100 km/h. Niewykluczone są zawieje i zamiecie śnieżne, a także prowadzące do podtopień cofki.

Nowy tydzień zaczynamy ze śniegiem

W nocy i w poniedziałkowy poranek w wielu miejscach Polski padał śnieg. Białego puchu przybyło m. in. w stolicy. Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach będzie go jeszcze więcej.

Dlaczego zebry mają paski?

Czemu zebry są w paski i dlaczego w czarno-białe? Na to pytanie od dziesięcioleci próbowali odpowiedzieć biolodzy z całego świata. Naukowcy z Węgier i Szwecji twierdzą, że rozwiązali zagadkę.

"Przetestujemy technologię, jakiej nikt nie ma"

W poniedziałek w kosmos rusza pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.