Najnowsze

Najnowsze

Wyż rozpogodził Europę

Pogodnie, sucho i ciepło - to prognoza dla większości krajów naszego kontynentu. Taką aurę zapewni wyż, dzięki któremu i w Polsce po krótkim jesiennym epizodzie wraca lato. Deszczowy i chłodny niż da się teraz we znaki mieszkańcom Rosji.

Prognoza pogody na dziś: lato znów o sobie przypomni

Pogodę przez najbliższe dni będzie kształtować wyż, który sprawi, że zrobi się słonecznie i pogodnie. Czwartek będzie tego najlepszym przykładem - w całym kraju temperatura sięgnie nawet 25 st. C, niebo pozostanie czyste, a synoptycy wykluczają opady deszczu.

Przebadali czarcie kręgi. Konkurencja między roślinami to klucz do zagadki?

Afrykańskie czarcie kręgi nie dają spokoju naukowcom. Od lat pojawiają się kolejne teorie, próbujące wyjaśnić, co powoduje powstawanie regularnie rozmieszczonych, okrągłych miejsc pozbawionych roślinności na stepie pustyni Namib. Według najnowszej to efekt konkurencji między roślinami o wodę i substancje odżywcze, która skutkuje wykształceniem pewnego wzoru ich organizacji w krajobrazie.

Jedz jak Grek, a unikniesz demencji

Wprowadzając do swojego jadłospisu dietę śródziemnomorską dłużej zachowasz dobrą formę umysłu, bo składniki tej diety hamują rozwój m.in. demencji - dowiedli niedawno naukowcy.

"Obcinacz jąder" znów straszy. Tym razem w Sekwanie

Jeszcze niedawno szwedzkie i duńskie władze przestrzegały przed kąpielami w Bałtyku, ponieważ w wodach cieśniny Sund grasowała niebezpieczna ryba, popularnie zwana "obcinaczem jąder". Teraz ten rzadki gatunek został znaleziony ponownie: ryba przemierzała wody Sekwany.

Potężne burze na Saturnie wysysają wodę z dolnych partii atmosfery

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Zbliża się do Ziemi co 22 lata. Będzie widoczna przez lornetkę

- Planetoida Bamberga o średnicy ponad 200 kilometrów będzie niedługo widoczna przez zwykłą lornetkę. Na tak małą odległość do Ziemi nie zbliża się żaden tak duży obiekt. Bamberga robi to raz na 22 lata - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Komunikat dla alergików

W słoneczne dni nadal narażeni będziemy na średnie stężenie silnie uczulających zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria.

Piękna pogoda. Nawet na Wyspach Brytyjskich

Lato jeszcze w wielu krajach Europy nie powiedziało ostatniego słowa. Dowód? Sporo słońca, a także temperatura miejscami osiągająca nawet 34 st. Celsjusza. Synoptycy przewidują, że środa będzie miejscami wręcz upalnym dniem.

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Jednym przeszkodzi deszcz, innych oślepi słońce

W środę słabego deszczu można spodziewać się tylko na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie i pogodnie, a jazda samochodem będzie należała do przyjemności. Chwilami jednak słońce może być oślepiające.

Źle widzisz? To przez piękne oczy

Duże oczy od dawna wpisane są w kanon piękna, dlatego zwykło się uważać, że ci, którzy je posiadają, należą do grupy szczęśliwców. Jednak nowe badania dowodzą, że duże oczy niekoniecznie muszą być powodem do radości, bowiem są one bardziej narażone na choroby i prowadzą do krótkowzroczności.

Żaba, która słyszy ustami

Żaba seszelska (Seychelles Gardiner) jest jednym z najmniejszych płazów na świecie, mierzy nieco ponad 1,2 cm. Ale wyjątkowość tych stworzeń objawia się nie tylko w niewielkich rozmiarach. Jak wynika z nowych badań, ten gatunek nie posiada ani błony bębękowej, ani ucha środkowego, a mimo to ma doskonały słuch.

Wielkomiejski styl życia rozwija. Gryzoniom rosną większe mózgi

Podczas badań gryzoni miejskich i wiejskich naukowcy zauważyli dziwną właściwość: mózgi mieszczuchów okazują się o 6 proc. większe niż ich wiejskich pobratymców. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy to kwestia ewolucji, czy łatwiejszego dostępu do pożywienia.

Przekroczony stan alarmowy na Dolnym Śląsku

Deszcz, który dotknął w ostatnim czasie naszych południowych sąsiadów, doprowadził do podwyższenia stanu wód również w Polsce, dlatego IMGW wydało dzisiaj ostrzeżenie 3. stopnia dla zlewni w województwie dolnośląskim. Rzeka Witka przekroczyła tam stan alarmowy o 30-40 cm.

Złote rybki odróżniają Bacha od Strawińskiego

Ryby może i głosu nie mają, ale jak wynika z najnowszych badań - słuch owszem. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego dowiedli, że zwierzęta te potrafiły rozróżnić barokowe dźwięki Bacha od XX-wiecznego baletu Strawińskiego.