Najnowsze

Najnowsze

Czaszkę leniwca wielkiego jak słoń znaleziono w Urugwaju

Andres Sanchez odkrył doskonale zachowaną czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tysięcy lat. Paleontolog amator od 26 lat bada brzeg rzeki, na którym dokonał odkrycia i, jak sam przyznaje, znajdywał szczątki tego zwierzęcia już wcześniej.

Do "mrocznego miasteczka" od dziś dociera słońce

Mieszkańcy norweskiego miasteczka Rjukan w środę wreszcie mieli okazję użyć okularów przeciwsłonecznych. Dzięki trzem lustrom, umieszczonym 400 metrów nad miejscowością, udało się "wpuścić" trochę słońca do znajdującego się przez 9 miesięcy w roku w cieniu miasta. Pierwsze promyki powitało kilkuset mieszkańców zgromadzonych na głównym placu.

Polka ofiarą orkanu w Wielkiej Brytanii

Wśród ofiar orkanu w Wielkiej Brytanii jest Polka - poinformował na antenie TVN24 Maciej Sokołowski, specjalny wysłannik w Londynie. 34-latka została znaleziona pod gruzami swojego domu w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Huraganowy wiatr spowodował w całej Europie śmierć łącznie 17 osób.

Owadobójcza farba: przez cztery lata odstrasza insekty

Nowy sposób walki z owadami. Hiszpański naukowiec opracował skład farby, która odstrasza insekty przenoszące groźne choroby, jak gorączka tropikalna czy malaria. Jej twórca uważa, że farba może zapobiec rozwojowi epidemii.

Strach przed wężami mamy zaprogramowany w umyśle

Zanim zobaczymy węża, już się go boimy - twierdzą japońscy i brazylijscy naukowcy. Już sam falisty ruch gada wywołuje u nas pierwotną reakcję paniki, nawet zanim jeszcze uświadomimy sobie, że widzieliśmy węża. Jak twierdzą naukowcy, strach przed nim tkwi w podświadomości od pokoleń.

Rząd zabezpieczy Polskę przed zmianami klimatu. Chce na to wydać 80 miliardów

Rząd szacuje, że w następnych latach największe zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa będą stanowiły ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, fale upałów, susze, huragany. Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument wskazujący cele i kierunki działań przystosowujących Polskę do zmian klimatu. Zaniechanie takich działań kosztowałoby budżet do 2030 r. ponad 200 mld zł.

"Oświetl Wybrzeże". Amerykanie uczcili pamięć ofiar huraganu Sandy

Mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża symbolicznym zapaleniem światełek obchodzili we wtorek pierwszą rocznicę uformowania się Sandy. Ustawione w kształt serca lampki zapalono ku czci tych, którzy stracili życie w ubiegłym roku. 29 października uderzył huragan Sandy nazwany później "Frankenstormem". Doprowadził do śmierci łącznie ponad 250 osób i szkód szacowanych na ponad 65 mld dolarów.

Sądziła, że ujarzmiła 30-metrową falę. Po chwili zwaliły się na nią tony wody

Brazylijska surferka Maya Gabeira zjechała z 30-metrowej fali, próbując pobić rekord świata. Jednak kiedy już kobieta znalazła się w dolinie, grzbiet fali załamał się, a na Brazylijkę spadły tony wody, zmywając ją z deski. Następna fala uderzyła w w kobietę z dużą siłą, pozbawiając ją przytomności. Bezwładnie dryfującą kobietę uratował Carlos Burle, kolega-surfer asekurujący zawody na skuterze wodnym.

Kolejne fronty wędrują przez Europę

We wtorek w wielu miejscach Europy wciąż należy spodziewać się jeszcze silniejszych porywów wiatru. Przez kontynent będą wędrować fronty atmosferyczne, dlatego też popada m.in. na zachodzie, w części Włoch oraz na półwyspie Skandynawskim. W Polsce też można spodziewać się opadów deszczu, jednak będą one bardzo słabe. Temperatury sięgną od około 4 st. C na północy kontynentu do ponad 20 st. C na południu.

Reporterzy 24 na drodze orkanu. "Wiatr wył jak oszalały"

Setki powalonych i połamanych drzew, zniszczone i poprzewracane auta, uszkodzone budynki - takie ślady zostawiał w kolejnych krajach Europy orkan Św. Judy. Reporterzy 24 na bieżąco relacjonowali z trasy przejścia żywiołu. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem" - pisał Reporter 24 z Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania po przejściu Judy. Utrudnienia na kolei, wielkie sprzątanie

Wielka Brytania powoli podnosi się po uderzeniu orkanu Św. Judy, który zabił tam cztery osoby. Po poniedziałkowym chaosie do normy zaczyna wracać komunikacja, ale część linii kolejowych wciąż działa w ograniczonym zakresie. Służby usuwają z dróg i torów powalone drzewa i połamane gałęzie. Trwa też przywracanie zasilania po awariach sieci energetycznych, które w szczytowym momencie dotknęły 625 tys. domów.

Duński sposób na powódź: woda z miast spłynie na pola

Zmiana klimatu mocno dotyka Danię. W związku z globalnym ociepleniem w ostatnich latach nasilają się tam anomalie pogodowe. Szczególnie uciążliwe są powodzie. Aby walczyć z żywiołem, Duńczycy stawiają na projekt, który zakłada odprowadzanie wody powodziowej na pola uprawne.

Orkan musnął Polskę. Kilkadziesiąt interwencji strażaków

Spokój na Wybrzeżu i słabnący wiatr - tak wygląda sytuacja na północy kraju po nocnym przejściu orkanu. Osiągające prędkość 80 km/h porywy wiatru nie wywołały poważnych szkód. W województwach pomorskim i lubuskim od poniedziałkowego wieczoru strażacy odnotowali łącznie kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Opóźnione są niektóre rejsy promów z Gdyni do Szwecji.

Pogoda na Wszystkich Świętych: deszcz jednak nas ominie

Najnowsze modele pogodowe przynoszą coraz lepsze prognozy na Wszystkich Świętych i pierwszy listopadowy weekend. Wynika z nich, że będziemy się cieszyć nie tylko wysokimi temperaturami, ale też całkiem pogodną aurą. Jeśli ta pogodowa tendencja się nie zmieni, podczas odwiedzania cmentarzy parasole nie będą nam potrzebne.