Najnowsze

Najnowsze

Rosja blokuje projekt ochrony Antarktyki

Rosja nie pozwoliła na spełnienie marzeń ekologów o zamknięciu wód Antarktyki. Pomysł, by wody były niedostępne dla wszystkich, za wyjątkiem ekspedycji naukowych nie spodobał się Rosjanom. Rozmowy zostały zawieszone na trzy miesiące w celu wyjaśnienia niuansów prawnych.

Panda urodziła bliźniaki. "Są jak różowe flaczki i nie widzą"

W amerykańskim zoo w Atlancie na świat przyszły dwie małe pandy. Wielkie szczęście personelu tonują jednak obawy , żeby matka nie odrzuciła jednego z maluchów, jak to się dzieje w naturalnym środowisku. To pierwszy przypadek od 26 lat w USA, kiedy na świat przychodzą bliźniaki pandy.

Matki mogą wybrać płeć potomstwa?

Samice ssaków mogą wybierać płeć swojego potomstwa - przekonują badacze ze Standford University School od Medicine. Aby potwierdzić tę teorię naukowcy analizowali dane zebrane z 90 lat funkcjonowania ZOO w San Diego.

Upały w Europie. Ponad 35 st. C. w Hiszpanii

Burzowe chmury na północy i północnym zachodzie kontynentu w nadchodzących dniach pogorszą pogodę. Synoptycy prognozują występowanie burz o silnym natężeniu oraz przelotne deszcze. Na Półwyspie Iberyjskim bez zmian - będzie upalnie i słonecznie.

Nowotwór na oku? To przez okulary za 5 zł

Nadmierne opalanie się może wywołać raka skóry. Te same komórki rakowe mogą jednak rozwinąć się także na... gałce ocznej. A wszystko przez nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Czy pies widzi obraz w telewizji? To zależy od telewizora

Aby oglądać telewizję wspólnie z psem, należy zatroszczyć się o kilka rzeczy. Przede wszystkim potrzebny jest w miarę nowy telewizor, z wysoką częstotliwością, który należy umieścić nisko, na wysokości jego wzroku. Ważne jest również, co będzie na ekranie. Psa nie zainteresuje film sci-fi, którego akcja odgrywa się w kosmosie.

Lawina błota pogrzebała ludzi żywcem

Lawina, jaka zeszła na miasto Bijie w południowej prowincji Kuejczou (ang. Guizhou-red.), zniszczyła budynki i zabiła pięcioro ludzi, podaje Reuters. Ratownicy prowadzili wyścig z czasem, by ich uratować.

Alzackie miasteczko obraca się w ruinę. Coraz więcej szkód po odwiertach

Popękane, chylące się ściany domów, zapadnięta jezdnia - to efekty odwiertów geotermalnych przeprowadzonych w alzackim Lochwiller. Grunt nasiąkający wodą uwolnioną podczas prac podnosi się o 3 cm miesięcznie, poddając budynki coraz większym przeciążeniom. Miasteczko może wkrótce stać się wymarłe.

Rekin zaatakował kilka metrów od brzegu

Nastoletnia Francuzka, spędzająca wakacje na wyspie Reunion, została rozszarpana przez rekina, kiedy nurkowała kilka metrów od brzegu - poinformowały we wtorek władze Reunionu, francuskiego departamentu zamorskiego na Oceanie Indyjskim.

Stolica Syrii w obiektywie satelity

NASA udostępniła niezwykłe zdjęcie Damaszku, wykonane z orbity. W oczy rzucają się wyraźne różnice między zamieszkanym przez ludzi terenem i jałową pustynią tuż obok.

Komputer inteligentny jak 4-letnie dziecko

Zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago przeprowadził badania, z których wynika, że system komputerowy AI Concept4 posiada IQ zbliżone do 4-letniego dziecka.

Polska w pogodnej strefie. Ale tylko do soboty

Wyżowe i niżowe układy ciśnienia podzieliły Europę. Deszczowe niże zawładnęły północą i wschodem kontynentu, a wyże zapewniają pogodne niebo w centrum, na zachodzie i południu kontynentu. Z tej słonecznej aury korzysta również Polska - warto się nią cieszyć, bo od soboty nasz kraj znów ma się dostać pod wpływ niżu.

"Kropka, której nie powinno być". Odkrył nowy księżyc Neptuna

Astronom z USA badający archiwalne zdjęcia Neptuna zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odkrył nowy, 14. księżyc krążący wokół tej planety. Kluczowy okazał się pomysł przeanalizowania przestrzeni wokół Neptuna, ale poza obszarem jego pierścieni. Satelita nie dostał jeszcze imienia, ale wiadomo, że zostanie ono wybrane z antycznej mitologii.

Niezwykły wodospad przyciąga turystów

Wodospad Bigar Cascade położony w rejonie Caras-Severin w Rumunii został uznany przez serwis The World Geography za jeden z najbardziej unikalnych na świecie. Niezwykła formacja naturalna od lat przyciąga turystów i jest atrakcją parku narodowego Cheile Nerei-Beusnita.

Pogodnie i sucho na większości tras

We wtorek w większości regionów zmotoryzowani mogą liczyć na sprzyjającą aurę. Będzie pogodnie i sucho. Jedynie na północy i północnym wschodzie przelotne opady mogą pogorszyć warunki drogowe.

Prognoza pogody na dziś: sporo słońca. Ale miejscami pokropi

Po kilku dniach ze zmienną pogodą we wtorek w większości regionów będziemy cieszyć się słońcem. Tylko na północnym wschodzie kraju przelotnie popada za sprawą kolejnego frontu atmosferycznego. Temperatury też dopiszą - w najcieplejszych miejscach wyniosą 26-27 st. C.

Do Norwegii dotarło lato. Eksplozja kolorów na wybrzeżu

Do Norwegów dotarła letnia aura. Mieszkańcy i turyści postanowili wycisnąć tyle ile się da z pięknej pogody i ruszyć nad morze. Zdjęcia cieszących się piękną pogodą mieszkańców dostaliśmy od Reportera 24 o nicku Gniewko na Kontakt Meteo.

Jeden stopień więcej i woda 2,3 m wyżej

Każdy kolejny stopień więcej temperatury powoduje, że poziom wód podnosi się o 2.3 m, alarmują naukowcy. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez zespół Andersa Levermanna dają niepokojące wyniki - obecnie zaludnione tereny mogą zniknąć pod wodą.

Supertruskawka odkryta w górach Oregonu

Naukowcy odkryli nowy gatunek dzikiej truskawki górskiej. Rośnie tylko w w wilgotnej części gór Oregon, Cascade Mountains, na wysokości 1000-1500 m n.p.m. Jej wyjątkowość to dwie dodatkowe pary chromosomów i specyficzny smak.

W Australii narodził się nowy język

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z ginącymi kulturami, którym towarzyszy zapominanie dawnych języków, jednak w niewielkiej australijskiej miejscowości Lajamanu doszło do odwrotnego zjawiska: powstał nowy język. I choć posługuje się nim zaledwie 350 osób, to sam fakt zaintrygował wielu językoznawców na całym świecie.

Krokodyle i jadowite węże w służbie narkomafii

Handlarze narkotykami w Australii wykorzystują jadowite węże i krokodyle do ukrycia towaru przed policją i złodziejami - podała rządowa agencja ds. ochrony dzikich zwierząt EHP w stanie Queensland na północnym wschodzie kraju.

Perseidy ozdobią wakacyjne noce

Tym, którzy zasiedzą się do późna w wakacyjne noce, radzimy w najbliższych dniach spojrzeć w niebo. Zaczną się na nim pojawiać pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Na największe zagęszczenie "spadających gwiazd" trzeba jeszcze poczekać niecały miesiąc.

Naukowcy odkryli tajemnicę oceanu sprzed czternastu tysięcy lat

Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, czyli ok. 14 tys. lat temu, nastąpił nagły wzrost temperatury na Ziemi. Po nagłym termicznym impulsie, w morzu wzrosła aktywność biologiczna i rozwinął się fitoplankton. I tak samo szybko, jak się ten proces rozpoczął, tak się zakończył. Dotąd za przyczynę nagłego wzrostu aktywności biologicznej uważano żelazo, ale międzynarodowy zespół naukowców w trakcie swoich badań zaobserwował, że pierwiastek ten wcale nie był główną przyczyną zmiany.