Najnowsze

Najnowsze

"Dwie godziny od skrzyżowania". Czarna sobota w Europie

W sobotni poranek tłumy Chorwatów i turystów ruszyły na adriatyckie wybrzeże i krótko po wyjeździe utknęły w rekordowych korkach. Podróżujący, którzy wiele godzin spędzili, próbując przejechać krótkie odcinki, mówią o czarnej sobocie. Słoneczny weekend w szczycie sezonu letniego wywołał problemy na drogach także w innych krajach - w korkach stoją m.in. Francuzi i Polacy.

Widowiskowy niż nad Australią

Tak malowniczego niżu, jaki pojawił się nad południowo-wschodnią Australią, jeszcze nie widzieliśmy. Nie dość, że pasma towarzyszących mu obłoków niemalże całkowicie przykrywają ląd, to jeszcze ich granica sprawia wrażenie równej linii.

"Murawę trzeba schładzać. Niemal jak człowieka"

Wysokie temperatury, z jakimi ma aktualnie do czynienia Górny Śląsk, mają fatalny wpływ na stan murawy, która rośnie na boiskach Ruchu Chorzów. Jak zaznaczył odpowiedzialny za utrzymanie boisk "Niebieskich" Mariusz Schmidt, zarówno upał, jak i wilgoć sprzyjają rozwojowi chorób trawy wywołanych przez grzyby.

Ogrzał się w blasku fleszy. Teraz poleci w kosmos

Najpierw ogrzał się w blasku fleszy, pokazując, że potrafi mówić i wyginać się niczym akrobata, a potem wylądował w pudełku. Kirobo, japoński robotyczny astronauta, jest już gotowy do tego, by wylecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station, w skrócie ISS).

Będą walczyć z bezprawiem na Mount Evereście

Ekspedycje, które mają zamiar zdobyć Mount Everest, będą znajdować się niebawem pod szczególnym nadzorem. Władze Nepalu ogłosiły, że w bazie po nepalskiej stronie zacznie stacjonować wytypowany przez nie zespół ekspertów, który będzie miał wiele zadań do wykonania.

Burzowy przełom tygodnia. Od wtorku spokojniej

W sobotę na północnym zachodzie Polski mogą pojawić się pierwsze burze związane z sunącym z zachodu frontem atmosferycznym. Będzie ich stopniowo przybywać, a w poniedziałek zagrzmi w większości regionów. Na spokojniejszą aurę trzeba będzie poczekać do wtorku.

Komunikat dla alergików

W powietrzu dominują zarodniki grzybów mikroskopowych. W całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Pożar w pobliżu Aten. Ogień coraz bliżej domów

Pożar lasu, który wybuchł 50 km od Aten, zagraża pobliskim domom. Akcja gaśnicza prowadzona jest na ziemi i w powietrzu. Walka z ogniem jest jednak trudna, bo silny wiatr ułatwia jego rozprzestrzenianie.

Świat staje się bardziej brutalny przez upały

Coraz więcej napadów, gwałtów i morderstw, a także częstsze wybuchy zamieszek i wojen domowych - to może być efekt... zmian klimatycznych. Tak twierdzą amerykańcy naukowcy, według których nawet niewielkie zmiany temperatur i sum opadów mogą prowadzić do wzrostu przemocy w różnych częściach świata. Ostrzegają, że z prognozowanego poziomu zmian klimatycznych wynika, że świat stanie się jeszcze bardziej brutalny.

Śmiertelnie niebezpieczna ameba była także w Polsce

Czy do śmiertelnie niebezpiecznego zakażenia amebą może dojść w Polsce? Kilka dni temu świat obiegła informacja o 12-letniej Kali Hardig, która walczy o życie po inwazji pasożyta Naegleria fowleri. Doszło do tego w ciepłych akwenach parku wodnego Willow Springs w Little Rock w Stanach Zjednoczonych, ale szczepy niebezpiecznego pierwotniaka wykryto również w ciepłych wodach Jezior Konińskich.

Przybywa tygrysów w Nepalu

Zwiększa się liczba dzikich tygrysów bengalskich, a to daje nadzieje, że ich zagrożony gatunek zostanie zachowany. Wszystko to dzięki współpracy nepalskich ekologów, lokalnej społeczności i władz państwa, którzy wspólnymi siłami poprawili jakość działań ochrony zwierząt.

Ponadstukilowe maleństwo szuka ochłody

Wysokie temperatury są męczące nie tylko dla ludzi. Ochłody szukają także zwierzęta. Maluchy chętnie baraszkują w basenie, tak jak pewien słonik w teksańskim ZOO. Ponadstukilogramowe maleństwo bawiło się pod czujnym okiem swojej mamy.

Słońce wygrywa z deszczem w Europie

Wyż znajdujący się nad Alpami zapewni pogodną, słoneczną aurę w większości rejonów Europy. Tę tendencję miejscami popsują jednak niże znad Wysp Brytyjskich i wschodnich krańców kontynentu. Sprawią, że w niektórych krajach przelotnie popada.

Pustynia budzi się nocą. "Tu jest mnóstwo życia"

Pustynia raczej nie kojarzy się nam z miejscem, gdzie intensywnie buzuje życie. Za dnia rzeczywiście takie miejsca sprawiają wrażenie niemal wymarłych. To się jednak mocno zmienia po zachodzi słońca. Nagranie z ukrytej kamery pokazuje, że najwięcej dzieje się przy wykopanej przez kojoty studni.

Kosmiczne "a kuku" i hula-hoop. Dzieciństwo gwiazd

Do dziecięcej zabawy w "a kuku" i akrobacji z obręczą hula-hoop porównują naukowcy to, co dzieje się w migoczącym układzie gwiezdnym YLW 16A znajdującym się w gwiazdozbiorze Wężownika. To o tyle trafne porównania, że ten system jest jeszcze bardzo młody. Należące do niego planety mają dopiero powstać, a niektóre z nich mogą przypominać znaną z "Gwiezdnych Wojen" Tatooine z dwoma słońcami.

Prognoza pogody na dziś: 33 st. C, deszcze i burze

W ciągu dnia w pogodzie namiesza trochę związany z niżem ciepły front atmosferyczny. Za jego sprawą w piątek deszcz pojawi się od Warmii i Mazur po Podkarpacie. Wracają do nas upały - miejscami termometry wskażą nawet 33 st. C., a synoptycy uspokajają - ewentualne burze będą słabe.

Woda, mydło. Dzięki nim dzieci rosną wyższe

Dzieci, które mają stały dostęp zarówno do czystej wody, jak i do mydła, rosną wyższe niż ich rówieśnicy pochodzący z miejsc, w których nie jest prosto utrzymać właściwą higienę.

Kotiki z Frankfurtu już we Wrocławiu

Para kotików, Nabi i Chico, to nowi podopieczni wrocławskiego zoo. Choć zaledwie przed dwoma dniami kotiki przybyły z Frankfurtu, można je już oglądać w jednym z basenów ogrodu zoologicznego. Kiedy się zaaklimatyzują, dołączą do innych uchatek.