Najnowsze

Najnowsze

Jesienna sobota. W niedzielę się rozpogodzi

Weekendowa pogoda przypomni nam o końcu wakacji. W sobotę większość kraju znajdzie się pod wpływem jesiennej aury - pochmurnej, mokrej i niezbyt ciepłej. Jednak już podczas niedzielnych spacerów parasole nie będą nam potrzebne.

Superwulkan pod Hongkongiem

Superwulkan - czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu - odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong's Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

Sceny z "Ptaków" w Argentynie. Wieloryby w niebezpieczeństwie

Mewy z południa Argentyny mają pewność, że nigdy nie będą głodne. Kiedy z przybrzeżnych wód wynurzają się wieloryby, obsiadają je i dotkliwie ranią dziobami i szponami, wyrywając mięso i tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem rozrósł się do tak wielkich rozmiarów, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.

Isaac osłabł do depresji tropikalnej. Opady nadal grożą powodziami

Isaac osłabł i został zdegradowany do depresji tropikalnej, nadal jednak może sprawić sporo problemów. Towarzyszące mu deszcze grożą powodziami na nisko położonych obszarach Luizjany i Missisipi, wezbraniem wód, a nawet powstawaniem tornad. Pojawiły się doniesienia o śmiertelnych ofiarach żywiołu.

Teksańskie ssaki zabijają częściej niż samoloty

W Teksasie bardziej niebezpieczny jest spacer po farmie niż lot samolotem. W starciach ze zwierzętami ginie tam niemal 10 osób rocznie. Ostatnim takim wypadkiem była śmierć burmistrza miasteczka Hollywood Park, który najprawdopodobniej padł ofiarą rozwścieczonego osła.

Mokro na zachodzie. Uwaga na drogach!

W najlepszej sytuacji będą dziś kierowcy podróżujący na trasach wschodniej Polski. Tam pogoda nie powinna sprawiać problemów. Na pozostałych obszarach kraju jazdę utrudnią deszcz oraz lokalne burze z silnym wiatrem.

Dzień z frontem: mokry zachód, pogodny wschód

Front atmosferyczny podzieli dziś pogodową mapę Polski na pół. Mieszkańcy zachodu mogą spodziewać się chmur, opadów i lokalnych burz, natomiast na wschodzie będzie pogodnie. Ta część kraju będzie miała także przewagę pod względem temperatur - dzięki ciepłym masom powietrza sięgną tam one nawet 27 stopni.

Pochmurny początek weekendu

Początek weekendu zarówno nad morzem jak i na Mazurach okaże się w większości pochmurny. W niektórych miejscach na Wybrzeżu spodziewane są burze. Wyładowania nie będą mieć gwałtownego charakteru.

Zaczęła się właściwa faza marsjańskiej misji Curiosity

Łazik marsjański Curiosity wyruszył w podróż do miejsca, w którym prawdopodobnie zacznie używać swojego wiertła. Jego trzecia już przejażdżka była - jak podkreślają badacze NASA - początkiem właściwej podróży Curiosity po Marsie.

Saturn bez retuszu też jest kolorowy

Sonda Cassini wysłała na Ziemię olśniewające zdjęcia Saturna oraz Tytana - największego księżyca tej otoczonej przez pierścienie planety. Obrazów nie podkolorowano, dzięki czemu oba ciała niebieskie można zobaczyć takimi, jakie sa w rzeczywistości.

Krótka i burzliwa historia Isaaca

Isaac od kilku dni jest głównym bohaterem serwisów informacyjnych, zresztą nie tylko pogodowych. Żywioł budzi skojarzenia z huraganem Katrina, który siedem lat temu spustoszył południe Stanów Zjednoczonych.

Bliźniacze satelity podpatrzą, jak bombarduje nas Słońce

NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.

Nowy Orlean przetrwał Isaaca. Straty mniejsze niż spodziewane

Burza tropikalna Isaac słabnie - poinformowały amerykańskie władze. Żywioł powoli przemieszcza się w głąb lądu w kierunku Arkansas. Pierwsze oceny po przejściu Isaaca są pozytywne - system przeciwpowodziowy zapobiegł tragedii. Mimo to, prezydent Barack Obama wprowadził stan klęski żywiołowej w dwóch stanach: Luizjanie i Missisipi.

Zobacz niewidzialne: "żywa" mapa wiatru

Niewidzialne stało się widoczne dzięki odrobinie fantazji i kreatywności pary naukowców. Fernanda Viégas i Martin Wattenberg stworzyli "żywą" mapę wiatrów nad terytorium USA. Widzicie na niej Isaaca?

Huragan cofnął wody Missisipi

Huragan Isaac cofnął i spiętrzył wody rzeki Missisipi, gdy kierował się w stronę lądu znad Zatoki Meksykańskiej. Zjawisko trwało prawie dobę. Poziom rzeki podniósł się o kilka metrów.

Kilkaset wstrząsów pod Kalifornią

Brawley - miasto w południowej Kaliforni ogłosiło stan wyjątkowy z powodu roju wstrząsów, jakie pojawiają się tam od kilku dni. W ich wyniku około 10 tys. mieszkańców nie ma prądu i bieżącej wody. Straty sięgają już kilku milionów dolarów.

Trzęsienie w Japonii może zabić 320 tys. ludzi

Gdyby w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o skale podobnej do tego z marca 2011 roku, w wyniku którego uszkodzona została elektrownia atomowa w Fukushimie, mogłoby ono kosztować życie 320 tysięcy ludzi - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu w Tokio.

Zła pogoda nadciąga z zachodu

Kierowcy poruszający się po drogach zachodu mogą mieć powody do narzekania. W czwartek nad tą częścią kraju może popadać deszcz. Mieszkańcy pozostałych regionów nie powinni obawiać się warunków atmosferycznych.

Na południu bezchmurne niebo. Zachód może skąpać się w deszczu

Czwartek w większej części kraju zapowiada się przyjemnie i ciepło. Słupki rtęci miejscami podskoczą do prawie 30 st. C. Na zachodzie w drugiej części dnia warunki atmosferyczne zaczną się pogarszać. Może lokalnie zagrzmieć i przelotnie popadać. Będzie to zwiastun zmiany pogody w najbliższych dniach.

Mekka turystów płonie. Na pomoc strażacy z Aten

W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.

W walce z pożarami pomagają dzieci

Nie tylko strażacy, ale też nastolatki, a nawet dzieci pomagają w walce z pożarami w Bośni i Hercegowinie. Ogień to skutek najcieplejszego lata od co najmniej 120 lat.

Zmienne warunki nad morzem i jeziorami

Tylko w kilku miejscowościach Warmii i Mazur będzie się dało w czwartek wypoczywać. Większość kurortów - nie tylko północnego wschodu, lecz także Pomorza i Wybrzeża - będzie deszczowa i burzowa.

Lodu coraz mniej. Co dalej?

Ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodowców i ich cofanie się. Mimo wszystko to zjawisko nie powinno wywołać negatywnych konsekwencji przynajmniej przez najbliższych kilkaset lat. O tym i o innych zjawiskach pogodowych w dzisiejszym magazynie "Meteo News".

Wakacje pożegnamy w deszczu

Przede wszystkim deszczowo - a chwilami nawet burzowo - będzie przez pięć najbliższych dni. Słonecznych momentów w ciągu ostatnich chwil wakacji synoptycy przewidują niewiele. Prognozowana przez synoptyków będzie bardzo zróżnicowana: od 16 do 29 st. C.

Isaac pokonał wały w Luizjanie. Zbliża się do Nowego Orleanu

Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.