Najnowsze

Najnowsze

Pogoda na weekend: więcej deszczu niż słońca

Chociaż wciąż mamy astronomiczne i kalendarzowe lato, w nadchodzący weekend pogoda może nastroić nas raczej jesiennie. Zdominują ją deszczowe chmury, a temperatury w wielu regionach nie sięgną 20 st. C. Słońce jednak nie da nam o sobie zapomnieć i od czasu do czasu wyjrzy zza chmur.

Bohaterka drugiego planu: latająca żaba na kosmodromie NASA

Chociaż od startu nowej księżycowej sondy LADEE minęło już kilka dni, zdjęcia z tego wydarzenia znowu obiegają media. Wszystko za sprawą niewielkiego elementu wypatrzonego na jednym z kadrów: żaby szybującej na tle startującej rakiety. Choć w pierwszej chwili można uznać to za fotomontaż, specjaliści z NASA zapewniają, że zdjęcie jest prawdziwe, nie wiadomo tylko, jaki los spotkał żabę.

Niedźwiedź spacerował ulicami miasta

Po ulicach Gatlinburga w stanie Tennessee przechadzał się niedźwiedź. Zwierzę w ogóle nie przestraszyło mieszkańców, wręcz przeciwnie - chętnie robiono sobie z nim zdjęcia.

Orzeszek w centrum Drogi Mlecznej

Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.

Zorza polarna w 3D. Takie zdjęcie może zrobić każdy

Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.

Trzystu mężczyzn z trudem złapało małpę

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Śmiercionośna Legionella w ściekach browaru

W ściekach browaru Warsteiner zostały odnalezione bakterie Legionelli. Na razie nie wiadomo, czy sieć kanalizacyjna browaru jest źródłem epidemii niebezpiecznej choroby, czy tylko jednym z wielu miejsc, w których żyją bakterie.

Kali wraca do szkoły bez pierwotniaka w mózgu

Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.

W Tatrach spadł pierwszy śnieg

W nocy ze środy na czwartek na szczyty Tatr spadł pierwszy tego lata śnieg. Cienka warstwa pokryła m.in. kopułę Kasprowego Wierchu, gdzie temperatura spadał do zera stopni Celsjusza - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.

Mgły, deszcz i rykowisko jeleni

Do zera spadła rano temperatura w Cisnej i Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Wędrówki turystyczne utrudnia mgła i opady deszczu. Od kilku dni w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa rykowisko jeleni.

Prognoza pogody na dziś: strefa opadów wędruje na wschód

Polska znajduje się pod wpływem niżu "Nandor" z centrum nad pograniczem polsko-niemieckim. Nad krajem zalega chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie - podaje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. W związku z tym musimy być przygotowani na ciąg dalszy opadów, w czwartek rozpogadzać się będzie tylko na zachodzie.

Jazdę utrudnią burze i porywisty wiatr

Utrudnienia na drogach wystąpią niemal w całej Polsce. Najbardziej niebezpiecznie zrobi się na północnym wschodzie - tam prognozowane są burze i porywisty wiatr, do 70 km/h. Wolna od opadów będzie tylko północno-zachodnia część kraju.

Z orbity zbadają tajemnice burz

NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Śledź huragany na ekranie monitora

Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.

Tak lato żegna się z Hiszpanią

Jesień powoli wkracza do słonecznej Hiszpanii, a wraz z nią wilgotne powietrze i mgły. Niektóre są bardzo widowiskowe, jak ta w prowincji Nawarra.