Najnowsze

Najnowsze

Pszczoły wychodzą z uli

Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

Odwilż niebezpieczna w Tatrach i Bieszczadach

W polskich górach odwilż. Warunki narciarskie i turystyczne w Tatrach i w Bieszczadach są bardzo trudne. Śnieg ma słabą jakość, lokalnie wieje z prędkością 90 km/h, ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

"Myślałam, że to drewno". Dowód na to, że wielbłądy mieszkały w Arktyce

- Myślałam, że to drewno - mówi paleobiolog, która na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a odnalazła fragmenty skamieniałej kości. Jest ona dowodem na to, że w przeszłości wielbłądy zamieszkiwały Arktykę. Po zbadaniu tej kości, jak piszą brytyjscy badacze, okazało się też, że żyjący w mroźnym klimacie przodkowie współczesnych wielbłądów byli od nich aż o 30 proc. więksi.

Polacy skalibrowali "kosmiczną linijkę". 160 tys. lat świetlnych do Wielkiego Obłoku Magellana

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk. Według ich pomiarów dystans między Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana wynosi dokładnie 160 tys. lat świetlnych. Ten wynik wyznaczający "kosmiczną linijkę" jest dla pomiarów odległości w kosmosie tym, czym na Ziemi wzorzec metra z Sevres.

Na Broad Peak już nie czekają na zaginionych

Dwaj polscy himalaiści Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, którzy we wtorek razem z kolegami Arturem Małkiem i Adamem Bieleckim zdobyli szczyt Broad Peak, nie dotarli do obozu na wysokości 7400 m. Już w środę rano polskiego czasu zostali uznani za zaginionych. Ich dwóch kolegów, którzy mieli na nich czekać kolejną noc w obozie IV zaczęło się wycofywać.

Ulewa zalała Rio de Janeiro i Maracanę. Polka zginęła od uderzenia pioruna

Co najmniej cztery osoby, w tym jedna Polka, zginęły na skutek gwałtownej burzy, która we wtorek przeszła przez Rio De Janeiro. W ciągu kwadransa spadło tam 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poważnie podtopiony został słynny piłkarski stadion Maracana, który przechodzi modernizację przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w piłce nożnej.

Jedna piąta USA narażona na leje krasowe

Nie tylko na Florydzie mogą się tworzyć zapadliska takie jak to, w którym, zginął 37-letni mieszkaniec przedmieść Tampy. Aż 20 proc. Stanów Zjednoczonych leży na terenach, na których mogą tworzyć się leje krasowe.

Po co astronautom zdrowe zęby?

Czy wiecie, po co astronautom zdrowe zęby? Zapytani o to przez Europejską Agencję Kosmiczną Europejczycy mieli rożne, często zaskakujące pomysły. Zapewniamy - prawdziwy powód nie dla wszystkich jest oczywisty.

Tatry: halny wieje z prędkością 126 km/h

Prędkość 126 km/h osiąga w porywach halny, który wieje w Tatrach. Wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Sprawił też, że zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia. Zdaniem synoptyków, halny przyniesie nawrót zimy.

Na Europie może być słona woda. Taka jak w ziemskich oceanach

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.

Chicago zasypane, Waszyngton czeka na największe śnieżyce tej zimy

Ponad tysiąc odwołanych lotów, wypadki na drogach i zawieszone zajęcia w szkołach. Tak przedstawiają się najbardziej odczuwalne skutki śnieżyc, które we wtorek przeszły nad środkową częścią USA, zasypując m.in. Chicago. Aktualnie śnieżyce zbliżają się do północnego wschodu Stanów. W Waszyngtonie ma spaść najwięcej śniegu tegorocznej zimy.

Rozprzestrzenia się ogromny pożar na północy Meksyku

Ogień szaleje na północy Meksyku. We wtorek nie było go w stanie ugasić pół tysiąca strażaków. Dzisiaj może być jeszcze gorzej. Meksykańskie media podają, że za wybuch pożaru odpowiedzialność ponosi dwóch młodych mężczyzn.

Teleskop Herschela oślepnie na zawsze

Teleskop Hershela zakończy swoją misję w ciągu kilku tygodni - zapowiadają astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Skończy mu się chłodziwo, które utrzymuje go w dobrej kondycji. Tym samym ESA straci jeden z swoich flagowych teleskopów.