Fala, która zatapiała kraj, spłynęła do Bałtyku. Sytuację hydrologiczną pogarszają teraz opady

Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
tvn24
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicachtvn24

- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach - powiedział podczas czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że poszkodowanym - zarówno przez wcześniejsze podtopienia, jak i przez obecne opady - zostanie udzielona pomoc. O tym, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest niewesoła, najlepiej świadczy fakt, że w kilku miejscach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

- Już szacujemy straty i szybko wypłacamy zasiłki potrzebującym. Najbardziej poważna sytuacja (po ostatnich, środowych opadach - przyp. red.) jest w Głuchołazach – zaznaczył minister.

Szef resortu administracji i cyfryzacji zaznaczył, że nadal szacowane są straty po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle, a zasiłki na pierwsze potrzeby wypłacane.

- Służby wojewodów mają duże doświadczenie w szacowaniu strat i w szybkim określaniu, jak wysoka powinna być pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb poszkodowanych podtopieniami – zapewnił Trzaskowski. I dodał: - Poważne są straty w infrastrukturze. Jak wielkie, często jeszcze nie wiadomo, bo woda jeszcze nie zeszła. Trzeba będzie w pilnym trybie naprawiać wały. W sumie chodzi o pomoc idącą w dziesiątki milionów złotych.

Prognozowane kolejne opady

W czwartek w południowej części kraju wystąpią duże opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na południowym wschodzie Lubelszczyzny - miejscami również burze (lokalnie z gradem). Przewidywana jest suma opadów od 10 l/mkw. w centrum kraju do 30 l/mkw. na południu Polski. W rejonach burz spodziewane są również silniejsze porywy wiatru.

Padać ma także przez kilka kolejnych dni.

Sytuacja hydrologiczna w kraju

Intensywne opady deszczu, jakie notowaliśmy w ostatnim czasie, sprawiły, że obecnie na rzekach całej Polski obowiązują stany:

• alarmowe: na 5 stacjach wodowskazowych (najwięcej o 17 cm w Krasnymstawie na Wieprzu);

• ostrzegawcze: na 11 stacjach wodowskazowych.

Stan wód 29.05 źródło: IMGWIMGW

Ostatniej doby wprowadzono także alarmy przeciwpowodziowe. Objęto nimi województwa:

• dolnośląskie – powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasta: Szklarska Poręba, Piechowice;

• małopolskie – powiat: oświęcimski, gmina: Kęty;

• lubelskie – gmina: Izbica, miasto: Krasnystaw.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

• 3. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw śląskiego i łódzkiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.

Sytuacja w poszczególnych województwach po opadach

• opolskie – w wyniku burz, które przeszły nad województwem, doszło do licznych podtopień posesji i piwnic. Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowny wzrost poziomów wody w rz. Biała Głuchołaska (przekroczenie stanu alarmowego o 110 cm), skutkujący podtopieniami budynków i uszkodzeniami infrastruktury na terenie m. Głuchołazy (m.in. szkoła, żłobek, centrum kultury), Biskupów, Sławniowice, Burgrabice, Podlesie i Konradów. Zalana została droga krajowa nr 40 prowadząca do przejścia granicznego w Mikulovicach (Czechy) oraz okoliczne drogi powiatowe. Na miejsce skierowano dodatkowe jednostki spoza terenu powiatu (około 100 strażaków z Opola i Wrocławia). Dostarczono 5 tys. worków z piaskiem. Miejsce zdarzenia odwiedził wojewoda oraz komendant wojewódzki PSP. W związku z sytuacją odbyło się posiedzenie WZZK. Ponadto podtopienia wystąpiły na terenie pow. kędzierzyńsko-kozielskiego (gospodarstwa domowe), brzeskiego (szkoła w m. Lewin Brzeski), opolskiego (piwnica szpitala w m. Kup), głubczyckiego (drogi powiatowe, gminne oraz posesje).

GÓRNA I ŚRODKOWA ODRA godz.11.00 źródło IMGW

• lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Prądu pozbawionych jest około 2,2 tys. odbiorców w pow. puławskim i lubartowskim oraz 350 w gm. Świdnik i Żółkiewka. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin (nie chcieli skorzystać z kwaterunku przygotowanego przez władze lokalne). Na terenie pow. krasnostawskiego (gm. Łopiennik Górny, Krasnystaw, Gorzków oraz m. Krasnystaw) doszło do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. W akcji, którą kierował Komendant Powiatowy PSP, brało udział w sumie 75 strażaków PSP i OSP. W wyniku działań ewakuowano 4 osoby z m. Niemienice i Krzywe. Na trasie kolejowej Warszawa - Lublin wprowadzono profilaktycznie ograniczenie prędkości na odcinku 700 m.

BUG stan na godz. 11.00 źródło IMGW

• łódzkie – bez dostaw prądu pozostaje około 448 odbiorców w rejonie Radomska (uszkodzonych 14 stacji średniego napięcia). Podtopionych zostało około 15 posesji w pow. tomaszowskim. W pow. piotrkowskim w wyniku burzy została uszkodzona nawierzchnia drogi powiatowej nr 1502 E w Sulejowie.

WARTA DO WEŁNY stan na godz.11.00 źródło IMGW

• dolnośląskie – sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim zniszczenia infrastruktury (rowy, przepusty i nawierzchnie dróg). Lokalnie, podtopienia domów. Dokładne dane zostaną podane po dokonaniu szacunków przez komisję.

• śląskie – odnotowywano lokalne interwencje PSP (najczęściej pompowanie wody z zalanych piwnic i dróg). Wczoraj w godzinach wieczornych w pow. częstochowskim zalana została droga wojewódzka nr 786. W wyniku działań straży pożarnej udało się przywrócić ruch.

• świętokrzyskie – w m. Jasienica (pow. sandomierski) doszło do podtopienia i osuwiska poboczy drogi krajowej nr 9 na długości około 30 m. Miejsce zabezpieczone przez Policję – po zbadania stanu nawierzchni możliwe zamknięcie odcinka dla ruchu.

WISŁA OD SANU DO NARWII 29.05 godz.11.00 źródło IMGW

• wielkopolskie – wszystkie awarie energetyczne zostały usunięte. Najwięcej interwencji w powiatach leszczyńskim, wolsztyńskim, tureckim oraz konińskim (głównie wypompowywanie wody deszczowej z zalanych piwnic, posesji, usuwanie połamanych konarów i gałęzi).

• podkarpackie – odnotowano 38 zdarzeń związanych z zalaniem piwnic i studni w gospodarstwach domowych oraz udrażnianiem przepustów drogowych (pow. dębicki, leżajski, leski, kolbuszowski i jarosławski).

W województwie lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim nie odnotowano żadnych zdarzeń.

Działania służb

• Państwowa Straż Pożarna – w środę 28 maja odnotowano 1226 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwach: wielkopolskim – 288, dolnośląskim - 270, łódzkim - 149, lubelskim – 82). Dziś (czwartek) o godz. 06.30 siły Centralnego Odwodu Operacyjnego na terenie woj. dolnośląskiego zostały rozformowane.

• Policja – Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu trzy śmigłowce policyjne, a także 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje ponadto 1600 funkcjonariuszy.

• Straż Graniczna - Utrzymywany jest odwód centralnego podporządkowania z zadaniem wsparcia działań PSP.

• Siły Zbrojne RP – w gotowości utrzymywane są wydzielone Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w celu ewentualnego wsparcia administracji cywilnej w woj. dolnośląskim i opolskim.

• PKP PLK S.A. – na terenie kraju odnotowano drobne usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Linie kolejowe są przejezdne za wyjątkiem zalanego szlaku Piechowice - Szklarska Poręba Górna (wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa). Opóźnionych zostało 36 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 321 minut.

Aktualna sytuacja powodziowa w Polsce
Aktualna sytuacja powodziowa w PolsceKontakt 24

Autor: PW/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/amadeusz_szcz

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Zbliżające się święta nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W najbliższych dniach doświadczymy pochmurnej aury z niewielkimi opadami słabego deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych regionach kraju - śniegu. Sprawdź, co nas czeka.

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online