- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach - powiedział podczas czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że poszkodowanym - zarówno przez wcześniejsze podtopienia, jak i przez obecne opady - zostanie udzielona pomoc. O tym, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest niewesoła, najlepiej świadczy fakt, że w kilku miejscach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.
- Już szacujemy straty i szybko wypłacamy zasiłki potrzebującym. Najbardziej poważna sytuacja (po ostatnich, środowych opadach - przyp. red.) jest w Głuchołazach – zaznaczył minister.
Szef resortu administracji i cyfryzacji zaznaczył, że nadal szacowane są straty po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle, a zasiłki na pierwsze potrzeby wypłacane.
- Służby wojewodów mają duże doświadczenie w szacowaniu strat i w szybkim określaniu, jak wysoka powinna być pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb poszkodowanych podtopieniami – zapewnił Trzaskowski. I dodał: - Poważne są straty w infrastrukturze. Jak wielkie, często jeszcze nie wiadomo, bo woda jeszcze nie zeszła. Trzeba będzie w pilnym trybie naprawiać wały. W sumie chodzi o pomoc idącą w dziesiątki milionów złotych.
Prognozowane kolejne opady
W czwartek w południowej części kraju wystąpią duże opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na południowym wschodzie Lubelszczyzny - miejscami również burze (lokalnie z gradem). Przewidywana jest suma opadów od 10 l/mkw. w centrum kraju do 30 l/mkw. na południu Polski. W rejonach burz spodziewane są również silniejsze porywy wiatru.
Padać ma także przez kilka kolejnych dni.
Sytuacja hydrologiczna w kraju
Intensywne opady deszczu, jakie notowaliśmy w ostatnim czasie, sprawiły, że obecnie na rzekach całej Polski obowiązują stany:
• alarmowe: na 5 stacjach wodowskazowych (najwięcej o 17 cm w Krasnymstawie na Wieprzu);
• ostrzegawcze: na 11 stacjach wodowskazowych.
Ostatniej doby wprowadzono także alarmy przeciwpowodziowe. Objęto nimi województwa:
• dolnośląskie – powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasta: Szklarska Poręba, Piechowice;
• małopolskie – powiat: oświęcimski, gmina: Kęty;
• lubelskie – gmina: Izbica, miasto: Krasnystaw.
Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
• 3. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;
• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw śląskiego i łódzkiego;
• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.
Sytuacja w poszczególnych województwach po opadach
• opolskie – w wyniku burz, które przeszły nad województwem, doszło do licznych podtopień posesji i piwnic. Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowny wzrost poziomów wody w rz. Biała Głuchołaska (przekroczenie stanu alarmowego o 110 cm), skutkujący podtopieniami budynków i uszkodzeniami infrastruktury na terenie m. Głuchołazy (m.in. szkoła, żłobek, centrum kultury), Biskupów, Sławniowice, Burgrabice, Podlesie i Konradów. Zalana została droga krajowa nr 40 prowadząca do przejścia granicznego w Mikulovicach (Czechy) oraz okoliczne drogi powiatowe. Na miejsce skierowano dodatkowe jednostki spoza terenu powiatu (około 100 strażaków z Opola i Wrocławia). Dostarczono 5 tys. worków z piaskiem. Miejsce zdarzenia odwiedził wojewoda oraz komendant wojewódzki PSP. W związku z sytuacją odbyło się posiedzenie WZZK. Ponadto podtopienia wystąpiły na terenie pow. kędzierzyńsko-kozielskiego (gospodarstwa domowe), brzeskiego (szkoła w m. Lewin Brzeski), opolskiego (piwnica szpitala w m. Kup), głubczyckiego (drogi powiatowe, gminne oraz posesje).
• lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Prądu pozbawionych jest około 2,2 tys. odbiorców w pow. puławskim i lubartowskim oraz 350 w gm. Świdnik i Żółkiewka. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin (nie chcieli skorzystać z kwaterunku przygotowanego przez władze lokalne). Na terenie pow. krasnostawskiego (gm. Łopiennik Górny, Krasnystaw, Gorzków oraz m. Krasnystaw) doszło do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. W akcji, którą kierował Komendant Powiatowy PSP, brało udział w sumie 75 strażaków PSP i OSP. W wyniku działań ewakuowano 4 osoby z m. Niemienice i Krzywe. Na trasie kolejowej Warszawa - Lublin wprowadzono profilaktycznie ograniczenie prędkości na odcinku 700 m.
• łódzkie – bez dostaw prądu pozostaje około 448 odbiorców w rejonie Radomska (uszkodzonych 14 stacji średniego napięcia). Podtopionych zostało około 15 posesji w pow. tomaszowskim. W pow. piotrkowskim w wyniku burzy została uszkodzona nawierzchnia drogi powiatowej nr 1502 E w Sulejowie.
• dolnośląskie – sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim zniszczenia infrastruktury (rowy, przepusty i nawierzchnie dróg). Lokalnie, podtopienia domów. Dokładne dane zostaną podane po dokonaniu szacunków przez komisję.
• śląskie – odnotowywano lokalne interwencje PSP (najczęściej pompowanie wody z zalanych piwnic i dróg). Wczoraj w godzinach wieczornych w pow. częstochowskim zalana została droga wojewódzka nr 786. W wyniku działań straży pożarnej udało się przywrócić ruch.
• świętokrzyskie – w m. Jasienica (pow. sandomierski) doszło do podtopienia i osuwiska poboczy drogi krajowej nr 9 na długości około 30 m. Miejsce zabezpieczone przez Policję – po zbadania stanu nawierzchni możliwe zamknięcie odcinka dla ruchu.
• wielkopolskie – wszystkie awarie energetyczne zostały usunięte. Najwięcej interwencji w powiatach leszczyńskim, wolsztyńskim, tureckim oraz konińskim (głównie wypompowywanie wody deszczowej z zalanych piwnic, posesji, usuwanie połamanych konarów i gałęzi).
• podkarpackie – odnotowano 38 zdarzeń związanych z zalaniem piwnic i studni w gospodarstwach domowych oraz udrażnianiem przepustów drogowych (pow. dębicki, leżajski, leski, kolbuszowski i jarosławski).
W województwie lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim nie odnotowano żadnych zdarzeń.
Działania służb
• Państwowa Straż Pożarna – w środę 28 maja odnotowano 1226 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwach: wielkopolskim – 288, dolnośląskim - 270, łódzkim - 149, lubelskim – 82). Dziś (czwartek) o godz. 06.30 siły Centralnego Odwodu Operacyjnego na terenie woj. dolnośląskiego zostały rozformowane.
• Policja – Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu trzy śmigłowce policyjne, a także 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje ponadto 1600 funkcjonariuszy.
• Straż Graniczna - Utrzymywany jest odwód centralnego podporządkowania z zadaniem wsparcia działań PSP.
• Siły Zbrojne RP – w gotowości utrzymywane są wydzielone Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w celu ewentualnego wsparcia administracji cywilnej w woj. dolnośląskim i opolskim.
• PKP PLK S.A. – na terenie kraju odnotowano drobne usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Linie kolejowe są przejezdne za wyjątkiem zalanego szlaku Piechowice - Szklarska Poręba Górna (wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa). Opóźnionych zostało 36 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 321 minut.
Autor: PW/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/amadeusz_szcz