Najnowsze

Najnowsze

Lucy wróciła do domu

Lucy, czyli słynna skamieniałość przodka człowieka, wróciła do domu w Etiopii. Wcześniej przez pięć lat przebywała za granicą, w Stanach Zjednoczonych.

Słońce wybuchło w niezwykły sposób

Słońce zaczęło maj w niespotykany sposób - od koronalnego wyrzutu masy o rzadkim, okrężnym charakterze. Obłok plazmy nie leci w stronę Ziemi, ale gdyby do nas dotarł, to spowodowałby zakłócenia w łączności satelitarnej - donoszą eksperci z NASA, monitorujący aktywność słoneczną.

Europa skąpana w deszczu

Czwartek będzie w Europie deszczowy. W większości krajów można spodziewać się umiarkowanego ciepła, upały jedynie na południu kontynentu. Pogodę w Polsce kształtuje front atmosferyczny.

Uważajcie na drogach: dzisiaj deszcz i burze

Czwartkowe podróże po polskich drogach będą utrudnione przez front atmosferyczny. Na południu przyniesie opady deszczu i burze, podczas których może silnie wiać - do 80 km/h. W centrum natężenie zjawisk będzie mniejsze, ale równie dokuczliwe. Najlepsze warunki drogowe wystąpią na północy kraju.

Wyruszcie na poszukiwania bajecznie kolorowych żołn

Wybierając się na majówkowy spacer, koniecznie zwróćcie uwagę, czy w okolicy nie pojawiły się takie ptaki, jak m.in. bociany czy żołny. Jeśli jakiegoś zauważycie, koniecznie poinformujcie o tym w internecie.

Ile żubra w żubrze? "Należy im się ochrona czystości gatunkowej"

Jaki jest żubr, każdy widzi, ale żubr żubrowi nie równy, przynajmniej jeśli mówimy o rodowodzie. Badania genetyczne prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej wykazały, że jedyne duże stada żubrów nizinnej linii genetycznej znajdują się na terenie Polski. - Dlatego należy im się ochrona czystości gatunkowej - twierdzi dr Małgorzata Tokarska z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Na Ziemi cuchnęło zgniłym jajem?

Młoda Ziemia mogła... cuchnąć jak zgniłe jajo. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, którzy odkryli, że 1,9 mld lat temu na Błękitnej Planecie żyły mikroorganizmy, które żywiły się innymi mikroorganizmami.

"Granice Kosmosu przebiegają w nas samych"

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Tylko dwie godziny i aż 100 litrów deszczu

Blisko 10 tys. budynków zostało uszkodzonych, setki zawaliły się przez wiosenne ulewy w Chinach. Miejscami spadło nawet 100 l/mkw. deszczu w ciągu zaledwie dwóch godzin. Powódź uwięziła w domach setki osób, niektóre miejscowości w środkowej części kraju są odcięte od świata.

Prognoza pogody na dziś: chłodno z rozpogodzeniami od północy

Długi wiosenny weekend sporą dawka słońca rozpoczną mieszkańcy województw zachodnich i północnych. W pozostałych regionach kraju niebo przykryją chmury związane z ciepłym frontem atmosferycznym, odsuwającym się na południowy wschód. Tam też w drugiej części dnia mogą pojawić się burze. Temperatura będzie umiarkowana, od 13 st. C nad morzem do 18 st. C na Dolnym Śląsku.

Kiedyś odśnieżali ją 70 dni

Potężne pługi walczyły z 10-metrowym śniegiem, by odśnieżyć na pierwszy majowy weekend najwyżej położoną austriacką drogę - Grossglockner Hochalpenstrasse. Drogowcy zdążyli na czas. Gdyby do odśnieżania używali łopat, jak jeszcze 60 lat temu, kierowcy mogliby mieć problemy z przejazdem tym popularnym szlakiem.

Jak Europa radzi sobie z ociepleniem? Łódź przykładem

Ocieplenie klimatu ma poważne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu i trzeba temu zapobiec od zaraz, alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Agencja Środowiska. Jako dobry przykład przeciwdziałania zmianom klimatu podaje pomysły filtrowania deszczówki w Łodzi, odsalania wody w Barcelonie, czy przenoszenia winnic w chłodniejsze miejsca.