Najnowsze

Najnowsze

Deszczowe Mazury. Nad morzem też pokropi

Poniedziałkowe temperatury nie będą rozpieszczać wypoczywających nad wodą. Na Mazurach dodatkowo we znaki dadzą się przelotne opady, pokropić może też w niektórych miejscach na Wybrzeżu. Pływaków może pocieszyć ciepła woda, ale uwaga: niektóre bałtyckie kąpieliska są zamknięte z powodu bakterii.

Na horyzoncie już koniec lata

W końcówce wakacji czekają nas dość przyjemne temperatury. Będzie sporo ciepłych dni, ale nie liczcie na upały. Najwyższe wartości synoptycy prognozują na najbliższą niedzielę - wtedy termometry pokażą nawet 31 stopni. Niestety, na koniec sierpnia prognozowane są temperatury przypominające o nieuchronnym końcu lata.

Tej nocy zobaczycie najwięcej Perseidów

Ostatnie noce dostarczają nam efektownych widoków - niebo rozjaśniają "spadające gwiazdy", czyli meteory. Można było ich zaobserwować nawet 60-70 w ciągu godziny. Według astronomów dzisiejszej nocy możemy liczyć na jeszcze więcej wrażeń - przed nami tegoroczny szczyt aktywności meteorów z roju Perseidów.

Co wielkie rzeki niosą do Arktyki? Masy osadu w ujściach

Osady znoszone przez rzeki do mórz na pierwszy rzut oka nie wydają się szczególnie interesującym zjawiskiem. Jednak naukowcy bacznie obserwują ujścia dużych rzek na dalekiej północy. Zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych zmiany ilości naniesionego materiału, to dla nich miernik zmian klimatu i zapowiedź zwiększenia ilości węgla w atmosferze i oceanach. A dla nas imponujący widok.

Bieszczady: widzialność ograniczona do 50 metrów

Do 50 metrów, za sprawą gęstych mgieł, została ograniczona widzialność w górnych partiach Bieszczad. Ponadto w tych popularnych wśród turystów górach jest chłodno, wietrznie oraz ślisko od opadów deszczu. Takie warunki nie sprzyjają pieszym wycieczkom.

Bakterie coli w Bałtyku. 20 km zamkniętych kąpielisk

Turystom wypoczywającym nad Bałtykiem w weekend nie dopisuje nie tylko temperatura. Wiele do życzenia pozostawia także stan wód w kilku nadmorskich miejscowościach. Kąpieliska pasa Białogóra-Chłapowo są zamknięte za sprawą obecności w wodzie bakterii E. coli.

Wszystkie wielkie wstrząsy Europy. Zobacz wyjątkową mapę

Niemieccy naukowcy stworzyli pierwszy katalog trzęsień ziemi dla Europy i basenu Morza Śródziemnego. Obejmuje zjawiska, do jakich dochodziło na obszarze od Azorów do Morza Kaspijskiego i między Saharą a Przylądkiem Północnym. W ciągu ostatniego tysiąclecia odnotowano tam 45 tys. trzęsień ziemi.

Tama runęła i zmyła wieś. Ocalono kobietę w połogu

11 osób zginęło we wschodnich Chinach po tym, jak w następstwie przejścia tajfunu Haikui runęła zapora na zbiorniku Shenjiakeng. Wezbrana woda zmyła całą wioskę. Śmierci udało się uniknąć mieszkance prowincji Jiangxi, młodej kobiecie w połogu. Strażacy ewakuowali ją z odciętego, grożącego zawaleniem domu.

Jak południowy zachód USA. Zobacz film z Marsa

Marsjański łazik "Curiosity" wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.

Stolica Arizony zniknęła pod habubem

Wielka burza piaskowa przetoczyła się przez Phoenix, stolicę amerykańskiego stanu Arizona w sobotnie popołudnie. Nazywany habubem żywioł na około trzy godziny przykrył okolicę kłębami piachu.

Za nami noc cudów na niebie

Za nami noc cudów na niebie. Poza deszczem meteorów podziwiać można było też potrójną koniunkcję. Zobaczcie, jak zjawiska wyglądały w Niemczech, a także w Polsce w obiektywach Reporterów 24.

Ponad 6 w skali Richtera zabiło co najmniej 250 osób

- Co najmniej 250 osób poniosło śmierć, a ponad 2000 zostało rannych na skutek dwóch silnych trzęsień ziemi do jakich doszło w sobotę w irańskim mieście Tabriz - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Wstrząsy miały siłę ponad 6 st. w skali Richtera.

Ogień pożera Hiszpanię

Śmigłowce, samoloty gaśnicze i samochody strażackie w sobotę walczyły z pożarami lasów na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuowano 4700 osób zamieszkałych na najbardziej zagrożonych terenach. Ogień zagroził też parkom narodowym w centrum i na północnym zachodzie Hiszpanii.

Droga upłynie pod znakiem deszczu

Dobrej pogody powinni się spodziewać jedynie kierowcy z województw zachodnich. Pozostali zmotoryzowani pojadą w deszczu lub w burzy i przy niekorzystnych warunkach biometeo.

Wielu z nas zmarznie i zmoknie

W niedzielę nie rozstawajcie się ze swetrami bądź lekkimi kurtkami. Najcieplejszy moment dnia w niewielu miejscach kraju upłynie pod znakiem temperatury przekraczającej 20 st. Celsjusza. Na Podkarpaciu i na Pomorzu będzie zaledwie 16-17 st. C. W wielu regionach może też padać i grzmieć.

Front powoli sunie na południe. Burze występują lokalnie

Deszczowe chmury i przelotne, chwilami silne opady deszczu zdominowały dużą część Polski. To efekt frontu atmosferycznego, który rozciąga się od północnego wschodu przez centrum po południowy zachód kraju. Oprócz opadów może on skutkować lokalnymi, dość słabymi burzami, ale na razie wyładowania występują tylko lokalnie.

Słońce, chmury i deszcz nad wodą

Wypoczywający nad wodą w niedzielę nie mogą liczyć na pogodę sprzyjającą plażowaniu. Słońce się pokaże, ale będzie też sporo chmur i przelotnych opadów. Osoby, które lubią pływać, ucieszy za to temperatura wody - zarówno w kąpieliskach mazurskich, jak i bałtyckich jest wysoka.

Pogoda w kratkę do połowy tygodnia. Ocieplenie od czwartku

W najbliższe dni czeka nas pogodowa przeplatanka. Przełom tygodni nie zachwyci - będzie chłodno, ponuro i deszczowo. We wtorek pokaże się słońce, ale w środę znowu zniknie za chmurami. Na pogodne niebo i bardziej wakacyjne temperatury w całym kraju musimy poczekać do czwartku.

"Góry śmieci nie do opisania". Ulewy zabiły 66 osób

Już 66 ofiar śmiertelnych mają na swoim koncie deszcze, które przez kilkanaście dni zalewały stolicę Filipin i północ kraju. Obecnie poziom wody opada, odsłaniając góry śmieci, które mogą być siedliskiem chorób. Żeby zapobiec tragedii, na Filipinach rozpoczęło się wielkie sprzątanie.

5. wiszący most świata otwarty w Rosji

Piąty największy z wiszących mostów świata został otarty w dalekowschodniej części Rosji. Potężna konstrukcja stanęła we Władywostoku i ma zrobić wrażenie na uczestnikach zbliżającego się szczytu APEC. Na razie przywitały ją tysiące mieszkańców miasta. Każdy z nich świętował jak umiał najlepiej - jedni ścigali się po nim na rowerach, inni... brali ślub.

Chiny spływają deszczem. Nie żyje 17 osób

Do 17 wzrosła liczba ofiar powodzi związanej z tajfunem Haikui - podały w sobotę chińskie media. Przez żywioł, za sprawą którego wschodnie Chiny dosłownie spływają deszczem, ewakuowano też ponad dwa miliony osób. Zniszczenia poczynione przez wodę są ogromne.

Chce uzdrawiać ziemię obcasami

"Uzdrawiające obcasy" będą odkażać glebę napromieniowaną po katastrofie w Fukushimie. Mają rozsiewać rzepak, który będzie pochłaniał promieniowanie. To pomysł japońskiej artystki Hiromo Ozaki.

Uwaga: w Tatrach warunki zimowe

Po słowackiej stronie Tatr zapanowały warunki zimowe - ostrzegli w sobotę rano synoptycy i ratownicy. Załamanie pogody w wyższych partiach gór przyniesie w weekend silny wiatr i opady śniegu.

"Curiosity" znajdzie życie na Marsie?

"Historia pokazuje, że prawdopodobnie i my doczekamy się dowodów na istnienie życia pozaziemskiego" - uważa Benjamin Radford, redaktor naczelny magazynu "Skeptical Inquirer". Wyśle je na Ziemię łazik marsjański "Curiosity".

Brazylijscy meteorolodzy na olimpiadzie

Brazylijscy znawcy pogody w czasie igrzysk odwiedzili Londyn. Czas spędzali nie tylko na kibicowaniu swojej reprezentacji, lecz także na podpatrywaniu pracy swoich angielskich kolegów. W 2016 roku olimpiada odbędzie się właśnie w Brazylii, a jak pokazała olimpiada w Londynie - meteorolodzy odgrywają podczas turniejów sportowych bardzo ważną rolę.

"Zimno. Tylko patrzeć, jak lunie deszcz"

Na termometrze stacji meteo im. Wojciecha Raczyńskiego, za oknem naszej redakcyjnej kuchni na II piętrze budynku TVN przy Wiertniczej w Warszawie, o godz. 6.00 rano było tylko 10 st. Celsjusza. Zimno. Nad stacją niebo było ciemne i szare od niskich Stratocumulusów, w które wplecione są Cumulonimbusy. Tylko patrzeć, jak lunie deszcz.

Niezwykłe miejsce w sercu Polski

W weekend wielu łodzian, i nie tylko, uda się nad Zalew Sulejowski. To jedna z największych atrakcji Polski centralnej, a zdjęcia Reporterki 24 agatom są najlepszym dowodem na to, dlaczego tak jest.

Popada, zagrzmi. Trudno będzie się skupić

Sobota zapowiada się deszczowo, przez co zmotoryzowani powinni się liczyć z jazdą po śliskich i mokrych jezdniach. We znaki mogą dawać się im także burze oraz niekorzystne warunki biometeo, za których sprawą kierowcom trudno będzie się skupić.