Najnowsze

Najnowsze

Św. Juda idzie na Wyspy. Może wiać nawet 128 km/h

Duże obszary Anglii i Walii zostały objęte ostrzeżeniem pogodowym drugiego stopnia w związku nadciągającym znad Atlantyku cyklonem. Synoptycy ostrzegają, że żywiołowi nazwanemu św. Juda mogą towarzyszyć huraganowe porywy wiatru i ulewne opady. Na najbardziej zagrożonych terenach odwołano już część połączeń połączeń promowych i kolejowych, a lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegają przed zakłóceniami.

Przez tydzień słonecznie, ale z nocnymi przymrozkami

Na początku tygodnia pogoda nieco się popsuje. Do Polski wkroczy niż, a wraz z nim przyjdą chmury i opady. Od środy wróci jednak układ wyżowy z rozpogodzeniami. Piękna aura utrzyma się przez ponad tydzień, aż w końcu wyprze ją kolejny ponury niż.

Smog dusi Kraków. Mieszkańcy w pochodzie żałobnym

Kraków plasuje się na trzecim miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Sytuacja miała się poprawić, bo władze miały wprowadzić zakaz palenia węglem, jednak się nie udało. Dlatego mieszkańcy stolicy Małopolski zwrócili uwagę na problem i w tym celu przeszli ulicami miasta w " pochodzie żałobnym".

Plaża, bikini... W Chorwacji nie widać jesieni

Mimo że listopad coraz bliżej, w chorwackim Splicie mieszkańcy i turyści cieszą się niemal wakacyjnym weekendem. Słońce i wysokie temperatury sprawiły, że ludzie masowo wylegli na tamtejsze plaże.

Zmieniliśmy czas. "Pomysł z granicy absurdu"

Tej nocy spaliśmy dłużej, bowiem Polska jest jednym z 70 krajów, w których obowiązuje zmiana czasu. Kiedyś miało to uzasadnienie związane z efektywniejszym wykorzystaniem światła słonecznego, natomiast teraz eksperci twierdzą, że straty, jakie wynikają ze zmiany czasu, są coraz większe.

Lawa, dym i wstrząsy. Etna znów postraszyła

Etna, najwyższy wulkan Europy, znów postraszyła okolicznych mieszkańców wyrzucając strumienie rozgrzanej lawy. Wysoki na kilometr słup dymu pojawił się w sobotę o świcie. To już czternasta w tym roku aktywność Etny.

W Puszczy Knyszyńskiej odkryto obóz powstańców styczniowych

Drobne monety miedziane i srebrne, guziki, podkowy i ołowiane kule to najważniejsze zabytki odnalezione w ostępie Budziska w Puszczy Knyszyńskiej. Zlokalizowano tam powstańcze obozowisko z 1863 roku. Prawdopodobnie jest to pierwsze potwierdzone naukowo takie miejsce w Polsce.

Pogoda na Wszystkich Świętych: pogodny 1 listopada, Zaduszki w deszczu

"Prawdopodobieństwo, że tegoroczne listopadowe święta będą niezbyt zimne, a na początku również dość pogodne, wynosi około 65 proc." - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Kolejne aktualizacje prognoz na podstawie modeli synoptycznych przynoszą na razie jedynie drobne zmiany. Według najnowszej z nich największych opadów deszczu powinniśmy spodziewać się w niedzielę kończącą długi listopadowy weekend.

Meteor ukradł show tancerzom

Takiej atrakcji uczestnicy pokazu tanecznego w kolumbijskim Villavicencio raczej się nie spodziewali. Kiedy podziwiali choreografię jednej z par, niebo przeciął jasny, okrągły obiekt. Wielu gości recitalu twierdzi, że nie tylko widzieli przelatujący meteor, ale też odczuli siłę jego upadku.

Gaz musztardowy na dnie Bałtyku

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) przeprowadzili wnikliwe badania próbek pobranych z dna Zatoki Gdańskiej i odkryli to, czego dotąd się obawiano: w rejonie Zatoki Puckiej istnieją ślady na to, że znajdował się tam niebezpieczny iperyt, czyli środek trujący, potocznie zwany gazem musztardowym.

Urodziły się w niewoli, teraz zaczną nowe życie

W Puszczy Piskiej, największym kompleksie leśnym Mazur, trwa przywracanie rysia. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i miłośnicy zwierząt starają się, żeby z powrotem odtworzyć ten gatunek. W jaki sposób przebiega reintrodukcja gatunku, a także, co doprowadziło do do częściowego wyginięcia tych zwierząt - odpowiada Jerzy Brojek z Nadleśnictwa w Spychowie.

Odkryto geny, które decydują o wyglądzie twarzy

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, podczas którego udało się im zmodyfikować czaszkę zwierzęcia bez dodatkowego kaleczenia. Uczeni mają nadzieję, że wyniki badania pozwolą w przyszłości uda korygować wady twarzoczaszki u ludzi.

W Europie może być groźnie. Nadciąga potężny niż

- Angielscy meteorolodzy twierdzą, że to może być bardzo poważna sytuacja - komentuje prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Na Anglię i Irlandię nadciąga bowiem potężny niż, który sprowadzi ulewne opady deszczu i silny, porywisty wiatr.

Mgły i przelotne opady pogorszą warunki drogowe

Rano niemal w całej Polsce warunki drogowe będą utrudnione. Według prognoz, na północy kraju przelotnie popada, z kolei na południu pojawią się mgły. Popołudniu strefa frontu przesunie się do centrum, a na południu wypogodzi się.

Kraków protestuje przeciwko paleniu węglem

W piątek ulicami Krakowa przeszedł tłum ubranych na czarno ludzi, z twarzami zakrytymi białymi maskami. Wszyscy podążali za białą trumną, skandując hasła „Chcemy powietrza, chcemy oddychać”. Antysmogowy Marsz Żałobny to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, dopuszczający palenie węglem w piecach.

Zmiana czasu powiększa liczbę wypadków

Zmiana czasu przynosi wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych, alarmuje belgijski Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dodatkowa godzina rano w łóżku nie przekłada się na bezpieczeństwo na drogach, alarmują specjaliści i podkreślają, że do wypadków dochodzi częściej w dniach następujących bezpośrednio po dacie zmiany czasu.

Płonie najpiękniejsza okolica Gran Canarii

Płonie najpiękniejsza część Gran Canarii - jednej z Wysp Kanaryjskich. Przeprowadzono ewakuację 500 osób, a strażacy walczyli z ogniem zarówno z lądu, jak i z powietrza. Pomimo tego, że strażacy przejęli już kontrolę nad pożarem, nadal istnieje jeszcze kilka szczególnie zagrożonych miejsc.

Satelita zajrzał do wnętrza rosyjskiego wulkanu

Kluczewska Sopka to stratowulkan, aktywny nieprzerwanie od 1697 roku. Stanowi najwyższy szczyt Kamczatki. Jego aktywność znacząco wzrosła 11 października, zaś pięć dni temu przelatujące nad nim satelity zarejestrowały wypływ ogromnych ilości lawy. Chmura pyłu sięga na wysokość 10 kilometrów.